Caladium Nedir, Kaladyum Bakımı Nasıl Yapılır?

Caladium nedir sorusunun cevabını en net şekilde açıklayalım: Caladium ya da Kaladyum kökeni Güney Amerika olan  beyaz, pembe ve kırmızı renklerin eşsiz uyumunu barındıran, bakımı biraz zahmetli olan ev bitkisidir. Kaladyum, bazen beyaz yaprak üzerine pembe – kırmızı beneklidir. Aynı zamanda yine beyaz yaprak üzerine açık pembe – kırmızı damarlı da olan çeşitleri vardır. Kaladyum bakımı gerçekten çetrefilli olsa da ofis ve ev bitkisi konusunda tercih edilebilecek en şık ve zarif çiçektir.

Caladium Nedir, Kaladyum Türleri Nelerdir?

Caladiumlar,  benzersiz çiçeklere sahip ve gösterişli , sıcağı seven tropik uzun ömürlü bitkilerdir. Bitkinin büyük, kalp veya ok şeklindeki, kağıt inceliğinde yaprakları, çarpıcı bir renk ve desen dizisine sahiptir. Kaladyum  benekli, damarlı ve çizgili beyazlar, yeşiller, kırmızılar ve pembelerin eşsiz birleşiminden meydana gelir.

Sadece yeşil iken yani çiçeksiz de harika bir görüntüye sahiptirler. Ancak esas olarak yaprakları için yetiştirilmelerine rağmen, spathes veya diken şeklinde başlayan bazı çiçekler üretirler. Ama dikkat! Bu yumruları, don tehlikesi geçtikten sonra ilkbaharda ekmeye özen gösterin. Ve unutmayınız ki Kaladyum bitkileri ne kadar çarpıcı olsa da hayvanlar ve insanlar için zehirlidir.

Kaladyum bitkisinin pek çok çeşidi vardır: Caladium Red Flash, Caladium Pure White, Caladium White Queen, Caladium Calolyn vb. Bu türlerin hepsi kalp şeklinde büyük yapraklara sahiptir. Bu bakımdan bir diğer adları da fil çiçeğidir. Yaprak güzeli begonya ile birlikte dekorasyonda harika bir görüntü oluştururlar.

Caladium nedir Caladium Carolyn White NedirPin

Kaladyum Bakımı Kılavuzu

Caladium bakımı sulama, gübreleme, kış bakımı, çoğaltma başlıkları altında, en özet ve hap bilgiler ile işleyeceğiz:

Kaladyum Bitkisini Ne Zaman Sulayalım?

Toprağı eşit derecede nemli tutmak için büyüme mevsimi boyunca yeterli nem sağlamanız gerekir. Toprağın kurumasına izin verirseniz, yapraklar sararabilir ve düşebilir. Nemi korumaya yardımcı olmak için bitkilerinizin etrafına bir malç tabakası uygulayabilirsiniz.

Kaladyuma Ne Kadar Gübreleme Yapalım?

Caladiumlar çok fazla gübreye ihtiyaç duymazlar ve hatta çok fazla kullanmak yapraklara zarar verir. Normalde çiçekli bitkiler için kullanacağınız gübrenin 1/4’ni kontrollü bir şekilde kullanmanızı öneririz. Sıvı gübre de bir diğer çözümdür.

kırmızı beyaz kaladyum bitkisi nedirPin

Kışın Caladium Bakımı Nasıl Olur?

Caladium bitkisi, kış uykusuna yatar. Soğanlı her çiçekte olduğu gibi kışın, hava belli bir sıcaklığın altına düştüğünde kurur. Siz iki yöntemle Kaladyumunuzu kış uykusuna yatırabilirsiniz:

  • Yumruları kurutarak saklamak
  • Yaprakları dökülen kaladyumları soğuk ve karanlık bir yerine saksısı ile bırakmak ve saksıyı sulamamak

İlkbaharda yumruları saksıya dikebilirsiniz. Eğer saksı ile saklamışsanız güneşe çıkarıp rutin sulamanıza geri dönebilirsiniz.

Caladium Nasıl Çoğaltılır?

Bitkiler sonbaharda veya kışın başlarında öldüğünde, yumruları bir torbada saklayabilir ve gelecek yıl başka bir sezon için tekrar dikebilirsiniz. Olgun caladium yumruları da aşağıdaki adımlar ile çoğaltılır:

  • Yaprakların sonbaharda ölmesine izin verin. Toprağın biraz kurumasını bekleyin, ardından yumruları saksıdan  alın.
  • Bodrum gibi serin, kuru ve karanlık bir yerde, sıcaklıkları yaklaşık 20 derece  olan bir kutuda saklayın.
    Kış sonu/ilkbahar başında yumruları kesmek için keskin, steril bir kesici alet kullanın.
  • Her yeni yumru bölümünün en az bir büyüyen alana sahip olduğundan emin olun (gözlü veya topuzlu olabilir).
  • Yumruların bir hafta boyunca “iyileşmesine” izin verin, kesik uçlarda bir kallus geliştirin.
  • Bir sonraki büyüme mevsimi başladığında ve toprak sıcaklıkları 25 derecenin üzerinde olduğunda, yumruları “göz” yukarı bakacak şekilde açık havada veya saksılara tekrar dikin.

beyaz kaladyum nedirPin

Caladium Bakımı ile Sık Karşılaşılan Sorunlar

Caladium yaprakları tipik olarak renkli ve çekicidir, bu nedenle bitkilerde sorun olup olmadığını kolayca fark edebilirsiniz. Kaladyum yapraklarınız çirkin renklere dönerse, bitkiniz hasta demektir.

Sararmış Yapraklar: Bitki aşırı sulanırsa, su altında kalırsa, çok fazla ışık alırsa veya sıcaklık ve nem seviyesi stresi yaşarsa, caladium yaprakları sararır. Bitki ayrıca magnezyum, azot veya demir eksikliği gibi besin eksiklikleri yaşıyor olabilir.

Kahverengiye Dönen Yapraklar: Kaladyum yapraklarınızın kahverengiye dönmesinin birçok nedeni olabilir:

Bitki çok kuru olabilir
Çok fazla doğrudan güneş ışığı alıyordur
Yeterli nem almıyordur
Aşırı gübrelenmiştir.

Oylayın post

Yorum yapın

1