Bodrum Papatyası Bakımı ve Çoğaltılması

Bodrum Papatyası bakımı özellikle Akdeniz, Ege bölgesinde oldukça kolaydır. Bir diğer adıyla Afrika Papatyası olan bu çiçekler, papatyagillerdendir. Saksıda yetişebileceği gibi bahçede de kolayca yetişen bu papatya türü, adını aldığı yer olan Bodrum’da neredeyse her sokak başında görebileceğiniz kadar meşhurdur. Ülkemiz dışında Afrika Papatyası, Osteospermum olarak bilinen bu çiçek hakkında ayrıntılı bir bakım kılavuzu oluşturduk!

Hem balkon bitkisi hem de bahçe bitkisi olarak çokça sevilen Bodrum Papatyası, ihmal edilse bile aldırmayan, arsız denebilecek kadar çok çiçek açan bir bitkidir. Zahmetsiz Bodrum Papatyası bakımı hakkında önce size özet bir bilgi sunup daha sonra bu özetteki başlıkları tek tek açacağız.

Botanik TerimiOsteospermum spp.
Yaygın AdııOsteospermum, Afrika Papatyası, Bodrum Papatyası
AileAsteraceae (Papatyagiller)
Plant TypeÇok Yıllık
Olgunlaşmış Boyutları1 – 2 m. uzunluk – genişlik
Sevdiği IşıkÇok Güneşli
Toprak TipiNemli, iyi drene edilmiş toprak
Toprak pH5.0 -5.5 (Asidik )
Çiçek Açma ZamanıBahar ve Yaz
Çiçek RenkleriMor, pembe, sarı, turuncu, beyaz, alaca
Doğal AlanAfrika, Güneybatı Asya
Kaynakça

Bodrum papatyası bakımı püf noktalarıPin

Bodrum Papatyası Bakımı Nasıl Yapılır? (Özet Bilgi)

İsim: Afrika papatyası, Güney Afrika papatyası, Bdorum papatyası (Osteospermum ecklonis cvs).

Bitki türü: Küçük ve kısa ömürlü (2-3 yıl) çiçekli çok yıllıktır.

Olgunlaşmış Boyut: Yaklaşık 50-75 cm boyunda ve 1,3 m’ye kadar boyda, işgalci tür olarak bilinirler.

Yapraklar: Dar, hafif uzun oval şekil, yaklaşık 8-15 cm uzunluğunda olur. Yumuşak hisli, bazen hafif tüylü, açık ila orta yeşil renkle olurlar. Bodrum Papatyası güçlü aromatik yapraklara sahiptir.

İklim: Kurak, tropikal, yarı tropikal, sıcak – ılıman; yani Ege ve Akdeniz bölgesi iklimlerini çok severler.

Toprak: Bodrum Papatyası toprak konusunda çok seçici değildir. Dolayısıyla kumlu veya çakıllı toprak dahil olmak üzere zayıf toprağı tolere eder. Ancak ağır, killi toprak veya ıslak toprak koşullarını tolere etmez.

Işık: Tam güneşte kalmaları gerekir. Ancak gölgede kalırlarsa birki çok dağınık olur ve çiçek açması pek olası değildir.

Çiçeklenme: Kış sonundan yaza kadar çiçekli kalır. Çiçekler klasik bir papatya türüdür, ince sapları üzerinde yaklaşık 8 cm çapındadır. Çok çeşitli renkler mevcuttur – beyaz, leylak rengi, mor, sarı ve karışımlar. Bazılarının “alaca” renkleri vardır.

Gübreleme: Gübre ekim zamanında ve ardından her yıl ilkbaharda uygulanmalıdır. Deniz yosunu bazlı ürünün büyüme ve çiçeklenme dönemlerinde düzenli uygulamaları bitkinin daha çok çiçeklenmesini sağlar.

Sulama: Çok sıcak veya kurak dönemlerde ek sulama performansı artıracaktır. Ancak nemli topraklar yetişmesi için yeterlidir.

