Echeveria Elegans Bakımı Kılavuzu

Eçeverya ya da Echeveria Elegans bakımı, püf noktaları bilince oldukça kolaydır. Ancak bu bitki, herhangi bir sukulentten farklıdır. Eğer sevdiği ışık, gübre ya da saksı olmasa size canlı gibi görünse de içten içe çürümeye başlar. Kökten çürümeye başlayan Eçeverya sukulentinin maalesef kurtuluşu yoktur. Bu bakımdan sizlere eçeverya sukulent bakımı hakkında ihtiyacınız olan tüm püf noktalarını topladık!

Botanik TerimiEcheveria Elegans
Yaygın adıEçeverya
AileSukulent
Olgunlaşmış BoyutlarıTürlerine göre değişir.
Sevdiği IşıkParlak, direkt güneş ışığı
Toprak TipiÇok iyi drene edilmiş toprak
Toprak pH6.0
Çiçeklenme Zamanıİlkbahar ve yaz ortası
Çiçek RenkleriTürlerine göre değişir.
Doğal AlanlarıAmerika, Meksika, Güney Amerika (kaynak)

Echeverias, en popüler sukulent türlerinden biridir ve sıklıkla bahçelerde, çiçek aranjmanlarında, teraryumlarda, sanat eserlerinde ve hatta düğün pastalarında yer alır. Çarpıcı rozet şekli, dolgun yaprakları ve çok çeşitli renkleri, ile en meşhur ev bitkisidir. Eşsiz görünümleri ve zahmetsiz bakımları Echeverias’ı geniş çapta popüler hale getirmiştir.

Echeveria Elegans Bakımı Nasıl Yapılır?

Eçeverya, Orta Amerika, Güney Amerika ve Meksika’nın bazı bölgelerine özgü büyük bir sukulent cinsidir. Echeveria cinsindeki sukulentler çarpıcı bir yıldız şeklinde görünen dolgun, pürüzsüz yapraklarıyla Sedum ve Sempervivums gibi diğer sukulentlerden ayrıdır. Çeşitliliğe bağlı olarak, boyları birkaç santimden 20 cm uzunluğa kadar çıkar.

Bakım kolaylığı sayesinde, Echeverias, hem bahçıvanlar hem de ev bitkisi meraklıları arasında popülerlik kazanmıştır. ışıklı, kuru ortamları severler. Birkaç gün bakımını unuttuğunuzda ya da su vermeyi ihmal ettiğinizde hemen size küsmezler. Gerçekten onun yaşam şartlarının temelini sağladığınızda sizi üzmeyen bir sukulentiniz olur.

Echeveria Nasıl Işık Sever?

Eçeverta sukulenti, gelişmek için önemli miktarda doğrudan güneşe ihtiyaç duyar. Her gün en az dört ila beş saat ve ideal olarak altı saat parlak, doğrudan ışık almalıdırlar.  Bu sukulent yeterince ışık almazlarsa genellikle en yakın ışık kaynağına doğru “uzarlar”. Ayrıca az ışıkta çiçek açmaları da olası değildir.

Echeveria’nızı yaz aylarında açık havada yerleştirmek, gelişmesine yardımcı olacaktır. Ancak, kış boyunca iç mekanda yetiştirdikten sonra bitkinizi ilkbaharda dışarıya taşıyorsanız, kademeli bir geçiş yapmalısınız. Öğleden sonra güneş ışığı yani 15.00 sonrası güneş yanığına neden olabilir. Bu nedenle bitkinizi güneşin en güçlü olduğu zamanlarda biraz gölge aldığı bir yere yerleştirin.

Eçeviya sukulenti bakımı püf noktalarıPin

Echeveria Elegans Bakımı için Toprak Seçimi

Echeveria’lar, fazla nemi köklerden uzak tutmaya yardımcı olmak için iyi drene olan, gözenekli bir yetiştirme ortamı gerektirir. Dolayısıyla çoğu fidanlık ve bahçe merkezinde bulunabilen Echeverias için standart kaktüs saksı karışımları yeterlidir.

Alternatif olarak, üç ölçü normal saksı toprağı, iki ölçü kaba kum ve bir ölçü perliti karıştırarak kendi kaktüs toprağınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca ideal ev bitkileri olsa da, Echeverias, toprak iyi drene edildiği sürece bahçe yataklarında da yetişir.

Eçeverta Sukulentini Hangi Sıklıkla Sulamalıyız?

Sulama, Echeveria bakımının en önemli kısmıdır. Echeverias, çoğu sukulent gibi fazla su gerektirmez, ancak çok kuru olmayı da sevmezler. Yapraklar kırışmaya başlarsa, bitkinin suya ihtiyacı olduğunun açık bir işaretidir.

Bu sukulenti sulamak için size bir püf noktası: Echeveria’ları aşırı sulamak yerine su altında tutmak daha iyidir, çünkü aşırı sulanırlarsa kök çürümesine çabucak yenik düşerler. Echeveria’nızı sulamadan önce toprağın tamamen kurumasını bekleyin ve ardından suyun akmasına izin vererek iyi bir sulama yapın. Saksı altına bir kap kullanıyorsanız oranın kuru olmasına dikkat edin. Sulama yaptıktan sonra saksıdan sızan fazla suyun kurumasını beklemeyin, direkt saksı altlığını kendiniz kurutun. Aksi halde bitkinin kökleri nemden kolayı çürümeye başlayacaktur.

Yaz aylarında, Echeveria’nın kışın olduğundan daha sık sulanması gerekecektir. Kışın, yaprakların buruşmasını önleyecek kadar su yeterli olsa da yazın toprağını nemli tutmalısınız.

Eçeviya bakımı püf noktalarıPin
Echeveria Elegans Bakımı

Echeveria Elegans Bakımı için İdeal Sıcaklık ve Nem

Echeverias sukulenti Meksika anavatanı olduğu için sıcak ve kuru koşullarda gelişir. Soğuğa veya soğuk hava akımına dayanamazlar. Ortalama ev sıcaklığı ve nem seviyeleri Echeverias için yeterlidir. Ancak banyo veya çamaşır odası gibi çok nemli yerlerde yetişemezler.

Kar yağan bir coğrafyadaysanız bu bitkiyi pencerenin direkt ışık alan kısmında,  pencereye 10 – 12 cm mesafede içeride yetiştirebilirsiniz.

Echeveria Elegans Gübre İster mi?

Besin yönünden fakir topraklarda büyümeye alışkın olduklarından, Echeveria’nın aşırı gübrelenmesi durumunda gübre yanmasına duyarlı hale geldiklerinden, düzenli gübreleme Echeveria yetiştirmek için bir gereklilik değildir. İlkbahar ve yaz aylarında ara sıra yapılan gübreleme, Echeveria’ların aktif büyümeleri sırasında yardımcı olabilir. Ancak dikkatli bir şekilde gübreleme yapılmalıdır. Normalden iki ila dört kat daha fazla seyreltilmiş sıvı gübre kullanmak en garanti çözümdür.

Echeveria Elegans BakımıPin

Eçeverta Sukulenti için Saksı ve Saksı Değiştirme

Echeveria cinsindeki bitkiler, sık sık saksı değişimi gerektirmez ve yalnızca önceki kaplarına sığmayacak kadar büyüdükten sonra saksı değiştirilmelidir.

  • Bir Echeveria bitkisini saksı kabından çıkarmadan önce toprağın tamamen kuru olduğundan emin olun.
  • Bitkiyi yeni saksısına yerleştirmeden önce köklerindeki fazla toprağı dikkatlice çıkarın.
  • Bitki aktif büyüme dönemine gireceği için genellikle ilkbaharda saksı değişimi önerilir.
  • Kök çürümesi riskini önlemek için, saksı değiştirdikten sonra sulamadan önce bir hafta bekleyin.

Echeveria’nın Çoğaltılması

Echeveria birkaç ana yolla yayılır: ofsetler, yapraklar ve gövde kesimleri yoluyla. Bu sukulent cinsi, ayrı bir bitki olarak kökten doğurabilir, aynı aloevera gibi yavru verebilir.

Echeveria Elegans BakımıPin

Alternatif olarak, Echeverias yapraklar yoluyla çoğaltılabilir. Bunu yapmak için,

  • Bir yaprağı, çıkana kadar hafifçe yan yana sallayarak bitkinin ana gövdesinden dikkatlice ayırın.
  • Yaprağı bir tepsiye düz bir şekilde yerleştirin ve parlak bir yere toprağa yerleştirmeden önce birkaç gün kallus yapmasına izin verin – ancak doğrudan güneş ışığından kaçının. Her zaman birden fazla yaprak çoğaltın, çünkü hepsi yeni bir bitkiye dönüşmeyecek.
  • Toprağa dik bir şekilde dikin.
  • Kökler geliştikten sonra, sadece toprağı nemli olacak şekilde sulayın.
  • Bir ay kadar sonra yaprağın ucunda minik bir yıldız oluşmaya başlayacaktır. Sukulente enerji ve besin sağladığı için yaprağı ayırmayın. Zamanla, bağımsız hale geldikçe eski yaprak buruşacak ve ölecektir.

Ayrıca yeni bir bitkiyi çoğaltmak için bir gövde kesimi de yapabilirsiniz. En yaygın yöntem olmasa da, bir bitkinin uzun bacaklı olanlar için iyi bir yoldur. Kesimler almak için en iyi zaman ilkbahardır. Sapın birkaç gün nasırlaşmasına izin verin, ardından toprak başlığındaki gibi olan bir saksı toprağı edinin. Sırlı, drenajı yüksek olan bir saksıya elimi yapın. Toprağı nemli tutacak kadar su verin. Bu kadar!

 

Oylayın post

Yorum yapın

1