Duvar Ses Yalıtımı

Duvar ses yalıtımı, hem sesin içeriye girmesini hem de dışarıya çıkmasını önlemek adına oldukça önemli ve gerekli bir uygulamadır. Gürültü seviyesini azaltmak veya gürültü oluşumunu engellemek için geliştirilmiş özel teknikler ve malzemeler ile gerçekleştirilen bu yalıtım, istenilen sonucun kusursuz olarak alınabilmesi adına kaliteli yalıtım ve emici malzemeler kullanılarak uygulanmalıdır.

Duvarlar için ses yalıtımı günümüzde çoğunlukla yapılar henüz inşat halindeyken gerçekleştirilebilse de yalıtıma sahip olmayan duvarlar için sonradan ses yalıtımı uygulamaları da çok yaygındır. Evin çeşitli odalarına uygulanabilen bu yalıtımlar, özellikle salon ve yatak odası için daha çok öneme sahiptir.

Farklı duvar ses yalıtım malzemeleri ile bu yalıtım uygulaması gerçekleştirilebilmekte, bu nedenle de ses yalıtımı için farklı tercihler bulunmaktadır. Tercih edilecek olan duvar ses yalıtımı tekniği ve malzemeleri uygulanış açısından birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Özellikle iki duvar arası ses yalıtımı, yapılar inşaat halindeyken uygulanan yalıtımlar olurken, yapıların tamamlanmasının ardından dairelerde duvarın üzerine gerçekleştirilen ses yalıtımları da oldukça önemli bir etki sunmaktadır.

Pin

Ses Geçiren Duvara Ne Yapılır?

Ses geçiren duvara ne yapılır? Sorusuna yanıt olarak; Ses geçiren duvarlara ses yalıtımı uygulamaları gerçekleştirilmesi gerekmekte, bu sayede tek taraflı bir yalıtım ile gerek içerideki gürültünün dışarıya rahatsız edici şekilde ulaşması önlenirken, gerek dışarıdan gelen rahatsız edici gürültülerin içeriye ulaşmasına engel olabilmek mümkün olmaktadır.

Ses geçiren duvara uygulanacak olan farklı ses yalıtım malzemeleri bulurken, uzman bir ekip tarafından evin yapısına ve ihtiyaca en uygun duvar ses yalıtımı malzemesinin belirlenmesi gerekmektedir. Özellikle günümüzde;

 • Kauçuk
 • Yumurta Süngeri
 • Ahşap
 • Sert Püropan
 • Polipropilen Duvarlar
 • Taş Yünü
 • Cam Yünü

Gibi malzemeler kullanılarak ses yalıtımı gerek inşaat esnasında gerek sonradan sağlanabilmektedir.

Yan Daireden Gelen Ses Nasıl Kesilir?

Kişiler, yaşam alanlarında en huzurlu şekilde vakit geçirmek istemekte ancak özellikle ses yalıtımına sahip olmayan yan daire ile bitişik duvarlar sebebiyle gürültü problemiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Yan dairede yapılan gürültü, böyle bir durumda kişilerin evlerinden de önemli ölçüde duyulacağı için, her iki tarafı da oldukça rahatsız eden bir durum meydana gelmektedir.

Yan daireden gelen ses nasıl kesilir? Sorusu da özellikle ses yalıtımsız bir bitişik duvara sahip kişilerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biridir. Yan daireden gelen gürültünün iletilmesindeki en önemli etki duvarlardan kaynaklı olduğundan dolayı, doğru ve kaliteli bir duvar ses yalıtımı uygulaması, duvarların ses geçirmez bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Bitişik duvarlar için ses yalıtımı uygulamalarında farklı yöntemler tercih edilebilse de en yaygın ve en etkili yöntemlerin başında karkaslı sistem gelmektedir. Bu yöntem ile duvarda kullanılacak olan malzemeler olan ses yalıtım bariyerleri ve süngerleri ile üst düzey bir gürültü engelleme sağlanarak bu sorundan kurtulabilmek mümkündür.

Pin

Duvardan Gelen Su Sesi Nasıl Engellenir?

Duvardan gelen su sesi nasıl engellenir? Sorusu, özellikle apartmanlarda pek çok apartman sakininin yaşadığı oldukça rahatsız edici seslerden biri olan su sesi hakkında cevabı merak edilen sorulardan biridir. Özellikle pis su borularından kaynaklı gerçekleşen bir problem olarak duvardan sürekli olarak sus sesi duyulması sorunundan kurtulabilmenin iki yolu bulunmaktadır.

