Areka Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Areka palmiyesi bakımı pek çok bitkiye nazaran çetrefillidir. Pek çok kişi hem harika bir dekor hem de çiçeksiz olduğu için bakımı kolay sansa da aslında Areka palmiyesi bakımı zahmetsiz değildir. Eğer Areka, güneşte bırakılır, bakımları aksatılırsa yaprak sararması sorunu yaşayabilir. Ve pek çok kişi bu durumda Areka palmiyesini kurtulamaz olarak görüp atar. Ancak doğru yolları bilirseniz, bakım ipuçlarını iyi takip ederseniz Areka Palmiyenizde yaprak sararması olmaz, olsa bile bundan kolayca kurtulabilirsiniz! Hadi başlayalım

Önce genel olarak Areka’mızı tanıyalım, kökenini bilelim. Daha sonra bakımı hakkında ayrıntılı olarak konuşacağız.

Bilinen AdıAreca palmiyesi, bamboo palmiyesi
Botanik AdıDypsis lutescens (Chrysalidocarpus lutescens)
AileArecaceae
Bitki TürüPalmiye
Mature Size3-4 metre
IşıkTam ışıktan parçalıya doğru değişken ışık
Soil TypeNemli, tam rene
Toprak pHAsidik, nötr
Çiçek Açma ZamanıYaz
Çiçek RengiSoluk Sarı
MenşeiMadagaskar
Kaynakça

Areka Palmiyesi dışarıda yani bahçe bitkisi olarak da ev dekoru olarak da ya da ev bitkisi olarak da kullanılabilir. Bu durumda tablodaki en önemli değişiklik en olgun zamanlarındaki boyları olacaktır. Dışarıda ya da bahçede iyi bakılan bir Areka Palmiyesi boyu  4 metreyi geçebilir. Odunsu bir bitki olduğu için kökleri ne kadar derine inerse büyümesi de o kadar kolaylaşır.

Areka Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Areka bakımı için özet ve birkaç hap bilgi ile başlayıp daha sonra bunları genişletelim:

  • Dış mekanda yetiştirildiğinde, drenajı iyi olan bir dikim yeri seçmek önemlidir. Soggy toprak bir avuçta kolayca kök çürümesine neden olabilir.
  • Ev bitkisi olarak iç mekanlarda yetiştirildiğinde, iyi drenaj yapan bir saksı önemlidir.
  • Düzenli bakım açısından, sadece toprak kurumaya başladığında sulama yapın. Dış mekanda Areka palmiyesini sağlıklı tutmak için, özellikle sıcak ve kuru hava koşullarında nemli kalmaları önemlidir.
  • Arekalar, çok iyi ışık alan bir pencerenin yanına yerleştirilmedikçe genellikle yeterli ışık almaz. Bu nedenle evinizin en çok ışık alan penceresine koyarak güneşi parça parça almasını sağlayın.

Areka Palmiyesi Bakımı nasıl yapılırPin

Areka Palmiyesi Bakımı için En Önemli Unsur: Işık

Bu bitkiler, açık hava, parlak, filtrelenmiş güneş ışığını severler.. Ancak tam güneşi de tolere edebilirler. İç mekanlarda, Areka, güneye veya batıya bakan bir pencereden gelen parlak ışıkla çok mutlu olur.

Areka Palmiyesi Bakımında Toprak Seçimi

Saksılı iç mekan bitkileri için iyi drene olan, turba bazlı bir saksı karışımı mükemmeldir. Dış mekanda ise, çok iyi drenaja sahip zengin, hafif asitli bir toprak en doğru seçimdir. Gözenekliliği iyileştirmek ve toprak pH’ını düşürmek için kum ve turba yosunu ile değişiklik yapılması gerekebilir. Aşağıdaki videoda Areka Palmiyesi için en iyi toprak karışımı yapılmıştır.

Areka Palmiyesi Hangi Sıklıkla Sulanır?

Birçokları gibi, Areka nemli toprağı sever, ancak aşırı sulanmaya karşı hassastırlar. Yani su birikmesine veya suya doymuş bir saksı karışımında klamaya tahammül edemezler. Bu nedenle toprağın veya saksı karışımının sulamalar arasında hafifçe kurumasını beklemelisiniz.

Areka ayrıca kireçli suya karşı hassastır, bu nedenle damıtılmış su veya toplanmış yağmur suyu kullanabilirsiniz. Dinlenmiş suyu da, suyu dibine kadar dökmemek şartı ile kullanabilirsiniz. Geceden musluk suyunu dinlenmeye bırakırsanız bir gece sonra en uygun sulama suyunu elde edersiniz.

Areca Palmiyesi NedirPin

Areka Palmiyesi Bakımı için Sıcaklık ve Nem

İçeride veya dışarıda, bu bitki18 – 23 derece ortalama sıcaklıklarda en iyisini yapar. Dış ortam sıcaklıklarının yaklaşık 16 derece altına düşmediği bölgelerde bahçeye dikim yapabilirsiniz. İç mekan bitkisi olarak yetiştirildiğinde, bitkiyi soğuk pencerelerden, klimalardan ve ısı kaynaklarından uzak tutun. Çünkü ani soğumalar (yaoay ya da doğal fark etmez) yapraklarda koyu lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Areka palmiyenizi yaz aylarında açık havada yani balkonda yetiştiriyorsanız sıcaklıklar 16 derecenin altına düşmeden önce onları evin içine almalısınız. Kökenini düşününce kara ya da soğuğa dayanıklı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir Areka palmiyesinin en sağlıklı hali için yüksek nem şarttır. Bitki normal iç mekan nemine alışacaktır. Ancak hava çok kuruysa, yaprak uçlarının kahverengiye dönmesi yaygındır.

Areka Palmiyesi Bakımı ve yaprak sararmasıPin

Areka Palmiyesi Bakımı Gübre Sever mi?

Areka palmiyesi, gübreyi çok sever. İlkbahardan  sonbaharın ilk haftalarına kadar sıvı gübre ile gübreleme gerekir. Bitki, sonbahar ortasında ve kışın uyku moduna girer. Areka palmiyesi uykudayken gübreleme yapılmamalıdır.

 

Areka Palmiyesi için Yaprak Sararması ve Diğer Sorunlar

Areca’nın zararlılar veya hastalıklarla ilgili ciddi sorunları yoktur. Ara sıra bir Areka, yapraklara ve nihayetinde tüm Areka’nın ölmesine neden olan, böceklerle bulaşan bir bakteriyel hastalık olan ölümcül sararma ile enfekte olabilir. Buna yaprak sararması denir. Dış mekan Areka’nın bundan etkilenme olasılığı daha yüksektir . Hastalık yayılmadan önce Areka’nın hastalıklarını yapraklarını boğumdan kesmek gerekir. Daha sonra tedavi yapılır.

Areka Palmiyesi BakımıPin

İç mekan Areka, akarlar, yaprak bitleri, et böcekleri, pul ve beyaz sinekler dahil olmak üzere, yeşillik hasarına ve renk bozulmasına neden olabilecek yaygın ev bitkisi zararlılarına karşı savunmasızdır. Bu bakımdan Areka’yı doğru korumak gerekir. Gübre, sulama kısaca bakımlar aksatılırsa Areka hemen tepki verir. Bunu önlemek, tedaviden daha kolaydır. Ancak yine de Areka’nız hastalandıysa bunun tedavisi için aşağıdaki videodaki adımları takip etmenizi öneririz.

Oylayın post

Yorum yapın