En Güzel Tütsü Kokusu Hangisi?

En iyi kokuyu alabilmek için odanıza sürekli parfüm veya vücut spreyi sıkmaktan sıkıldınız mı? Ya da o tuhaf ve kalıcı kötü kokulardan kurtulmak için sürekli oda parfümü artık ekonomik olarak da sizi yormadı mı? Eviniz için o mükemmel kokuyu bulmak için farklı bir yöntem denemenin zamanı gelmiş olabilir! Tütsü çubukları, doğal olarak güzel koku kokuları yaymak için kullanılır. 

Tütsü çubukları pek çok kullanımları arasında ruhsal amaçlar için, sağlık için, kapalı alanların kokusunu tazelemek ve daha pek çok amaç için kullanılır. En eski oda kokularındandır, bu nedenle de Uzak ve Orta Asya’da hala dini ayinlerde tercih edilir. Ancak bugün bu özelliklerinin yanında alerjenik astımlıların, kronik akciğer hastalarının ya da evinde kalıcı olmayan kokular isteyenlerin tercihidir. 

Tütsü çok ama çok eski bir gelenek olduğu için (binlerce yıldan bahsediyoruz) yüzlerce çeşidi bulunur. Peki size en uygun tütsü kokusu hangisi? En güzel tütsü kokusu hangisi? Hadi cevapları birlikte bulalım

En Güzel Tütsü Kokusu Hangisi?

Daha önce de söylediğimiz gibi binlerce tütsü kokusu bulunuyor. Özellikle ülkemizde tercih edilen 10 en güzel tütsü kokusu şu şekilde:

en iyi tütsü kokusu hangisiPin

 1. Vanilya Kokulu Tütsü Çubuğu
 2. Palo Santo
 3. First Rain
 4. Fransız Vanilya Kokusu
 5. Yasemin Kokulu Tütsü
 6. Sandal Ağacı Kokulu Tütsü
 7. Lavanta Kokulu Tütsü
 8. Tarçına Ağacı Kokulu Tütsü
 9. Red Rose (Kırmızı Gül) Kokusu
 10. Magnolia Kokusu

Tütsü Yakmanın Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar, tütsünün antidepresan ve antienflamatuar özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor. Kalıcı olmaması, kötü kimyasal içermemesi de yaşam alanınızın sağlıklı olmasını sağlıyor. Ayrıca tütsü dumanın sağlığa zararlı olduğuna dair herhangi bir araştırma da bulunmuyor. Hatta bugün pek çok sağlık kuruluşu tütsülerin bu rahatlatıcı özelliklerini kullanıyor. 

en iyi tütsü hangisiPin

Tütsü Çubukları Ruhen Nasıl Bir Etki Yaratır?

İnsanlar tütsü yaktığında meditasyon, dua ve genel yansıma süreleri geliştirilebilir. Tütsü ayrıca havayı temizlemeye ve bir alanı kutsal hale getirmeye yardımcı olur. Spiritüel uygulamalarda kullanılan birçok tütsü, Frankincense ve Myrrh gibi reçinelerden, Sandal ağacı gibi otlardan veya Palo Santo gibi aşırı ısınmış ağaçlardan yapılan kokuları içerir.

en iyi tütsü kokusu hangisi dekoratifPin

Tütsü çubuklarını nasıl yakarım?

 • Tütsü çubuğunu, külü yakalayarak temiz tutulabilecek bir ocağa koyun.
 • Tütsü çubuğunu bir kibrit ya da çakmak ile yakın ve alev oluşana kadar bekleyin.
 • Alevin uygun şekilde yandığından emin olmak için birkaç saniye hafifçe yanmasına izin verin, ardından hafif bir üfleme veya havalandırma ile hafifçe söndürün.
 • Duman tütüyorsa tütsünüz yanmıştır. Tutmuyorsa işlemleri tekrarlayın.

tütsü nasıl yakılırPin

Tütsü Çeşitleri Nelerdir?

Tütsü çubukları, en yaygın tütsülerdendir. Ancak bunun yanında buhurdanlıklara konup yakılan tütsüler ve konik tütsüler bulunur. Konik tütsüler, çubuk olanların aksine yoğun ve konik şeklindedir. Yakılması için özel buhurdanlıklar yapılır. Ve dekoratif bir görüntüleri vardır.

 

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın

2