Antoryum Çiçeği Bakımı

Antoryum çiçeği bakımı özellikle evinde çiçek yetiştiren kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Antoryum çiçeğinin kullanılan diğer isimleri ise flamingo çiçeği, kuyruk çiçeği ve laceleaf çiçeği olmaktadır. Antoryum çiçeğinin çiçekleri kırmızı renkli olup, çiçeklerinin şekilleri ise kalp şeklinde olmaktadır. Çiçeklerinin tam ortası ise sarı ya da yeşil renkli olmaktadır. En güzel salon çiçeklerinden birisi olan antoryum çiçeğinin yaprakları ise yine kalp şekilde olmaktadır. Antoryum bitkisinin çiçekleri genel olarak kırmızı olarak açsa da, bazı türlerinden çiçek renkleri pembe, mor ya da beyaz olabilmektedir.

Antoryum Çiçeği BakımıPinPin

Antoryum Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Antoryum salon çiçeği olup, sıcak ve gölge olan yerleri seven bir bitki olmaktadır. Çiçekleri açtıktan sonra kesilerek, bir vazo içerisinde de uzun süreli olan yaşamaktadır. Antoryum çiçeğinin saksının normal boyutlarda olması gerekmektedir. Ev sıcaklığının uygun olması durumda bu çiçek daha çabuk gelişmektedir.

Antoryum Çiçeği BakımıPinPin

Buna bağlı olarak antoryum çiçeği için en uygun olan oda sıcaklıkları ise 20 derece ile 28 derece arasında olmaktadır. Antoryum yılın 12 ayı çiçek açan bir özelliğe sahiptir. Çiçeğin yaprakları ise parlak yeşil rengindedir. Antoryum çiçeğinin saksı değişiminin ise yılda iki kez olması gerekmektedir. Değiştirilecek olan saksının büyüklüğünün ise tüm çiçeklerde olduğu gibi iki parmak daha geniş bir saksı olması lazımdır.

Antoryum Çiçeği BakımıPinPin

Antoryum Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Antoryum çiçeği sulamasında oda sıcaklığında olan dinlenmiş su kullanılması gerekmektedir. Çiçeğin sadece toprağın nemi kaybolduğu zaman sulanması gerekmektedir. Antoryum çiçeğinin sulamasının ise en ideal olan şekli ile alttan yapılması gerekmektedir. Bunun için antoryum çiçeği sulanacağı zaman içine su doldurulmuş olan bir kaba oturtulmalıdır.

Antoryum Çiçeği BakımıPin

Saksıyı bu kabın içerisinde 10 dakika beklettikten sonra antoryum çiçeği sulaması tamamlanmış olmaktadır. Aynı zamanda üstten olan sulamalarda ise suyun yavaş ve dikkatli bir şekilde toprağa verilmesi gerekmektedir. Antoryum çiçeğinin sulama zamanları ise sadece saksıdaki toprak kuruduğu zaman olmaktadır. Antoryum çiçeği bakımı düzenli olarak yapıldığı zaman uzun ömürlü olan çiçeklerden birisidir. Aynı zamanda bu çiçek bulunduğu ortamlarda havanın temizlenmesini de sağlamaktadır.

Galeri

Antoryum Çiçeği BakımıPinPin Antoryum Çiçeği BakımıPinPin Antoryum Çiçeği BakımıPinPin

Oylayın post

Yorum yapın