Çatı Modelleri

Çatı modelleri ile birlikte evlerin daha şık ve sağlam kalması sağlanıyor. Farklı çatı modelleri genellikle evlerin tiplerine göre tercih ediliyor. Farklı çatı tipleri ile birlikte evlerin daha şık ve daha güzel görünmesi sağlanıyor. Çatılar genel anlamda evlerin dış şekillerine, eğimlerine ve taşıyıcı sistemlerine göre değişiklik gösteriyor. Farklı çatı tipleri ile farklı evlerin görünümleri değiştiriliyor. Evlerin daha şık ve daha güzel hale gelmesi adına çatı tiplerinin de en doğru biçimde seçilmesi gerekiyor. Çatı tipleri en doğru biçimde seçildiği zaman evlerin de çok daha güzel bir görünüm elde etmesi sağlanıyor.

Çatı ModelleriPinPinPin

Çatı Tipleri Nelerdir?

Çatı tipleri incelendiği zaman farklı çatı tipleri bulunuyor. Evlerin daha şık ve etkileyici görünmesi adına çatı tiplerinin de en doğru biçimde seçilmesi gerekiyor. Farklı kriterlere göre çatı tiplerinde değişiklik meydana geliyor. Genel anlamda çatı tipleri şu şekilde sıralanıyor;

Çatı ModelleriPinPinPin

 1. Kullanım şeklinde göre çatılar
 2. Taşıyıcılıklara göre çatılar
 3. Formuna göre çatılar
 4. Yağmur suyu drenajına göre çatılar
 5. Eğimlerine göre çatılar
 6. Isı yalıtım malzemesi konumuna göre çatılar
 7. Kaplama malzemesine göre çatılar
 8. Taşıyıcı sistemde kullanılan malzemelere göre çatılar

Çatı ModelleriPin

Bu çatı tiplerinden en uygunları seçilerek evlerin çok daha kullanışlı ve iyi hale gelmesi sağlanmaktadır. Böylelikle de evlerin çok daha iyi bir görünümde olması da sağlanmaktadır.

Çatı ModelleriPin

Ahşap Çatı Çeşitleri Nelerdir?

Ahşap çatı çeşitleri de evler için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Evler bu çatı tipleri ile tamamlanacak olduğu zaman çeşitli modelleri tercih edilmektedir. Ahşap çatı modelleri incelendiği zaman genel anlamda şu şekilde sıralanıyor;

Çatı ModelleriPinPinPin

 1. Ahşap oturtma çatı kesiti
 2. Çatının duvar kiriş betonarmeye göre oturtulması
 3. Ahşap asma çatı
 4. Teras çatı
 5. Gezilemeyen çatı detayı
 6. Tek yöne eğimli çatılar
 7. Duvar üstü çatı uygulama biçimleri
 8. Beşik çatılar

Çatı ModelleriPinPinPin

Bu çatı modelleri arasından en uygun olan modeller ile birlikte evlerin en iyi şekilde tamamlanması sağlanıyor. Farklı çatı modelleri ile birlikte evler daha kullanışlı ve iyi hale geliyor.

Galeri

Çatı ModelleriPinPinPin Çatı ModelleriPinPinPin

Oylayın post

Yorum yapın