Öncelikle duvarların ince olması ve herhangi bir yalıtıma sahip olmaması bu seslerin ciddi oranda duyulmasına neden olacağı için;

 • Bondex Sünger
 • Yanmaz Sünger
 • Akustik Sünger
 • Bariyerli Bondex Sünger
 • Ses Yalıtım Bariyeri

Gibi ürünler tercih edilerek yapılacak bir duvar ses yalıtımı, bu seslerin duyulmamasını sağlayacaktır. Ancak bir diğer yol ise, özellikle günümüzde sıkça tercih edilmeye başlanan su borusu ses yalıtımlarıdır. Ses yalıtımlı bir pis su borusu tesisatı sayesinde de bu su seslerinden kurtulabilmek mümkündür. Ancak bu uygulamanın inşaat halinde borulara gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

Sonradan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Oturulan dairenin duvarlarında inşaat esnasında herhangi bir ses yalıtımı uygulaması yapılmamış olması durumunda, dairenin içerisine ve daireden dışarıya ciddi oranda ses geçici yaşanabilmektedir. Bu nedenle de özellikle salonlar ve yatak odaları için duvarlara sonradan uygulanacak çeşitli kaliteli ve etkili duvar ses yalıtımı yöntemleri ve malzemeleri bulunmaktadır.

Sonradan ses yalıtımı nasıl yapılır? Sorusuna yanıt olarak; Özellikle çıplak duvarlara direk duvar üzerinden uygulanacak olan bir yalıtım uygulaması ile bu sorundan kurtulabilmek mümkündür. Bu ses yalıtımının sağlanması için duvar üzerine ses yalıtımlı malzemeler uygulanarak duvarlar bu yalıtımlı malzemeler ile kaplanmakta ve bu sayede istenilen yalıtım sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra duvarların önüne büyük bir mobilya yerleştirmek, duvar boyunca kalın bir tabaka oluşturarak gürültünün eşyalar tarafından engellenmesinin sağlanması da oldukça önemlidir. Günümüzde duvarlara uygulanan akustik paneller de oldukça etkili bir yalıtım sağlarken, ses yalıtım perdesi de sonradan bir ses yalıtımı uygulaması için tercih edilen yöntemlerden biridir.

Pin

Ses Yalıtımlı Boya Var Mı?

Ses yalıtımlı boya var mı? Sorusu, duvarları için bir yalıtım yöntemi arayan kişiler tarafından merak edilen sorulardan biridir. Günümüzde, ses yalıtımı sağlayan özel ses yalıtım boyası seçenekleri bulunurken, akustik boyalar olarak duvarlardan geçecek olan ses dalgalarının engellenmesi ve azaltılması adına etkili sonuçlar verebilmektedir.

Ses yalıtımı ile ilgili problem yaşanan duvarlarda uygulanarak duyulan gürültünün azaltılabilmesi adına mekân fark etmeksizin kullanılabilmektedir. Farklı renklerde üretilebilen ve hem dekorasyon konusunda kişilerin isteklerini karşılayan hem de istenen gürültü engelleme özelliğine sahip olabilen bu boyalar için kaliteli ve etkisi kanıtlanmış bir boya tercihi oldukça önemlidir.

Duvar Kağıdı Ses Yalıtımı Sağlar Mı?

Duvar kağıtları, günümüzde ev dekorasyonu için kişiler tarafından sıkça tercih edilirken, pek çok farklı yapıda ve modelde bulunabilmektedir. Rulolar halinde satılan ve özel yapıştırıcılar ile duvar yüzeyine yapıştırılarak uygulanan bu kağıtlar hakkında, duvar kağıdı ses yalıtımı sağlar mı? Sorusunun cevabı oldukça merak edilmektedir.

Ancak duvar kağıtları, her ne kadar çıplak duvarlara uygulansa da ince yapıları sebebiyle gürültü engelleyen bir özelliğe sahip değillerdir. Dekoratif amaçlı uygulanan duvar kağıtları, minimal oranda gürültü azaltma sağlayabilse de bu azaltma kişilerin etkili sonuçlar alabileceği ve gürültüden kurtulabileceği bir oranda değildir.

Pin

Ses Yalıtımı Ne Kadar Tutar?

Duvarları için bir ses yalıtımı uygulaması yaptırmak isteyen kişiler, bu uygulama için ses yalıtımı ne kadar tutar? Sorusunun cevabını oldukça merak etmektedir. Kusursuz bir ses yalıtımı için ne kadarlık bir bütçeye sahip olunması gerektiği ve bu yalıtımların fiyatlarını araştıran kişiler için, ses yalıtımı fiyatları etkileyen pek çok farklı husus bulunmaktadır. Bu hususların başında;

 • Uygulanacak olan ses yalıtımı yöntemi
 • Ses yalıtımı için kullanılacak olan malzemeler
 • Ses yalıtımının nereye yapılacağı
 • Ses yalıtımı yapılacak olan alanın metrekaresi
 • Ses yalıtımı için tercih edilen firmanın fiyat politikası

Gelirken, tüm bu hususlar kapsamında kişilerin tercihlerine göre duvar ses yalıtımı fiyatları değişiklik göstermekte, yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucu bu uygulama için kişilere fiyat bilgisi verilebilmektedir.

Günümüzde oldukça geniş bir fiyat skalasında kişiler duvarları için ses yalıtımı yaptırabilirken, tercih edilen yöntem, yalıtım uygulanan alan ve metrekaresi başta olmak üzere bir duvar ses yalıtımı için kişiler 500-15.000 TL arasında bir fiyatla karşılaşabilmektedir.

Oylayın post

Yorum yapın

1