9 Soruda Ahşap Cephe Kaplama ( Detaylı İnceleme)

Ahşap Cephe Kaplama

Ahşap cephe kaplama hem işlevsel hem de estetik sebeplerden dolayı tüm yaşam alanlarına sunulan bir kaplama türüdür. Eğer yaşam alanlarının doğal görünmesini istiyorsanız, kaplama yaparken değerlendirebileceğiniz seçenekler arasındadır. İstenen kalınlıkta ayarlanabildiği gibi renk seçenekleri de vardır.

Pin

En İyi Dış Cephe Kaplaması Hangisi?

Bu sorunun yanıtı ihtiyaca göre değişir. Ayrıca iklim koşulları da yalıtıma karar veren önemli faktörler arasındadır. Dolayısıyla hemen karar vermeden önce farklı seçenekleri incelemek önerilir.

Pin

Ahşap Dış Cephe Kaplama Nedir?

Bu çözümler yaşam alanlarına hem bir estetik kazandırmakta hem de yalıtımını gerçekleştirmektedir. Böylece ev dışarıdan daha güzel görülebilir. Ayrıca ses ve ısı yalıtımı da daha iyi bir şekilde uygulanır.

Pin

Dış Cephe Kaplama Fiyatı Ne Kadar?

Kaplama yaptırmadan önce insanlar fiyatlarını doğal olarak merak eder. Ancak dış cephe kaplama fiyatı ne kadar, standart bir şekilde sunulmaz. Şu gibi maddeler değerlendirilerek bir sonuca varılır;

 1. Kullanılan malzemenin türü
 2. Kullanılan malzemenin kalitesi
 3. Kaç metrekarelik alanda çalıştığı
 4. Ne kadar malzeme kullanıldığı

Bu bakımdan kişiler iletişime geçtiği zaman firmanın ekipleri gelerek ekspertiz yapmakta ayrıntılı incelemeler gerçekleştirmektedir. Ardından da rakamlar belirlenerek teklif yapmaktadır. Ancak dış cephe kaplama fiyatı ne kadar diyorsanız, kalitenin de uzun süreli ve verimli bir kullanım için şart olduğu unutulmamalıdır.

Pin

Ahşap Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Ahşap kaplama nerelerde kullanılır? Bu sorunun yanıtı oldukça fazladır. Günümüzde bu çözümler iç ve dış mekan mobilyalarını, kapıları ve diğer eşyaları çevresel etkilerden korumak ve süslemek için kullanılır.

Pin

Taş Yünü Mü Köpük Mü?

Kaplama malzemeleri özellikle yalıtım için tercih edilir. Bu nedenle insanlar emin olmak için bu soruyu öncesinde düşünebilir.

Köpük, çok yönlülüğü nedeniyle en yaygın kullanılan yalıtım türlerinden biridir. Sahip olduğu artılar şöyle sıralanabilir;

 1. Enerji verimliliğini artırır
 2. Büyük ısıtma ihtiyacını ortadan kaldırır
 3. Elektrik maliyetlerini %70’e kadar azaltır
 4. Kapalı borulu köpük, nem ve rutubetin içeri girmesini engeller, su yalıtımı görevi görür
 5. Enerji tüketimini azaltır ve zararlı maddeler içermez
 6. Isı yalıtımı dışında köpük, mükemmel ses yalıtım özelliklerine sahiptir

Taş yünü özellikleri ise şu şekilde gösterilebilir;

 1. Fiberglas yalıtımdan daha yüksek R değerleri vardır
 2. Neme dayanıklıdır
 3. Çürüme, küf, küf ve bakteri üremesine karşı tamamen dirençlidir
 4. Yangına dayanıklıdır
 5. Kemirgenlere dayanıklıdır
 6. Tüm sürtünmelere ve aşınmalara karşı uyumludur

Bunların hepsini karşılaştırırsanız, taş yünü mü köpük mü sorusuna da yanıt verebilirsiniz. Yaşadığınız yerdeki iklim şartlarını ve evin durumunu incelerseniz, daha iyi bir karar alabilirsiniz.

Pin

Neden Ahşap Kaplama?

Kaplama işleri bir kez yapılmak istenen ve yıllar boyunca kullanılması arzulanan çözümlerdir. Bu nedenle emin olabilmek için bu gibi düşünceler yer alabilir.

Kaplama kullanmanın başlıca avantajlarından biri stabilitedir. Masif ahşap eğilmeye ve yarılmaya yatkın olsa da, kaplama birbirine yapıştırılmış ince ahşap katmanlarından yapıldığından, yarılma veya çatlama olasılığı azalır.

Ahşap kaplama kullanılarak inşa edilen bazı projeler, sıcaklık ve nem dalgalanmalarının neden olduğu genleşme ve büzülme nedeniyle masif kereste kullanılarak inşa edilmesi mümkün olmayacaktır.

Kaplamanın bir başka avantajı da sürdürülebilirliktir – ahşap kaplama ile yapılan mobilyalar, masif ahşaptan yapılan aynı mobilya parçasına göre daha az ahşap kullanır. Ayrıca, egzotik sert ağaç kereste kıt ve çok pahalı olabileceğinden, kaplama masif ahşaptan daha kolay elde edilebilir.

Pin

Ahşap Bir Isı Yalıtım Malzemesi Midir?

Ahşap yaşam alanları son zamanlarda en popüler çözümlerden bir tanesidir. Her ne kadar birçok yaşam alanında kullanışla da henüz geçiş yapmayanlar da vardır.

Ahşabın nasıl bir yalıtım malzemesi olduğu, bu noktada bir soru işaret meydana getirir. Ahşap doğal bir yalıtkandır. Ahşap, beton, çelik çerçeve ve duvar yapımına kıyasla daha düşük ısıl iletkenliğe sahiptir ve enerji verimli tasarım için idealdir. Doğal bir yalıtkan olarak dünyanın en soğuk iklimlerinden bazılarında sıcak ve konforlu konutlar sağlar.

Bu nedenle ahşap bir ısı yalıtım malzemesi midir sorusuna evet yanıtı verilebilir. Böylece daha sıcak yaşam alanlarına yardımcı olur.

Pin

Ahşap Binalarda Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Tüm bina türlerinde olduğu gibi ahşap yapılarda da bu sorunun yanıtı önemlidir. Özellikle soğuk kış günlerinde insanlar bunun cevabını merakla inceleyebilir. Bu yapı türlerinde yalıtım için şu gibi çözümler yer almaktadır;

 1. Döşeme veya blok yalıtımı
 2. Battaniye yalıtımı
 3. Gevşek dolgu yalıtımı
 4. Yarasa yalıtım malzemeleri
 5. Yalıtım levhaları
 6. Yansıtıcı levha malzemeleri
 7. Hafif malzemeler
 8. Köpükler

Bunların her biri yaşam alanlarına özel olarak sunulur.

 

Pin Pin

https://www.instagram.com/dekoriocomtr/ adresinden veya https://twitter.com/dekoriocomtr adreslerinden yazabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın

1