Düş Kapanı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Düş kapanları 1980’lerde oldukça popüler hale geldi. O günden bu yana geniş bir kitleye yayıldı. Dolayısıyla ev dekorasyonu ürünlerinde düş kapanı yani dreamcatcher yaygın halde geldi. Peki düş kapanı nedir, nasıl yapılır?

Kabaca düş kapanı üzerine doğal liflerle bir ağdan ve genellikle söğüt olan tahta bir kasnaktan meydana gelir. Genellikle çemberden sarkan tüyleri ve boncukları vardır.  Modern düş kapanları çeşitli biçimlerde bulunurken, otantik olanlar genellikle yalnızca 4 – 5 cm çapındadır. Deri kaplı bir çerçeve en çok kullanılan malzemedir. Kısaca düş kapanları, mümkün olan en doğal malzeme ile, el işi olarak yapılır.

düş kapanı nedirPin

Düş Kapanı Nedir? Dreamcatcher Neden Kullanılır?

Düş kapanlarının anlamı ve yapılarını çevreleyen inançlar, Kızılderili kültürlerinden kaynaklanmaktadır. Düş kapanı, insanları kabuslardan ve kötü rüyalardan korumak için kullanılan koruyucu bir tılsımdır. Tılsım genellikle küçük çocuklar için kullanılır ve beşiklerinin veya yataklarının üzerine asılırdı.  Bugün ise bu amaçla kullanıldığı kadar ev dekorasyonu için aksesuar olarak da çokça tercih edilmektedir.

rüya kapanı nedir nasıl yapılırPin

Yerli Amerikan kültürleri, hem iyi hem de kötü rüyaların geceleri havayı doldurduğuna inanır. Düş kapanı, kötü rüyaları veya vizyonları yakalarken, iyi olanların süzülmesine izin vererek bir örümcek ağı gibi davranır . Ağa takılan kötü rüyalar, sabah güneşi düş kapanına çarptığında yok olur, iyi rüyalar ise tüylerin arasından süzülür ve yavaşça alttaki uyuyan kişiye ulaşır. Bu nedenle düş kapanı nedir sorusunun cevabının yanında rüya kapanının nereye konumlandırılacağını bilmek gerekir. Genelde yatak odasına, pencere kenarına; kısaca sabah güneşinin ilk vurduğu alana konulması gerekir.

Rüya yakalayıcılar, sadece kötü rüyalardan ve kabuslardan değil, her türlü kötü etkiden koruma sağlayan apotropik tılsımlar olarak da düşünülebilir. Lakota gibi bazı kültürler, rüya yakalayıcıların biraz farklı çalıştığına inanırlar. Bu kültüre göre iyi rüyalar veya fikirler ağda sıkışıp kalır; kötü olanlar ise tam merkezdeki delikten geçip sonsuza dek yok olur.

 

dream catchersPin

Düş Kapanı Nasıl Yapılır? Şekli Nasıl Olmalıdır?

Düş kapanı formunun her bölümü belirli bir anlam taşır:

  1. Dairesel çerçeve Toprak Ana’yı ve yaşamı sürdüren her şeyi sembolize eder. Dairesel şekli, başlangıcı veya sonu olmadığı için yaşamın sürekli akışını da anlatır. Yaşam döngüsünü temsil etmenin yanı sıra, güneş ve ayın her gün sürekli bir döngü içinde gökyüzünde nasıl hareket ettiğini de sembolize eder.  
  2. Düş kapanının örümcek ağı görünümünü taklit etmek için çerçevenin içine karmaşık bir şekilde dokunmuştur. Ağın ortasındaki daire , onun kalbidir ve iyi rüyaların ve vizyonların filtrelendiği yerdir.   
  3. Düş kapanı üzerindeki boncukları arkasında bazı farklı anlamlar vardır. Bazı kültürler boncukların örümceği temsil ettiğine inanırken, diğerleri boncukların ağdan geçmeyi başaramayan ve kutsal tılsımlar  haline gelen güzel rüyaların fiziksel şekli olduğunu söyler. 
  4. Düş kapanının dokunmuş ağı üzerindeki noktaların sayısı da önemlidir .13 noktalı düş kapanı ayın 13 evresini, 8 nokta Kızılderili efsanelerindeki örümcek kadını , 7 nokta yedi kehaneti, 6 nokta kartalı ve  5 nokta yıldızı simgelemektedir. 

     

hilal şeklinde düş kapanıPin

Bazı otantik düş kapanları  , ağın ortasında  Dört Kutsal Yönü simgeleyen bir çarpı işaretine sahiptir. Bunlar , evrenden çizim yaparak talihsizlikten korunma sağlayan ve kişinin hayatına iyi ilaçlar getiren tıp çarkı rüya yakalayıcıları olarak bilinir.  

DÜŞKAPANI TARİHİ 

OJİBWE KABİLESİNE GÖRE DÜŞKAPANI NEDİR?

Düş kapanları, Kızılderili kültürlerinden, daha özel olarak Ojibwe kabilesinden kaynaklanmıştır. Ojibwe, düş kapanlarına ‘örümcek’ anlamına gelen ‘asabikeshiinh‘ adını verdi . Ojibwe düş kapanı efsanesine göre, Asibikaashi adında bir Örümcek Kadın  topraklarındaki tüm insanlara ve çocuklara baktı, ancak kabile daha da yayıldıkça herkesi koruması zorlaştı  . 

Geceleri her çocuğun yanına gidemediği ve onları kötü etkilerden koruyamadı ve kabilenin anne figürlerinden yardım almaya başladı. Ojibwe anneleri ve büyükanneleri, söğüt çemberlerinin üzerine ağlar örerek ve onları kötü rüyaları ve kabusları tuzağa düşürmek için her çocuğun yatağının üzerine asarak rüya kapanı yaptı.  

Geleneksel olarak, yaşam ağında yalnızca bir yaratıcı olduğu için bir düş kapanı yapımında yalnızca bir değerli taş boncuk kullanılmıştı.

LAKOTA KABİLESİNE GÖRE RÜYA KAPANI NEDİR?

Lakota kabilesinin düş kapanlarının kökeni hakkında farklı bir efsanesi var. Ancak tılsımların Ojibwe kabilesinden çeşitli şekillerde geçtiğine inanılıyor. Bu efsaneye göre ruhani bir lider,  örümcek şeklini alan büyük bir düzenbaz ve öğretmen ruhu olan İktomi’nin bir vizyonuna sahipti .   

İktomi , manevi liderin söğüt çemberini aldı ve konuşurken üzerine bir ağ örmeye başladı. Yaşam döngüsünden bahsetti ve lidere bir yaşam döngüsünde hem iyi hem de kötü güçlerin rol oynadığını söyledi. Öğüt şundan bahsediyordu: İyileri dinlersen doğru yöne yönlendirilirsin ama kötü güçler zarar verir.   

Ağını örmeyi bitirdiğinde,  Iktomi  ruhani lidere bunun ortasında bir delik olan mükemmel bir daire olduğunu gösterdi. İyi fikirlerin ağda takılıp kalacağını, kötülerin ise delikten geçeceğini belirtti. Manevi lider, bu bilgiyi, rüyalarını filtrelemek ve tüm iyileri yakalamak ve kötüleri serbest bırakmak için rüya yakalayıcıları kullanmaya başlayan halkına geri getirdi.  

MODERN ZAMANDA DREAM CATCHES NE ANLAMA GELİR?

Modern çağda,  düş kapanları bazı Kızılderili kültürleri tarafından 1960’lar-70’lerin Pan-Hint Hareketi boyunca birliğin sembolü olarak kullanıldı.

Dünyanın her yerindeki insanlar, rüya yakalayıcıları güzel ve ilginç nesneler olarak görür. New Age ya da enerji grupları, bugün piyasada çok popüler olan, çeşitli malzemelerden, farklı tarzlarda, farklı türlerde düş kapanları üretmektedir. Düş kapanı görüntüleri ve  takıları  oldukça yaygındır. Bir süre sonra güzel görünmeleri nedeniyle bir şekilde modaya uygun bir trend haline gelmiştir.    

Bununla birlikte, bu düş kapanları, genellikle oldukça büyük, renkli  oldukları ve plastik ve diğer yapay malzemelerden yapıldıkları için geleneksel düş kapanlarından çok farklıdır. Oysa geleneksel düş kapanları genellikle oldukça küçüktür ve ahşap, deri, ip ve gerçek tüylerden yapılmıştır.

 

Not: Pek çok Kızılderili kültürü, onların çok ticarileştiğine, kötüye kullanıldığına ve anlamlarının kaybolduğuna inanıyor.

 

 

Oylayın post

Yorum yapın

1