Çocuk Odası Duvar Boyası

Çocuk odası duvar boyası hangi renk olmalı konusu üzerinde anne ve babaların dikkat etmesi gereken birkaç önemli faktör var. Çocuk odası duvar boyası renkleri, gelişim çağındaki çocukları önemli ölçüde etkiliyor. Özellikle renklerin psikolojik yönlerinin olduğu da düşünüldüğünde çocukların odalarında kullanılacak boya renginin önemi daha da artmış oluyor.

Çocuk Odası Duvar BoyasıPinPin

İnsan fizyolojisi ve psikolojisi üzerinde, renklerin etkisi olduğu bilimsel olarak ortaya çıkmıştır. Renklerin üretkenliği, zihinsel gelişmeyi, yaratıcılığı ve öğrenmeyi etkilediği düşünüldüğünde çocuk odalarında kullanılacak renklerde hayati önem taşıyor. Çocuk odası için duvar boyası seçerken;

  • Cinsiyet,
  • Yaş,
  • Renk gibi hususlara çok dikkat etmek gerekiyor.

Çocuk Odası Duvar BoyasıPinPin

Bebek Odası Duvar Boyası Renkleri

Bebek odası duvar boyası renkleri hususu, anne ve baba adaylarını çok fazla düşündürüyor. Bebeğin ruhsal ve fiziksel gelişimi için odasındaki her detaya önem verilmesi gerekiyor. Bu önem verilmesi gereken detaylardan birisi de duvar boyasıdır. Bebek odaları duvarlarında kullanılması uygun olan renkleri şöyle sıralayabiliriz:

Çocuk Odası Duvar BoyasıPinPin

Beyaz

Bebek odaları için beyaz renk duvar boyası en iyi seçimlerden biridir. Her renk tonuyla uyum sağladığı için bebeğinizin duvarlarında beyaz renge yer verebilirsiniz. Ayrıca erkek ve kız bebek odaları içinde gayet uygundur.

Pembe

Bebek odası renk kartelası içerisinde yer alan pembe; kız bebeklerin odalarında yaygın olarak kullanılıyor. Pembe rengin hem sakinleştirici hem de kadınlığı ve empatiyi uyandırıcı özellikleri var.

Çocuk Odası Duvar BoyasıPin

Turuncu

Sıcak renkler arasında yer alan turuncu; canlılığı temsil ediyor. Kişilerarası iletişimin gelişiminde ve insanları rahatlama özelliğinden dolayı turuncu rengin bebek odalarında da kullanılması doğru bir seçimdir. Yalnız turuncu çok uyarıcı etkiye sahip olduğu için mutlaka bebek odalarında koyu gölgelerle kullanılmalıdır.

Yeşil

Sakinliği, huzuru temsil eden bir renktir. Hem erkek hem de kız bebek odasında kullanılabilir. Yeşil rengin aynı zamanda zihni ve bedeni dinlendirme gibi de özelliği bulunuyor. Tüm bun unsurlardan dolayı bebek odası duvarlarında kullanılması gereken renklerin başında geliyor.

Çocuk Odası Duvar BoyasıPin

Mavi

Bebek ve çocuk odası duvar boyası olarak maviden yana da tercih yapabilirsiniz. Çünkü mavi renk; vücudun ve zihnin yatıştırılmasında önemli rol oynuyor. Depresif, saldırgan ve kaygı gibi durumları azaltıyor.

Galeri

Çocuk Odası Duvar BoyasıPinPin Çocuk Odası Duvar BoyasıPinPin Çocuk Odası Duvar BoyasıPinPin

Oylayın post

Yorum yapın