Çan Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Çan çiçeği bakımı oldukça kolay, iç mekan çiçeğidir.  Campanula çiçeği olarak da bilinen bu süs bitkisi ağırlıklı olarak mavi, mor ve beyaz tonlarındadır. Fresh bir bitkidir. Kullanıldığı mekana hareket getirir.

çan çiçeği bakımıPin

Çan Çiçeği Adı Nereden Gelir?

Çan çiçeği adı, bitkinin çiçeklerinin şeklinin çana benzemesinden dolayı verilmiştir. Ancak bu aynı zamanda bilimsel isme de yansır: Campana ‘çan’ anlamına gelir. Ek olarak Campanula küçüğüdür: küçük çan.

campanula çiçeği saksı bakımıPin

Çan çiçeğinin tek şekli çan değildir. Bethlehem Yıldızı gibi yıldız şeklinde çiçekleri olan çeşitler ve kase şeklinde ve boru şeklinde çiçekleri olan türleri de vardır. Campanula sadece bir ev bitkisi olarak kullanılmaz; sıcaklıklar izin verdiğinde bahçe ve teras bitkisi olarak da çalışır. Zaten Akdeniz bölgesinde hemen hemen her evin bahçesinde, kaldırım taşlarının arasında bile çıkan bir çiçektir. Bu bölgede çan çiçeğine renginden ötürü maviş çiçeği de denir. 

Çan Çiçeğinin Kökeni Nedir?

Campanula, esas olarak Kuzey yarımküredeki ılıman bölgelerden gelir. Yani Akdeniz çevresindeki ülkeler onun anavatanıdır. Buna rağmen güneşi çok sevmeyen bir çiçektir. Dolayısıyla evde çan çiçeği bakımı oldukça kolaydır. Ve ev ortamında bu bitkinin ömrü çok uzundur.

çan çiçeği kökeniPin

Maviş çiçeğinin birçok türü bahçede veya balkonda çok hoş durur. Oturma odasında ya da salonda da dekorasyon amacıyla kullanılabilir. Çan veya yıldız şeklindeki çiçekleriyle iç mekanlarda huzurlu ve taptaze bir görüntü sunar.

Çan Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Campanula çiçeğinin 100’den fazla çeşidi var. Ve bunlar ilkbaharın başından sonbahara kadar çiçek açan mevsimlik bitkilerdir. Çeşitli Çan çiçeği türleri, çoğunlukla beyaz ve mavi renklere sahiptir. Çiçekleri ise oldukça büyük çanlardan oluşur.

duvar çan çiçeğiPin

C. portenschlagiana (duvar çan çiçeği) daha küçük çan şeklinde çiçeklere sahiptir. Bu tür dayanıklıdır. Dolayısıyla iç mekanlarda olduğu kadar dış mekanlarda da kullanılabilir. Renkler mor, beyaz ve lavanta mavisi dahil olmak üzere sürekli olarak genişletilmektedir.

Çan Çiçeği Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Çan çiçeği tohum olarak alınabilir. Bunun yanında çan çiçeğinin kök sürgüsünden direkt saksı toprağına dikilerek de çiçek elde edilebilir. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız direkt yetişmiş halimi bahar aylarında alabilirsiniz. Peki Çan çiçeği alırken nelere dikkat etmelisiniz:

beyaz çan çiçeğiPin

 • Saksı boyutu, bitkinin şekli ve bitki boyu arasındaki oranları kontrol edin.
 • Olgunluk önemlidir: Bitkilerin üzerindeki tomurcuklar renk gösteriyorsa, bitkinin çiçek vermesi yakındır.
 • Sarkmayı önlemek için bitkilere yeterince nemli toprak sağlanmalıdır.
 • Eğer saksıda Çan çiçeği alacaksanız çiçeğin sık olmasına dikkat edin. Sık ve sert Çan çiçeği bitkisi ev dekorasyonunda çok daha canlı duracaktır.

çan çiçeği bakımıPin

Çan Çiçeği Bakımı Nasıl Yapacağım?

Çan çiçeği mevsimlik bir bitkisidir. Dolayısıyla dört mevsim çiçek açmaz, kışın solan bir bitkidir. Madde madde çan çiçeği bakımı püf noktalarına bakalım:

 • Campanula, iç mekanlarda tam güneşte veya kısmi gölgede yetişir. Güneye bakan bir pencerede doğrudan güneş ışığında solar. Hafif gölgede, güneşi doğrudan almayan bir yerde olmalıdır.
 • Bitkiyi düzenli olarak sulamak gerekir. Saksı nemli olmalıdır.
 • Çan çiçeğinin yaprak ve çiçeklerinin suyla temas etmesi onların çürümesine neden olur. Bu yüzden kökten sulamak gerekir.
 • Maviş çiçeği çok sulanmamalı. Eğer fazla sulamışsanız suyunu süzün. 
 • Bitkinin uzun süre çiçek açmasını sağlamak için solmuş çiçekleri daima kesin. Çok sık bir bitki olduğu için çürüme çabuk yayılır.
 • Yılda birden fazla çiçek vermesi mümkündür. Bunun için saksılara özel gübreler kullanabilirsiniz.
 • Eğer bu çiçeği bahçeye eklemek istiyorsanız önce ev ortamında çiçeklendirin, çiçeklendikten sonra bahçenin gölge bölgesine ekin.
Oylayın post

Yorum yapın