7 Adımda Ahşap Villa Modelleri

Ahşap Villa Modelleri

Ahşap villa modelleri kendine ait estetik bir ambiyansa sahip olup özellikle doğa ile iç içe yaşamayı en mümkün kılan ev şekilleri içerisinde yer almaktadır. Çoğu zaman dağ evi olarak da kullanabilen ahşap villalar kişilerin tüm mevsimlerde yaşadığı asıl evi olarak da kullanılabilmektedir.

Doğada bulunmayı huzur verici bulan kişilerin en çok tercih ettikleri ahşap villa modelleri bölgenin imar iznine göre 2 katlı veya tek katlı yapılabilmektedir. Özellikle imalatı sırasında kullanılmakta olan ağaçların kalitesi bakımından farklılık söz konusu olduğu için modellerde de bazı çeşitlilikler görülmektedir.

Pin

Harika tasarım fikirlerine sahip olan ahşap villa modelleri özellikle gerçekten kaliteli ağaç kullanılarak imal edildiklerinde mükemmel bir ambiyans ve tasarım ortaya koymaktadırlar.

Ahşap Villa Modelleri Fiyatları

Ahşap villa modelleri fiyatları özellikle tasarım sırasında evin 2 katlı veya tek katlı olmasına göre değişiklik gösterebildiği gibi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere kullanılan ağaç kalitesinde farklılık görülmesi fiyatlar üzerinde de farklılığa neden olmaktadır.

Özellikle villanın alan ölçüsü, planı ve modeli fiyatlar üzerinde oldukça etkili faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pin

Altı Taş Üstü Ahşap Evler

Altı taş üstü ahşap evler genellikle tasarım bakımından hoş bir görünüme sahip olmaları ve ormanlık alanlarda çok daha işlevsel olmaları nedeniyle sıkça tercih edilmektedirler. 2 katlı ahşap evlerde genellikle veranda ve ilk kat taş kullanılarak imal edilmekte olup üst kat tamamen çatı dahil ahşap kullanarak üretilmektedir.

Özellikle dayanıklı olmaları ve yalıtımı iyi olması bu evlerin daha güvenli olmasına olanak sağlayarak avantaj sağlamaktadır. Evlerin tek dezavantajı maliyetinin ve işçiliğinin biraz zor olması olarak kabul edilse de uzun vadede düşünüldüğünde oldukça avantajlı evler olmaktadırlar.

Pin

Alt kısımda kesme taşlar veya kırma taşlar ile 2 farklı teknik kullanılarak yapılmakta olup üst kısımda sadece ahşap yapım teknikleri kullanılmaktadır.

Yüksek Ahşap Ev

Genellikle 180 m2 ve üzeri evler dubleks veya tripleks şeklinde imar edildikleri için yüksek ahşap ev olarak da bilinmektedirler. Yüksek ahşap evler bazen zemine doğruda inşa edilmemekte olup ağaç ev gibi bazı dayanaklar üzerine kurulmaktadır. Ancak bu evler sürekli kullanım için uygun olmadıkları için genellikle dağ evi olarak tercih edilmektedirler.

Pin

Ahşap ev mimarisi özellikle sanatın ve mühendisliğin mükemmel bir şekilde bir araya geldiği ürünler olarak kabul edilmekte olup hem doğal hem de mimari arasında etkileşimli bir yaşam kalitesi oluşturmaktadırlar.

Özellikle yaratıcı ve zorlu olan yüksek ahşap ev projeleri uzman kişiler ve bu alanda deneyim sahibi kişiler tarafından planlanıp imar edildikleri takdirde oldukça kullanışlı olmaktadırlar.

Kütük Villa

Kütük villa projeleri özellikle depreme dayanıklı olmaları ve sağlıklı olmaları nedeniyle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş olup evin iç mekanının ahşabın geçirgen özelliği sayesinde sürekli olarak oksijen alması bu evlerde yaşayan kişilerin çok daha sağlıklı bir alanda yaşamalarına olanak sağlamaktadır.

Pin

Ahşap içinde yaşayan insanlar ile birlikte nefes almakta bu nedenle de böbrek hastalıkları, dolaşım hastalıkları veya romatizmaya da astım gibi hastalıklar üzerinde de oldukça etkili ürünler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu hastalıklara sahip olan kişilerin özellikle son yıllarda daha temiz hava almak için kendini şehrin boğucu havasından dışarıya atması ve doğanın içerisinde yer alan ahşap evlerde yaşamayı tercih etmesi tamamen sağlıklı bir malzeme olmasından gelmektedir.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Almanya’da sık sık şehir merkezlerinde dahi kullanılmakta olan bu evler özellikle betonarmeye göre çok daha hafif olması da bu evlerin tercih edilme nedeni oluşturmaktadır.

PinPin

Yangına karşı dayanıklı olan bu malzemeler hem çok hafif olmakta hem de deprem gibi doğal afetler anında kolay kolay çökmemesi veya şiddetli depremlerde çökse bile hayati tehlike yaratmaması bu evlerin en çok tercih edilme nedenini oluşturmaktadır.

Modern Ahşap Ev

Modern ahşap ev planları özellikle açık alanı vurgulayan bir yapıya sahip olup mimarisi doğal ışığı evin bir parçası haline getirecek şekilde tasarlanmaktadır. Ahşap doğal yaşamı niteleyen bir malzeme olması nedeniyle doğayı ve yaşam alanını bir araya getirmektedirler.

PinPin

Aynı zamanda ahşabın nefes alan bir malzeme olması nedeniyle iç mekan hava kalitesini de korunmakta olup kullanılan teknolojiler ile farklı tasarımlara sahip modern ahşap evler üretilmektedir.

Taş ve Ahşap Ev Yapımı

Taş ve ahşap ev yapımı sırasında 2 farklı malzeme bir arada kombinasyon şeklinde kullanılmakta olup dışarıdan oldukça estetik bir görünüm ortaya koyması yanı sıra dayanıklılık bakımından da daha dayanıklı olması özellikle dağ evleri için en çok tercih edilen modeller içerisinde yer almaktadır.

Pin

Taş ve ahşap ev yapımı sırasında özellikle evlerin dışı kadar içinin dekorasyonu da oldukça önemlidir. Genellikle taş duvarlar evin 2 katlı olması halinde alt kat için tercih edilirken üst katlar ahşap kullanılarak tasarlanmaktadır. Aynı zamanda evin dış cephesini tamamen ahşap olarak tasarlayıp iç kısımda merdivenleri veya iç duvarları taş olarak tasarlanmakta mümkündür.

Pin Pin Pin Pin

Pin Pin

https://www.instagram.com/dekoriocomtr/ adresinden veya https://twitter.com/dekoriocomtr adreslerinden yazabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın

2