Doğalgaz Borularını Gizleme Fikirleri

Doğalgaz Borularını Gizleme Fikirleri özellikle mutfaklar başta olmak üzere yaşam alanlarının içerisinden geçen borular ciddi bir görünüm bozukluğu yaratabilir. Bu tarz durumlarda pek çok kimse çoğunlukla doğalgaz borusu olan bu boruların kapatılabilmesi adına çözüm aramaktadır ve doğalgaz borusu gizleme adına tüm seçenekleri değerlendirmek ister.

Doğalgaz borusu kaplama gibi yöntemler günümüzde kullanılıyor olmasının yanı sıra bu tarz çözümlerin etkili sonuçlar doğurmadığı baştan belirtilmelidir. En nihayetinde bu kaplama çözümleri boruların formuna uygun bir yapıda bulunduğundan kaplamanın hangi maksatla yapıldığı ve gerçekte olan görüntü zaten kalıcıdır.

Doğalgaz Borularını GizlemePin

Doğalgaz borusu gizleme seçenekleri başında özellikle salon gibi alanlarda en etkili çözüm önerisi uzun perde kullanımıdır. Uzun perdeler yerlere kadar salaş bir görünüm elde etme konusunda önemli bir dekoratif fikir veriyor olmasının yanı sıra aynı zamanda yere yakın doğal borularının kapatılması görevini de üstlenir.

Mutfak Doğalgaz Borusu Gizleme

Doğalgaz Borularını GizlemePin

Doğalgaz borularının görsel anlamda bozukluk yarattığı ortamlar mutfaklar ise bu tarz durumlarda da kullanılabilecek bazı özel çözüm önerileri bulunmaktadır. Mutfak doğalgaz borusu gizleme için salonlarda kullanıldığı gibi uzun perdelerin tercih edilmesi mümkündür. Bu durum yeterli çözüm önerisi sunmuyor ise aksesuar ürünler ile kapatılması da olasıdır.

Doğalgaz Borularını GizlemePin

Aksesuar ürünler sarmaşık şeklinde olan yapraklar ve benzeri ürünler gibi özel dekoratif mahiyete sahip eşyalar olmakla birlikte bu çözüm önerisi de yeteri kadar tatmin uyandırmıyorsa panjurlar aracılığıyla bu boruların kapatılması da olasıdır. Mutfak doğalgaz borusu gizleme konusunda kullanılabilecek bir diğer yöntem de pek çok seçenek sunan boru süsleme sanatıdır.

Boru Süsleme

Pin

Doğalgaz Borularını Gizleme, Boru süsleme sanatı elbette gerçekten bir sanat değildir. Ama özellikle doğalgaz borularının yarattığı kötü görünümden kurtulmak isteyenler için bu boruların bir sanat eserine dönüştürülmesi oldukça kolaydır. Bu durum için kullanılabilecek pek çok farklı yöntem olduğunun altı çizilmelidir.

Doğalgaz Borularını GizlemePin

Boru süsleme için aksesuarlara başvurulabildiği gibi aynı zamanda el işçiliği de kullanılabilir. Doğalgaz borularının durumu, yapısı ve uzunluğuna göre uygun bir tasarım belirlendikten sonra kalıcılık bakımından etkili boyalar tercih edilerek bu boruların boyanması ve resimler ile süslenmesi etkili bir görünüm kazandırabilmektedir. Tahta çubuklarla yapılan tasarımları inceleyebilirsiniz.

Pin

Pin

Pin

Pin

Pin

Pin

Doğalgaz boruları evin içerisinden geçmekte olup doğalgaz borusu kapatma ve süsleme çoğu zaman estetik bir görünüme sahip olmamaları ve duvar rengiyle ya da kaplama malzemesi ile birlikte kötü bir görünüme neden oldukları için birçok kişi için farklı fikir arayışlarına girmektedir.

Genellikle evin birçok noktasından geçmekte olan doğalgaz boruları kadınlar için bir hayli can sıkıcı olabilmekte ve çoğunlukla hoş görünmeleri nedeniyle üzerinden bazı süslemeler yapılarak daha estetik ve dekoratif bir görünüm kazanmaları sağlanmaktadır. Böylece Doğalgaz Borularını Gizleme daha hoş görünmekte ve görüntü bozulmaktadır.

Pin

Çoğunlukla evin iç dekorasyonunu doğrudan olumsuz etkileyen doğal gaz boruları birkaç pratik malzeme ile süslenince daha dekoratif halen gelmektedir. Evin projesi çizilirken özellikle mühendisler doğalgaz borularını evin en çok göze çarpan noktalarına yerleştirmekte olup bu da çoğu zaman evin diğer dekorasyonu içerisinde olumsuz bir görünüme neden olmaktadır. Bu da bayanları kötü görünüme sahip olan doğalgaz borularına gizleyecek yöntemler aramaya yönlendirmektedir.

