Dikenli İncir Faydaları Nelerdir?

Kaktüs meyvesi nedir, dikenli incir faydaları nelerdir sorusu ağustos ayında çok sık sorulan bir sorudur. Genelde Akdeniz bölgesinde hatta Adana ve Mersin; Hatay’da sokak lezzeti olarak bilinir. Buzlu tablalarda, eldivenle soyulur ve ya orada yenir ya da paket yaptırır. Zincir marketlerde, pazarlarda görülen yaygın bir meyve değildir. Ancak dikenli incir faydaları konusunu okuyunca, bu mucize vermeyi bulmak isteyeceksiniz!

Dikenli İncir Faydaları Nelerdir?

Dikenli incir faydaları hakkında kısa ve öz bilgiler verelim! Sulu, doğal, hormonsuz olarak yenilen bu meyve, kaynana dili, dikenli incir, kaktüs meyvesi gibi isimlerle anılır. Afrika ve Akdeniz bölgesinin daha doğrusu çöl iklimin meyvesidir. Ama uyaralım, saksıda yetişen kaktüslerden meyve beklemeyin. Onlar daha çok dekorasyon içindir. Kaktüslerin bir insan boyuna yakın büyümesi sonrası dikenli incir meyvesi meydana gelir.

dikenli incir faydaları nelerdirPin

Kalorisi Düşüktür

Dikenli incir lif bakımından yüksektir. Kandaki kolesterol seviyelerini azaltabilir. Araştırmaya göre, kaktüs meyvelerinin alımı vücut yağını, kan basıncını ve kötü kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azaltır.

Mükemmel Bir Mikro Besin Kaynağıdır

Dikenli incirde bulunan temel mikro besinler vardır. Meyve demir, magnezyum, riboflavin, C vitamini, potasyum, kalsiyum ve B6 vitamini içerir. Bu besinlerden yüzde olarak en yüksek olanlar C vitamini ve magnezyumdur.

Bir adet dikenli incir aşağıdaki besinleri içerir:

 • 14 kalori
 • 3g karbonhidrat
 • 1 gr protein
 • 1 gr’dan az yağ
 • 2g lif
 • 20 mcg A vitamini
 • 8 mg C vitamini
 • 4.6 mcg K vitamini
 • 1 gr şeker
 • 141 mg kalsiyum

Dikenli incir kırmızı ve mor meyveler grubuna girer. Dolayısıyla anti-inflamatuar özellikler içeren en yüksek antioksidanlara sahiptir.

dikenli incir faydalarıPin

Diyet Düşmanı Değildir!

Obezite, erken kontrol altına alınması gereken küresel bir sorundur. Ameliyat olmak gibi kestirme yollara gitmek yerine, zayıflamanın daha sağlıklı yolları var. Obeziteye en iyi  çözüm, çok fazla lif tüketmektir. Kaktüs meyveleri lif bakımından zengindir ve onları yemek sizi daha uzun süre tok tutar ve sık sık acıkma olasılığını azaltır.

Üç aylık klinik araştırmalar sonucunda kaktüs meyvesi lifinin kilo kaybına neden olduğu kanıtlandı. Lif alımı, enerji emiliminin azalmasına neden olduğu için nihayetinde beslenme düzenine dikenli incir ekleyen grup, diğer gruba oranda kilo verdi.

Çoğu meyve ile karşılaştırıldığında, kaktüsler karbonhidrat bakımından düşüktür, çünkü sadece 9,9 gram karbonhidrat içerir . Dolayısıyla 3,7 gram lif içerir. Bir dikenli incirden sadece 42 kalori var.

Mide Ülseri (Gastrit) ile Savaşmanıza Yardım Eder

Önce mide ülseri nedir onu bilelim. Mide ülserleri midedeki ağrılı yaralardır. Çoğunlukla mukus tabakası inceldiğinde ortaya çıkarlar. Bu özel astarın kalın olmasının nedeni mideyi sindirim sularından korumaktır. Astar inceldiğinde ise sindirim asitleri mide dokularını tüketir. Bu da mide ülserlerine neden olur. Yaygın belirti ve semptomlar,  mide bulantısı, mide ekşimesi, anemi, kilo kaybı, kusmadır.

Kaktüs meyvesi, betanin olarak bilinen bir bileşik içerir. Ülserleri olan kişiler için kaktüs meyvesini tüketmek mide mukozasını olumlu yönde etkiler. Bu meyve içeriğindeki betanin ve diğer yardımcı mikro besinler sayesinde mide asidinin düzenlenmesine ve proinflamatuar kimyasalların azalmasına yardımcı olur. Araştırmaya göre, betanin alımı, stres lezyonlarının azalmasına ve mide mukozasındaki azalmada önemli bir rol oynar.

kaktüs meyvesi faydalarıPin

Enflamasyonu Önler

Bu özel meyve, anti-inflamatuar güçleri ile bilinir. Basit bir ifadeyle, iltihaplanma vücudun yaralanmalara tepkisidir. Vücudun bağışıklık sistemine hasarlı dokuları onarması ve bakteri ve virüslere karşı savunması için nasıl sinyal verdiğiyle ilgilidir. Enflamasyon uzun süre devam ederse, ileri düzey sorunlara yol açabilir. Örneğin, inme ve kalp hastalıklarıyla dahi ilişkilendirilmiştir. Ancak, sağlıklı bir beslenme iltihabı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Gıda ve Beslenme Araştırması tarafından, kaktüs meyvesini içeren kontrollü bir beslenmeye tabi tutulan 28 gönüllünün katıldığı iki hafta süren bir çalışma yapıldı. Çalışma gösterdi ki beslenmesine dikenli inciri ekleyen gönüllülerde dermal karotenoidlerde bir artış oldu. Yani bu meyvedeki besinler bağışıklık sisteminizi iyileştirir ve sizi kronik iltihabın yan etkilerinden korur.

Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür

Dikenli incir hakkında bir başka ilginç bilgi, hipoglisemik yeteneğidir. Yüksek kan şekeri düzeylerini düşürebilir. Dikenli incirde bulunan pektin ve lif bunu kolaylaştıran en önemli besinlerdir. Bu meyve şeker seviyesini kontrol altına alabildiği için tip II diyabet ile savaşır.

Ancak elbette bu durum kaktüs meyvesinin tek başına diyabeti tedavi edebileceği anlamına gelmez. Ama, onu diyetinize eklemek, kan şekeri seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olur.

kaynana dili meyvesi faydalarıPin

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren en önemli şeyin beslenme olduğuna dair tüm bilim dünyası hemfikir. İyi haber şu ki, kaktüs meyveleri harika bir bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Vücudun büyümesinden ve iyileşmesinden sorumlu olan C vitamini bolca içerirler.

C vitamininin vücut büyümesi ile ilgili çeşitli faydaları vardır:

 • Demirin emilmesini sağlar
 • Kemik, diş ve kıkırdak bakımında çok önemli bir rol oynar
 • Yaraları iyileştiren en önemli vitamindir
 • Vücut dokularını onarır, yaşlanma karşıtıdır
 • C vitamini alımı, hastalığa neden olan organizmaları ortadan kaldıran beyaz kan hücrelerinin üretiminin artmasına neden olur.
Oylayın post

Yorum yapın