Çilli Begonya Bakımı ve Çoğaltması Nasıl Yapılır?

Çilli begonya bakımı oldukça kolaydır. Oldukça fazla şekle ve boyuta sahiptir. Dolayısıyla çokça tercih edilen bir bitkidir. Bu içerikte Begonia Maculata’ya ve ona en iyi nasıl bakılacağına odaklanacağız. Güneş ışığı gereksinimleri, sulama, en iyi toprak, gübre ve çiçek açması konuları ele alacağız. Bu kılavuzu okuduktan sonra, bir Begonya (Maculata) ile başarılı bir şekilde ilgilenebilmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

Bu kılavuzda, bir Begonya bakımının bu yönlerini ele alacağız:

 1. Güneş ışığı gereksinimleri
 2. Çilli Begonyayı sulamak
 3. Çilli Begonya için en iyi toprak
 4. Çilli Begonya için gübreleme
 5. Çilli Begonya çiçek açar mı?
 6. Çilli Begonya zehirli mi?
 7. Çilli Begonya

Çilli Begonya Bakımı için Güneş Işığı Gereksinimleri

Begonia Maculata, iki farklı türde güneş ışığına maruz kalabilir

 • Parlak, dolaylı güneş ışığı
 • Daha düşük, gölgeli güneş ışığı

Ancak her ne kadar gölge yerleri sevse de güneş ışığı Çilli Begonya için vazgeçilmezdir. Bu nedenle bitkinizi:

 • Güneş ışığı almayan bir yerde tutmayın.
 • Ayrıca öğleden sonra Begonia Maculata’yı doğrudan güneş ışığından uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Begonia Maculata’nız bu güneş ışığına çok uzun süre maruz kaldığında, güzel yaprakları güneşten yanabilir ve kuruyabilir. Bunu engellemek için ev içinde saksının yerini değiştirmekten korkmayın.

çilli begonya bakımı nasıl yapılırPin

Begonya Maculata (Çilli Begonya) Sulaması Nasıl Yapılır?

Begonya Maculata, nemli toprakta olmayı seven bir bitkidir. Bu, düzenli olarak sulamanız gerektiği anlamına gelir. Mevsime bağlı olarak bu, yazın 4 günde bir, kışın ise haftada iki haftaya kadar olabilir.

Bitkinin toprağına parmaklarınızla dokunun:

 1. Eğer bitkinizin toprağı kuru ise: Toprak kurumuşsa sulamanız gerekir. Bu sulamanın zamanını geçirmemelisiniz çünkü Çilli Begonya çok uzun süre susuz kalmayı sevmez.
 2. Bitkinin toprağı nemli ise: Kontrol ettiğinizde toprak hala nemliyse, bir iki gün daha bekleyin ve tekrar kontrol edin. Bu, bu bitkinin aşırı sulanmasını önlemeye yardımcı olur. Begonya Maculata kökleri incedir, yani aşırı sulamaya karşı oldukça hassastır. Bu nedenle, bitkinizi sulamadan önce toprağın nem seviyelerini kontrol ettiğinizden emin olun.

Çilli Begonya için En İyi Toprak Nedir?

Begonya Maculata bitkileri nemli toprakta olmayı sever, bu nedenle suyu oldukça iyi tutan bir toprak karışımı bulmalısınız. Bir palmiye toprağı karışımı, suyu oldukça iyi tutan bir karışımdır, ancak aynı zamanda, bitkinizi birkaç kez suladıktan sonra sıkışmaz. Palmiye toprağı karışımı, Çilli Begonya için en iyi topraktır.

Çilli Begonya Nasıl Gübre Sever?

Begonia Maculata çiçekli bir bitkidir, yani büyümeye devam edebilmek için yeterli enerjiye sahip olmak için arada bir gübre gerektirir. Çilli Begonya bakımı püf noktasından birisi de bitkiyi her suladığınızda suya sıvı gübre eklemektir. İdeal olarak bu, Begonya’nın her 2 haftada bir döllendiği anlamına gelir.

Ancak, Begonya’nızı yalnızca büyüme mevsimi boyunca (ilkbahar ve yaz) gübreleyin. Dinlenme dönemi, sonbahar (sonbahar) ve kış boyunca, bitki gübrelenmemelidir. Çünkü bu, büyüme mevsiminden kurtulması ve dinlenmesi ve gelecek büyüme mevsimine hazırlanması gerekir.

Çilli Begonya Nasıl Çiçek Açar?

Son bölümde bahsettiğimiz gibi, Begonya Maculata çiçekli bir ev bitkisidir. Çarpıcı ve sıra dışı yapraklarının yanı sıra, iyi bakılırsa çiçek yetiştirir ve çiçek yetiştirebilecek yedek besin maddelerine sahiptir. Son bölümde anlatıldığı gibi gübre kullanırsanız, büyüme mevsimi boyunca çiçekleriniz olur.

Herhangi bir çiçek gibi, kısa bir süre sonra ölürler. Ancak bu, çiçeklerin geri gelmeyecekleri anlamına gelmez. Çiçekleri açtıklarında budarsanız, bitkinin çiçek yetiştirmesine ve büyüme mevsiminde birden çok kez çiçek açmasına yardımcı olabilirsiniz.

Herhangi bir çiçek yetiştirmek istemiyorsanız, Çilli e sık sık gübrelemeniz gerekmeyecek. Ayda bir kez sıvı gübre kullanmaya devam edebilirsiniz.

çilli begonya yaprağıPin

Çilli Begonya Evcil Hayvanlar için Zehirli midir?

Çilli Begonya insanlar için zehirli değildir ama kediler ve köpekler için zehirlidir. Yani Begonia Maculata toksik olmayan bir bitki olarak kabul edilir, ancak hafif tahrişe ve kusmaya neden olabilirler. Küçük çocukların yanında tutabilirsiniz, ancak evcil hayvanlarınızın erişemeyeceği bir yerde tutmak en iyisidir. Kesinlikle diğer ev bitkilerinin çoğu kadar kötü değil.

Çilli Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Çilli Begonya çoğaltmak oldukça kolay bir işlemdir. Kesimleri farklı şekillerde alabilirsiniz, ancak en kolay yol, birkaç yaprakla gövdenin bir kısmını kesmektir. Bu kesimi suda, Leca’da veya Pomza gibi gözenekli bir kayada çoğaltabilirsiniz. Bu kesimi yaymak için en iyi zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır, çünkü birkaç hafta içinde kök salmaları daha olasıdır.

Begonya Maculate’inizin kesimlerini alacaksanız, iş için uygun araçları kullandığınızdan emin olun. Doğru budama makasını kullandığınızda, bitkiye minimum zarar verir ve kesme işleminize daha yüksek kök büyüme şansı verirsiniz. Bahçe aletleri yazımızı okuyarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oylayın post

Yorum yapın