Sadece boya ile kapatmak isteyen kişiler duvar ile aynı tonda boya kullanarak dekorasyonunda ufak değişikliklere gidebilirler.

Pin

Doğalgaz Borusu Kapanır Mı?

Özellikle kötü görünüme neden olan doğalgaz borularının saklanması veya kapatılması noktasında en çok merak edilen konular içerisinde yer almaktadır.

Doğalgaz Borusu Kapanır Mı?

Bu noktada onay almadan doğalgaz borularının kalıcı olarak kapatılması mümkün olmayıp bu noktada onay alınmadan boyanması veya kalıcı olarak kapatılması önerilmemektedir.

Kullanıma açıldıktan sonra ise geçici malzemeler ve bulunduğu yerden kaldırılarak doğalgaz borusuna müdahale edilmesini mümkün kılan mobilyalar ile kapatılması mümkündür.

Pin

Doğalgaz Borusu Gizlenir Mi?

Doğalgaz borusu gizlenir mi? Sorusu da özellikle bu alanda en çok merak edilen konular içerisinde yer almakta olup doğal gaz borularının tamamen gizlenmesi veya boyanması onay almadan mümkün olmayıp sonrasında kolay müdahale imkanı sağlayan bazı ürünler ile kapatılması mümkün olmaktadır ancak genellikle doğalgaz borularını saklama ve süsleme sırasında ani olarak müdahale edilmesi gereken durumlarda kısa sürede müdahaleyi mümkün kılacak şekilde süsleme veya kapama işlemi yapılması gerekmektedir.

Aksi halde gaz açma işlemi yapılmamakta olup acil durumlarda geç müdahale nedeniyle ciddi can ve mal kayıpları da söz konusu olabilmektedir.

Pin

Doğalgaz Borusu Nasıl Durmalı?

Doğalgaz borusu nasıl durmalı? Sorusu kapsamında ise genellikle mühendisler tarafından bağlanan doğalgaz borularının mümkün olduğunca hareket ettirilmemesi ve işlem yapılması gerektiği durumlarda ise mutlaka bilirkişiler tarafından bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Doğalgaz borusu gizleme dekorasyon firmalarınca gerçekleştirildiğinde çok daha doğru şekilde yürütülmekte olup müdahale sırasında engel teşkil etmeyecek şekilde bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Pin

Bu alanda tecrübe edinmiş kişiler tarafından doğalgaz borusu gizleme işleminin yapılması çok daha doğru olup hem kendi sağlığınız hem de evde bulunan diğer kişilerin sağlığı için dikkat edilmesi gereken en önemli hususu oluşturmaktadır.

Doğalgaz Borusu Dayanıklı Mı?

Birçok evde bulunan doğal gaz hattı içerisinde doğal gazın taşınmasını sağlayan doğalgaz boruları oldukça tehlikeli bir gaz olması nedeniyle zehirleme, yanma veya patlama durumu olmaması adına kaçak yapmayacak özel borular döşenerek doğalgaz hattı oluşturulmaktadır.

Bu noktada doğalgaz borusu dayanıklı mı? Sorusu kapsamında mühendisler tarafından çizilen projeler kapsamında yürütülen doğalgaz hattı döşemelerinde kullanılmakta olan borular dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir.

Genellikle aşınmaya ve erozyona karşı dayanıklı olan bu boruların bazı dış etmenlere bağlı olarak hasar görmesi durumu da söz konusu olmaktadır.

Pin

Bunlara da Bakabilirsiniz : Alçı Nasıl Yapılır, Alçıpan Tv Ünitesi

Evin İçindeki Doğalgaz Borusu Nasıl Kapatılır?

Evin içindeki doğalgaz borusu nasıl kapatılır? Sorusu kapsamında ise özellikle ip, led ışıklar, mobilya veya yapay sarmaşıklar ile kapatılması mümkündür. Çoğunlukla doğalgaz boruları bu malzemeler ile süslenerek sahip oldukları ve ortaya koydukları kötü görünümden kurt olabilmektedirler.

Çoğunlukla doğalgaz borularını süslerken kullanılmakta olan eşyalar içerisinde hasar ip ve sarmaşık yer almaktadır.

İlk olarak başlangıç noktasına silikon sıkarak ipi yavaşça etrafına dolamak ve son ay gelindiğinde de yeniden yapıştırıcı sürülerek yapıştırılması mümkündür. Aynı yöntem sarmaşık ile kaplama sırasında da sıkça kullanılmaktadır.

