Acem Halısı Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Acem halısı çiçeği bakımı ya da buz bitkisi çok ama çok kolaydır. Çünkü bu çiçek, kumda, karda yetişebilen, son derece dayanıklıdır. Ayrıca buz bitkisi gerçekten çok yönlü bitkilerden biridir. Çoğu toprakta yetişir ve ısıya, kuraklığa ve haşerelere karşı dayanıklıdır. Buz bitkisi doğrudan güneşte büyür, ancak yansıyan ışıkla da harikalar yaratır. Hadi buz bitkisi ya da acem halısı çiçeği bakımı hakkında daha fazla bilgiye sahip olalım !

Bahçenizi veya iç mekanlarınızı dolduracak en canlı sukulentlerden birini arıyorsanız, Acem halısı çiçeğini denemelisiniz. Bu bitkinin kökeni Güney Afrika’ya dayanır. Dolayısıyla sıcağa hatta çöl sıcağına dayanıklıdır. Çiçeklerini renkleri de sarı, krem, pembe, kırmızı veya mor tonlarında papatya benzeri çekici çiçeklerdir. Buz bitkisini öldürmek gerçekten büyük ihmal gerektirir. Son derece dayanıklı olan Acem halısı bitkisi bakımı için dikkat etmeniz gereken püf noktaları vardır.

Peki, bir Buz bitkisine nasıl bakıyorsunuz? Bitki orkide gibi bakımı zor olan bir bitki olmadığı için fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Acem halısı bitkisine mutlaka günde en az altı saat tam güneş verin. Diğer çiçekli bitkiler gibi, Buz bitkileri de gölgeli alanlarda iyi çiçek açmaz.

Kök topundan biraz daha geniş bir büyüyen saksıya koyun ve saksıyı sadece tamamen kuruduğunda sulayın. Nemli toprakta kalmayı sevmediği için sulamanıza dikkat edin. Bitki kumlu ve iyi drene olan saksı karışımını tercih eder.Aslında hepsi bu kadar! Hadi gelin biraz daha ayrıntılı bir kılavuzla anlatalım.

Acem Bitkisi Özellikleri Nelerdir?

“ Buz bitkisi ” adı, birkaç bitki türünü ifade eden bir şemsiye terimdir. Bu bitki türleri çoğunlukla şehir bahçelerinde yetiştirilir ve doğru yetiştirme koşullarında oldukça hızlı bir şekilde yayılır . Bazen çok hızlı yayılarak istenmeyen alanları bile işgal edebilir.

Bitkinin, hepsi kendi yollarıyla benzersiz ve muhteşem olan ondan fazla çeşidi vardır. En belirgin olanı, eşsiz morumsu-pembe çiçekler üreten Cooper’dır. Bu etli, sıcaklık ve iklime bağlı olarak yıl boyunca büyüyebilir.

Işık, büyümesi için çok önemlidir; bu, bol miktarda doğrudan güneş ışığı alan bir iç mekan noktanız yoksa, onu iç mekanda büyütmek zor olabilir. Acem halısı çiçeğine saldıran en yaygın zararlılar, Mealybugs ve Yaprak bitleridir. Bu zararlılar genellikle bitki üzerinde beslenir ve ciddi hasara neden olur. Hafif istilaları, etkilenen bölgelere su püskürterek tedavi edebilirsiniz. Bununla birlikte, ağır istila için, kimyasal işlem yerine tüm bitkinin değiştirilmesi daha iyi fikir olacaktır.

Adlarına rağmen, Buz bitkileri soğuğa karşı oldukça hassastır ve minimum nem ile sıcak sıcaklıkları tercih eder. Yüksek nem seviyeleri bitkinin gövdesinin ve köklerinin çürümesine neden olabilir. Kökeninin Güney Afrika olduğunu burada bir kez daha hatırlatalım. Ayrıca bu çiçekler skulenttir ve genelde mezarlık alanlarında kendiliğinden bile biter. Bu bakımdan diğer adı da kabir çiçeğidir.

acem halısı nasıl bakılırPin

Acem Bitkisi Bakımını Nasıl Yapıyorsunuz?

Artık bu bitkiler hakkında net bir genel bakışa sahip olduğunuza göre, bitkinizi mutlu ve sağlıklı kılmak için gerçekleştirmeniz gereken püf noktalarını öğrenelim.

Acem Bitkisi Bakımı: Toprak ve Saksı Karışımı

Bu bitkiler genellikle büyümek ve gelişmek için doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Onlara yeterli miktarda güneş ışığı sağlanmazsa, çiçekler açılmaz. Bu nedenle, onları iç mekanda yetiştiriyorsanız, günde en az altı saat boyunca bol miktarda parlak, doğrudan güneş ışığı alan bir yer bulmanız gerekir. Gölgeli noktalardan veya yalnızca kısmi güneş ışığı alan noktalardan kaçının.

Saksı karışımı için, suyu çok uzun süre tutmayan hafif, iyi drene edilmiş toprak kullandığınızdan emin olun . Yetiştirme saksıları kullanıyorsanız, kullanılan saksı toprağının yüksek kalitede olduğundan ve yeterli drenaj sağlamak için yeterli miktarda pelet veya kaba kum ile birleştirildiğinden emin olun.

Büyüme için yeterli alana izin vermek için dış mekan Acem halısı bitkilerini en az 13 ila 20 cm aralıklarla yerleştirin. İç mekanda yetiştirilen bitkiler de mümkün olduğunca birbirinden uzak olmalıdır.

