Amerikan Mutfaklı Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Amerikan mutfaklı küçük salon dekorasyonu kimi zaman ev sahiplerini zorlasa da kimi zaman kendince avantajlı durumlara da sebep olduğu biliniyor. Bilindik mutfak ve salon tipi birbirinden ayrıdır. Salon ve mutfağa ayrı kapıdan girilir. Mutfak içindeki koku dışarı fazla duyulmaz ve hanımlar mutfakta rahatça işini görebilir. Amerikan mutfakları ise son zamanlarda yayılma gösteren ama hâlâ acaba dediğimiz bir mutfak tipidir. Bu makalemizde Amerikan mutfağı kullanmanız gerektiğinde bu durumu nasıl avantaja çevirmeniz konusunda ipuçları bulabilirsiniz.

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPin

Amerikan Mutfaklı Salonlar

Son zamanlarda Amerikan mutfak tipi ilgi gören mutfak ve salon tipleri arasında yer alıyor. Ancak bizim geleneksel mutfak mimarisine alışan hanımlar bu mutfak ve salon tipini biraz yadırgayıp muallâkta kalabiliyor. Özellikle küçük evlerde mutfak ve salonun birleştirilip Amerikan sistem uygulandığını görüyoruz. Bu tür evlerde mutfak ve salon bir arada bulunuyor. Fakat hanımlar yemek kokularının dışarı yayılacağını düşündüğü için bu mutfaklar konusunda net bir karar veremiyor. Bu konuda mutfak havalandırma sistemlerini kullanarak sorunu aşabilirsiniz. Başka bir önemli konu da açık mutfak kullandığınızda mutfağınızı sürekli derli toplu ve temiz olmalıdır. Yani arada bulaşıkları bırakıp, mutfak dağınıkken kafa dinlemek istediğinizde aniden gelen misafir karşısında zorluk çekebilirsiniz. Yani açık mutfaklar daha bir titizlik gerektiriyor. İşte kadınların takıldığı detaylar genelde bunlar.

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPin

Küçük Açık Mutfaklı Salonlar

Amerikan mutfaklı küçük salon dekorasyonu konusunda yukarıdaki detayların dışında eviniz küçükse ve açık mutfak kullanıyorsanız ya da kullanacaksanız bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Öncelikle mutfak ve salon birbirinden ayrılsın istiyorsanız ikisini duvar kağıtlarıyla ayırabilirsiniz. Yani mutfak tezgâhının olduğu yerde ayrı bir duvar kağıdı kalan kısımda ayrı bir duvar kağıdı kullanacaksınız.  Hatta ikisinden birini daha canlı da tercih edebilirsiniz. Böylece mutfağınız ve salonunuz ayrıymış gibi bir izlenim bırakabilirsiniz. Siz kendiniz de bunu hissedebilirsiniz. Renk konusunda aynı şeyi parkeler için de yapabilirsiniz. Mutfak kısmı farklı bir parke ya da fayans, taş zemin olabilir. Bulaşık sırasında ve musluğun akıtması durumunda sızıntıların parkeye zarar vermemesi için de bu yöntemi düşünebilirsiniz.

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPin

Duvar ve zemini ayırmanın dışında ikisine farklı tarz mobilyalar kullanarak ayırabilirsiniz. Örneğin, mutfağa daha modern tasarımlı masa ve sandalye takımı koyarsınız. Ama salona geleneksel çizgilerin hâkim olduğu mobilyalar döşeyebilirsiniz. Halısından koltuk takımına kadar her şey aynı çizginin ürünleri olmalıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken mutfak mobilyalarından farklı olmasıdır.

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPin

Açık Mutfaklı Salonlarda Mobilyaların Yönü

Açık mutfak kullanıyorsanız yani salon ve mutfağınız birleşikse koltuk yönleri ile mutfağı salondan ayrı gösterebilirsiniz. Koltukları insanların sırtı mutfağa gelecek şekilde döşerseniz salonu mutfaktan ayırmış olursunuz. Böylece gelen misafirlerin sizi izlemesini de engellersiniz. Bütün bunlar iki ayrı bölüm algısı içindi. Ama siz ikisini birlikte kullanmaktan rahatsız değilseniz koltuklarınızı kenarlara döşersiniz mutfak da karşınızda kalır. Amerikan mutfaklı küçük salon dekorasyonu için yukarıdaki önerilerden yararlanabilirsiniz.

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPinKahverengi ahşap kullanılarak yapılan bir amerikan mutfak modeli

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPin

PinMüstakil evler için ideal bir amerikan mutfak modeli

Pin

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPin

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPinYemek masanızla salon arasında duvar yerine sürgülü cam modeli ile genişlik kazandırabilirsiniz.

Pin

Pin

Pin

Pin

Pin

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPinLüks ve şık bir beyaz amerikan mutfak modeli

Pin

Pin

Amerikan Mutfaklı Küçük Salon DekorasyonuPinYemek odasında aynı zamanda koltuk modeli yerleştirilip dinlenme alanı haline getirilebilir.

PinKüçük bir american mutfak modeli, salon ile birleştirilerek geniş ve büyük mutfak alanı oluşturulmuştur.

Oylayın post

Yorum yapın