Pin

Doğalgaz borularını süslerken çiçek veya led ışık kullanılması da mümkün olup led ışık kullanımı yapılırken de tıpkı ip ve sarmaşık gibi donanma işlemi uygulanmaktadır. Büyük ve kapatıcı özelliğe sahip olan çiçekler ise doğrudan borunun üzerine yapıştırılarak daha hoş bir görünüm ortaya koymaktadır.

Yapay çiçek kullanılarak yapılan bu kaplama ve süsleme işlemleri için özellikle mutfağın rengine uygun renk seçimi yapılması da oldukça önemlidir. Bazen küçük organizmalar veya dolaplar sayesinde de doğalgaz borularını kapatmak mümkün olmaktadır.

Pin

Tezgah üzerine kullanılmakta olan dekoratif raflar sayesinde kötü görünüme sahip olan doğalgaz borularını saklanmak mümkün olup aynı zamanda rafların kullanılabilmesi sayesinde işlevsel bir özelliğe de sahip olmaktadır.

Doğalgaz borularını gizlemek için kullanılabilecek çeşitli malzemeler ve ürünler bulunmaktadır. Ancak genellikle sık kaplamalar doğalgaz borularına müdahale için pek önerilmemektedir. Bu nedenle dekoratif mobilyalar veya çıkartılması kolay ürünler ile kapatılması çok daha doğru olmaktadır.

Doğalgaz borusu gizleme ve süsleme fikirleri içerisindeyse kullanabileceğiniz bazı yöntemler şöyledir;

  • Doğalgaz borusunu saklamak için rafları kullanın
  • Fotoğraflarınızı sergilemek için kullanın
  • Perdeleri kullanarak doğalgaz borularını görünmez hale getirin
  • Renklendirerek dekorasyona ekleyin
  • Renklendirerek kamufle edin
  • Yüksek süpürgelikler ile odanıza tarz katın
  • Dolapların içine saklayın
  • Hem radyatör hem de boruları şık saklama kabinleriyle örtün
  • Kedileriniz için şahane bir oyun alanı hazırlayın
  • Borulara amaç kazandırın
Pin

Doğalgaz Borusu Neden Duvara Gömülmesi?

Doğalgaz borusu duvara gömülmesi mümkün olmayıp duvar içerisinde gaz kaçağı oluştuğu durumlarda veya ani müdahale edilmesi gerektiği durumlarda müdahale edilmesini imkansız hale getirmesi nedeniyle açıkta bulunması gerekmektedir.

Aynı zamanda içerisinde bulunan gazın kapalı alanlarda sıkıştırılması beklenmeyen gaz sıkışmasına ve patlamalara neden olabileceği için kesinlikle duvar içine yerleştirilmemesi gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen birçok sonuç meydana gelebilmekte olup aynı zamanda ciddi can ve mal kayıpları da görülebilmektedir.

Pin

Evin İçindeki Doğalgaz Borusu Boyanır Mı?

Genellikle ev sahiplerinin en çok araştırdığı konular içerisinde yer almaktadır. Çünkü doğalgaz boruları evin içerisindeki diğer dekorasyon içerisinde oldukça kötü bir görünüme sahip olup fazlasıyla dekorasyon içerisinde sırıttığı için kapatılmak veya duvar boyasıyla aynı renge boyanmak istenmektedir.

Pin

Evin içindeki doğalgaz borusu boyanır mı?

Ancak doğalgaz borularının özel kaplama boyası bulunduğundan ve bu boyaların doğalgaz borularına herhangi bir erozyon veya gaz kaçağı oluşturma durumlarında belli edici özelliği olması nedeniyle farklı bir boya ile boyanmaması gerekmektedir.

Bu noktada özellikle doğalgaz borularını kapatmak için genellikle mobilya kullanılması önerilmekte olup bu mobilyaların da portatif özelliğe sahip olması gerekmektedir. Evin diğer bölgelerinde bulunan doğalgaz borularının da aynı şekilde kapatılması gerekmekte olup kendi boyası dışında herhangi bir boya ile boyanmaması oldukça önemlidir.

Pin

Doğalgaz borularının onay alınmadan boyanması kişilerin doğal gaz kullanımına izin vermediği için yetkililer tarafından doğalgaz bağlantısı kesilmekte olup çoğu zaman sıfırdan yenileme yapılması dahi gerekebilmektedir. Aynı zamanda insan hayatını tehlikeye atması nedeniyle de onay alınmadan yapılan boyama işlemleri sonucunda para cezası bulunmaktadır.

Pin

Kaynakça : DOĞALGAZ PİYASASI İÇ TESİSAT YÖNETMELİĞİ

Bu ve bunun gibi sorunlar için bize ;

https://www.instagram.com/dekoriocomtr/ adresinden veya https://twitter.com/dekoriocomtr adreslerinden yazabilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın

22