Bodrum papatyası bakımında saksıPin

Bodrum Papatyası Nasıl Güneş Sever?

Afrika papatyaları tam güneşte en iyi çiçek açar. Kısmi gölgeyi tolere edebilirler, ancak bu muhtemelen daha az çiçek üretmelerine neden olur. Çiçekler genellikle ışığa tepki olarak açılır ve geceleri ve bulutlu havalarda kapanır. Ancak,bazı yeni çeşitler geceleri açık kalır.

Bodrum Papatyası için Toprak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bodrum papatyaları, keskin drenajlı ve hafif asidik toprak pH’lı organik olarak zengin toprakları tercih eder. Drenajı iyileştirmek ve besinleri eklemek için ekim sırasında toprağa kompost veya başka organik maddeler ekleyebilirsiniz.

Bodrum papatyası bakımı nasıl yapılırPin

Bodrum Papatyası Hangi Sıklıkla Sulanmalıdır?

Bir süre kuraklığa toleranslı olmasına rağmen, Bodrum papatyaları en iyi şekilde büyümek için haftada en az 1 defa sulanmaya ihtiyaç duyar. Kuraklık veya yoğun sıcaklık dönemlerinde bitkiler yavaşlayacak ve uykuya geçecektir.

Toprağı eşit derecede nemli tutmalısınız. Ancak, ıslak toprak kök çürüklüğü gibi hastalıkları teşvik edebileceğinden aşırı su vermekten kaçının. Nemli toprak ile ıslak /çamurlu toprak iki farklı kavramdır. Papatyalar, ıslak toprağı değil nemli toprağı sever.

Bodrum Papatyası Yetişmesi için Sıcaklık ve Nem Nasıl Olmalıdır?

Bodrum papatyaları,  ılıman havayı tercih eder. Don onlara zarar verecek veya onları öldürecek olsa da gece sıcaklıklarını yaklaşık 20 dereceye tolere ederler. İyi hava sirkülasyonu ve uygun sulama ve toprak drenajına sahip oldukları sürece nem genellikle onlar için bir sorun değildir.

Bodrum papatyası bakımı için püf noktalarıPin

Bodrum Papatyası Gübre İster mi?

Bu çiçekler, en iyi şekilde büyümek ve çiçek açmak için gübreyi çok sever. Gübreyi toprağa karıştırmanın yanı sıra, büyüme mevsimi boyunca aylık olarak çiçekli bitkiler için dengeli bir gübre uygulayabilirsiniz. Ancak saksı bitkileri daha sık beslenmeyi gerektirebilir. Yapı marketlerde ve çiçekçilerde papatyalara özel sulu gübre bulunmaktadır.

En Yaygın Bodrum Papatyası Bakımı Sorunları

Afrika papatyaları büyük ölçüde sorunsuz bitkilerdir, ancak tipik böcek ve hastalık sorunlarına ek olarak, birkaç yaygın sorun daha ortaya çıkabilir:

Hayvan Hasarı
Nedenleri tam olarak bilinmese de, köstebekler özellikle Afrika papatyalarına düşkündür. Toynaklı memeliler de Bodrum papatyalarıyla beslenmeyi severler. Eğer bu bitkiyi bahçede yetiştiriyorsanız bu duruma karşı gerçekten etkili olan tek koruma sağlam çitlerdir.

bodrum papatyası bakımı ve çoğaltılmasıPin

Yaz Ortasında Azalmış Çiçekler
Daha soğuk iklimlerde, Afrika papatyaları genellikle ilkbahardan sonbahara kadar sürekli çiçek açar, ancak çok sıcak, nemli iklimlerde, yaz ortasının en sıcak haftalarında bitkilerinizin yarı uykuda olduğunu görebilirsiniz. Bu normaldir ve hava soğudukça bitkiler normal olarak toparlanacaktır. Bu bölgelerde Afrika papatyalarını kısmi gölgede dikmek en iyisidir.

 

Oylayın post

Yorum yapın