Barış Çiçeği Bakımı

Barış çiçeği bakımı, çiçekseverlerin en çok merak ettiği konular arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Barış çiçeği en sevilen ev çiçeklerinden birisi olup, pek çok evde bu çiçek yetiştirilmektedir. Yelken çiçeği olarak da adlandırılan barış çiçeği, aynı zamanda barış zambağı olarak da anılmaktadır. Barış çiçeği parlak, uzun, geniş yeşil yaprakları, beyaz çiçekleri ile en zarif ve güzel çiçekler arasında bulunmaktadır. Barış çiçeğinin bakımına dikkat edildiği zaman ilkbahar ve sonbahar olmak üzere, yılda iki kere çiçek açmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre barış çiçeği havadaki zararlı gazları yok eden ve bulunduğu ortamın havasını temizleyen nadir çiçekler arasında bulunmaktadır.

Barış Çiçeği BakımıPinPin

Barış Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Barış çiçeği bakımı kolay çiçekler arasında yer almakta olup, bakımında bir takım noktalara dikkat edildiği takdirde uzun seneler yaşayan bir ev bitkisi olmaktadır. Barış çiçeği saksı çiçeklerinden olup, saksı toprağının ise minerak bakımından zengin olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak barış çiçeği toprağı için özellikle lif ve torf bakımında zengin toprakların seçilmesi şarttır.

Barış Çiçeği BakımıPinPin

Direkt olarak güneş ışığı almaması gereken çiçeklerden birisi olan barış çiçeği yetiştirilmesinde ise çiçeğin aydınlık ortamlarda bulunması yeterli olmaktadır. Barış çiçeği için en ideal olan oda sıcaklığı ise 10 derece ile 28 derece arasındadır. Çok sıcak ya da çok soğuk olmadığı müddetçe barış çiçeği, her ortamda sağlıklı olarak yetişebilmektedir.

Barış Çiçeği BakımıPinPin

Barış Çiçeği Sulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Barış çiçeği yetiştirilmesinde, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de, toprağının devamlı nemli kalması gerekliliği olmaktadır. Kuru olan topraklarda barış çiçeğinin büyümesi olumsuz olarak etkilenmekte ve çiçeğin ömrü kısalmaktadır. Barış çiçeği sulanmasında ise yapraklarının da aralıklarla su püskürtülerek ıslatılması gerekmektedir. Barış çiçeğinin yaz aylarında sıklıkla, yani toprağı devamlı nemli kalacak şekilde sulanması gerekmektedir.

Barış Çiçeği BakımıPin

Kış aylarında ise barış çiçeğinin haftada iki kez sulanması yeterli olmaktadır. Barış çiçeğinin çiçek açma dönemlerinde, yani ilkbahar ve sonbahar aylarında ise sulama sıklığının azaltılması lazımdır. Bu dönemlerde çiçeğin toprağının tamamen kuruduktan sonra sulanması daha iyi çiçeklenmesini sağlamaktadır. Barış çiçeği sulama suyunun ise mutlaka dinlendirilmiş ve oda sıcaklığında olması lazımdır.

Galeri

Barış Çiçeği BakımıPinPin Barış Çiçeği BakımıPinPin Barış Çiçeği BakımıPinPin

Oylayın post

Yorum yapın