Kabir Bitkisi Bakımı: Sulama

Buz Bitkileri kuraklığa dayanıklı sulu meyvelerdir ve gelişmek için sadece minimum sulama gerektirir. Eğer dış mekana, bahçeye ekiyorsanız sulama planınızı yapmadan önce, bölgenizin aldığı yağış miktarını değerlendirin ve bölgeniz bol yağmur alıyorsa, dış mekan bitkilerinizi ayda yalnızca bir veya iki kez sulayın. Ancak, yalnızca ara sıra yağış alan nispeten kuru bir bölgede yaşıyorsanız daha sık sulama yapmalısınız.

Sonbahar yaklaşırken sulamayı bırakın ve toprakta yetişen kabir çiçeklerinin kurumasına izin verin. Bu, soğuk kış aylarında sert don vurduğunda onları korumaya yardımcı olacaktır.

Kabir Bitkisi Bakımı: Sıcaklık ve Nem

Acem bitkileri ılık sıcaklıklarda hayatta kalmaya iyi adapte olmuşlardır. Güney Afrika kökenli oldukları için kurak ve susuz ortama uyum sağlayabilirler. Hatta bazı çeşitler daha yüksek sıcaklıklara rahatlıkla dayanabilir. Ama tam tersi, kışın özellikle karda aynı durum geçerli değildir. Ama karlı bir bölgede yaşıyorsanız ve bu bitkiyi yetiştirmek istiyorsanız hasarı önlemek için buz bitkilerinizi kışın malçlayıp köklerinin donmasını engelleyebilirsiniz.

Acem Bitkisi Bakımı için Gübre

Buz bitkileri minimum gübreleme ile hayatta kalacaktır . Bu bitkilerin üretken çiçek açan bitkiler olduğunu ve onları hiç gübrelemeyi başaramasanız bile yine de güzel çiçekler üreteceğini söyleyebiliriz.

Dikimden sonra, iyi ayrışmış kompostun küçük bir kısmını normal toprağınızla karıştırmanız ve toprağa ekmeden önce biraz yavaş salınan organik gübre eklemeniz çiçeklerinin daha canlı olmasını sağlayacaktır. Elbette bu durum dış mekan ve bahçe için geçerli. Ancak bitkilerinizi saksıda yetiştiriyorsanız düzenli olarak beslemeniz gerekebilir. İlkbahar ve yaz aylarında yarı güçlü gübre kullanarak Acem bitkisinin bolca çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.

Önemli bir uyarı: Gübrelemeyi sonbaharda yapmayın, kışa girerken bu bitkiye zarar verecektir.

acem halısı skulentPin

Acem Halısı Çiçeği Bakımı Yayılması: Acem Halısı Bitkisi İstilacı Bir Bitki mi?

Bu bitkilerle ilgili en şaşırtıcı şeylerden biri, özellikle çok miktarda doğrudan güneş ışığına maruz kaldıklarında kolayca çoğalabilmeleridir. Ama bunu siz yapmak isterseniz bunu kesimler , bölmeler veya fideler yoluyla yapabilirsiniz.

  • Acem bitkisini çoğaltmanın en kolay yolu fidelerden geçer . Acem bitkisi tohumunuzu alın ve iyi drenaja sahip zengin bir kompozit saksı karışımına koyun. Bu kadar! Üzerini örtmene bile gerek yok. Rüzgarla uçup gitmemesi için saksı karışımına sadece hafifçe bastırın. Oradan hafifçe sulayın ve çimlenmeye başlaması için bolca doğrudan güneş ışığına maruz bırakın.
  • Kesikten çoğaltma aslında sukulent çoğaltma ile aynı mantıktadır.  Sağlıklı bir dal seçin, kesin. Suya koyup yeniden dikmeden önce biraz iyileşmesine izin verin. Bu bitkileri yılın herhangi bir zamanında kesimlerden çoğaltabilirsiniz, ancak bunu kış aylarında yapmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kesimlerden çoğaltmak için en iyi zaman, bitkinin aktif olarak büyüdüğü yaz veya ilkbahardır.
  • Acem bitkisini bölme yöntemiyle de çoğaltabilirsiniz. Bölünerek çoğalmak için, ana bitkiyi çıkarın ve iki ayrı bitki oluşturana kadar kökleri yavaşça ayırın. Nazik olun, köklerine zarar vermeyin. Bitkilerin her birini ayrı saksılara koyun ve iyi drene olan bir saksı karışımı kullandığınızdan emin olun. Hafifçe sulayın ve gün boyunca bol miktarda doğrudan güneş ışığı alabilecekleri bir yerde oturmalarına izin verin.

Pin

Acem Bitkisi Budaması Nasıl Yapılır?

Buz bitkileri ağır çiçek açan bitkiler olduğundan, diğer alanları istila etmemelerini sağlamak için onları düzenli olarak budamanız gerekir.

Bitkiniz baharın ortasında uyanmaya ve çiçeklenmeye hazırlanırken, kıştan zarar görmüş veya kurumuş yapraklar olup olmadığını kontrol edin. Kışın zarar görmüş veya kurumuş yapraklar tespit ederseniz, onları bitkiden budayın .

Saksı için Acem Bitkisi Yetiştirilmesi

İç mekanda yetiştirilen Acem bitkisi her yıl en az bir kez saksı değişimi gerekir. Yeni büyüme filizlenmeye başlamadan önce, erken ilkbaharda saksı değiştirmek gerekir. Acem bitkilerinin kış aylarında bir nevi uykuda olduklarını hatırlatalım. Bu bakımdan kışın bir işlem yapmamalısınız.

İç mekan bitkileri için daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın