En İyi Fırın Markası Nedir?

Fırın, sağlıklı pişirme için kullanılan en eski yöntemlerdir. Teknolojinin ilerlemesi ile pişirme yöntemleri gelişmiş, gelişmekle kalmamış, en az enerji ile en iyi performans sağlanmıştır. En iyi fırın markası, bu teknolojiyi kullanabilen markalardır.

Bugün, hem yerli hem de yabancı markalar tarafından yüzlerce çeşit fırın satışa sunulmaktadır. Bu da rekabeti arttırdığı için farklı fırın çeşitlerinin ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Çok fazla fırın çeşidinin olması, farklı pişirme yöntemleri – programları, fiyat yelpazesinin geniş olması anlamına gelmektedir. Haliyle tüketiciler, fırın seçerken kendilerine  ölçüt koymalıdır.

Fırın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Üç Özellik Nedir?

Her zaman en pahalı fırın en iyi fırın ya da en ucuz fırın en kötü fırın demek değildir. Bir fırının ne kadar iyi olduğu sizin onu ne kadar verimli kullanacağınız ile ilgilidir. Örneğin teknoloji ile çok haşır neşir olmayan birisinin akıllı telefondan kontrol edilen bir fırına ihtiyacı yoktur. Fırında çok zaman geçiren birisinin ise orta performans değil üst performans sergileyecek bir fırına ihtiyacı vardır.

Fırın alırken ya da fırın markası seçerken şu üç kıstas önemlidir:

Fırın Çeşidi

Fırın, üç çeşittedir. Bu çeşitler, performansları doğrudan etkilemektedir.

 1. Set Üstü Fırın ya da Mini Fırın: Bu fırınlar taşınabilir fırınlardır. Genelde iki tepsili olan bu çeşitler, mutfağı küçük olanların tercih edebileceği bir beyaz eşyadır. Sert üstü fırınlar, yazlıklarda, yazlık evlerde tercih edilmektedir.
 2. Ocaklı Fırın ya da Solo Fırın: Ocak ve fırının bir arada bulunduğu bu modeller, mutfakta fırına ayrıca yer verilmesi gereken, zemine yerleşen modellerdir. Solo fırın üretiminde birinci sırada olan markalar ise Arçelik ve Vestel’dir. Dolayısıyla yerli markalar, solo fırın konusunda Avrupa ve yerli pazarda önemli bir yerdedir ve çokça solo fırın modeli bulunmaktadır.
 3. Ankastre Fırın: Ankastre fırınlar, solo fırınların aksine zemine değil, özel bir oyuğa yerleştirilir. Genelde ankastre fırınlar, konsept yapılması gereken modeldir; dolayısıyla fırın- ocak – bulaşık makinesi de ankastre olarak seçilse daha şık bir mutfak elde edilir.
 4. Mikrodalga Fırın: Pek çok yanlış görüşe göre mikrodalga sadece ısıtma işi içindir. Oysaki mikrodalga fırınlarda pişirme işlemi de yapmaktadır. Balıktan yumurtaya kadar her öğüne  yakışan yemekler mikrodalga fırın ile yapılabilmektedir.
Fırının teknolojik özellikleri

İyi bir fırında iki önemli teknolojik özellik bulunur:

 1. Hızlı ve İyi Pişirme: Turbo yani fanlı pişirme, hızlı ön ısıtma, birden fazla yemeği aynı anda pişirme gibi teknolojilerin bulunduğu fırının pişirme performansı iyidir. Ayrıca cam olan fırın kapakları tercih edilmelidir.
 2. Kolay Temizlik: Fırınlar, temizliği zor alanlardır. Yıkama ve durulama aşaması olmadığı için de ağır deterjanlar kullanılmamalıdır.  En iyi fırın markaları bu sorun için kendini kendini temizleyen fırınlar üretmektedir. Bu fırınlar, genelde buhar gücü ile sıçrayan yemek atıklarını temizlemektedir.
Enerji Sınıfı

Fırınlar, elektrik tasarrufu sağlamazsa çok fazla enerji israfı yapabilecek ürünlerdir. Her beyaz eşyada olduğu gibi A+ sınıflar, fırınlarda da tercih edilmelidir. Hızlı ön ısıtma gibi enerji tasarrufu sağlayacak özelliklerin olmasına da dikkat edilmelidir.

Yerli Olarak En İyi Fırın Markası Nedir?

Yerli üretim olarak en iyi beyaz eşya markaları Arçelik ve onun alt kolları olan Altus, Beko, Grundig, Blomberg, Altus ilk sırada gelir. Daha sonra fırında Kumtel’in bir markası olan Luxell çokça tercih edilmektedir.

Luxell A6sf2 Mt Siyah Ankastre Fırın

En iyi fırın markasıPin

Bir ankastre serisi olan Luxell A6SF2 Mt modeli, tam bir fiyat performans ürünüdür. Fırının özellikleri şunlardır:

 • A+ enerji sınıfı
 • Turbo dahil dört pişirme modu
 • 40 – 60 L hacim

Luxell A6SF2 Mt fırının 2021 en düşük fiyatı  1.029 TL’dir. 

Arçelik 9620 MI Ankastre Fırın

Pin

Arçelik ailesinin en sevilen ankastre fırınlarındandır. Arçelik 9620 Ml fırının özellikleri şu şekildedir.

 • 6 pişirme programı
 • Hızlı ön ısıtma
 • İnox parmak izi bırakmayan dış yüzey
 • Turbo mod
 • 66 litre hacim
 • Çift camlı ve çıkarabilir kapak

Arçelik 9620 Ml 2021 güncel fiyatı 1.560 TL’dir. Bu fırınlar genelde set olarak satılmaktadır. Bu fiyat, perakende fiyatıdır.

Uğur Aile Boyu Yuvarlak Tek Tepsili Termostatlı Emaye Davul Fırın

Pin

Türkiye’de en çok tercih edilen fırın, eskilerden yadigar davul fırınlar. Bu fırınlar, tek tepsilidir. Yeni modeller A+ enerji tasarrufuna sahiptir ama eski modellerde elektrik israfı yapılır.

Davul fırınlar, hızlı pişirmesi ile ünlüdür. Yeni çıkan davul fırınlarda çift tepsi özelliği bulunur; dolayısıyla iç hacim 20 ila 40 litre arasında değişmektedir. Davul fırınların olumsuz yanı pişerken içinin net görünmemesidir. Davul fırın 2021 güncel fiyatı 300 TL’dir. 

Arçelik CK110K Kuzine Fırın

Pin

Arçelik’in kuzine modeli, fiyatı biraz yüksek ama evladiyelik fırınlar arasındadır. Bu fırın modeli, kuzine fırınlarının pişirme performanslarını gösteren solo modellerdir. Arçelik CK110K kuzine fırının bazı özellikleri şu şekildedir:

 • Buharda pişirme
 • Tüplü ya da doğal gazla çalışan ocak
 • 3D pişirme teknolojisi
 • 3D sayesinde dört farklı yemeği aynı anda pişirebilme
 • Yağ emici ve kendi kendini temizleyen katalitik duvar özelliği

Arçelik CK110K Kuzine fırın 2021 güncel fiyatı 11.082 TL’dir. 

Yabancı Olarak En İyi Fırın Markası Nedir?

Ülkemizde en çok tercih edilen üç yabancı markası ve 2021 günce fiyatları şu şekildedir:

Bosch HBF514BW0T Beyaz Ankastre Fırın – 1860 TL
Siemens HB514FBR0T Siyah Ankastre Fırın – 2.270 TL
Samsung NV75R7647RS İkili Pişirme Teknolojili Elektrikli Ankastre Fırın – 5.342 TL

 

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın