Eski elektronik cihazlar servet değerinde! Hurdacılar harekete geçti

Teknolojik cihazlar her geçen gün daha gelişmiş modellere yer açarken, eski ve işlevsiz hale gelen cihazların çoğu çöpe gitmeye devam ediyor. Ancak, bu atık cihazların içinde beklenmedik bir servet yatıyor: altın. Son araştırmalar, insanların evlerinde sık sık göz ardı ettikleri bilgisayar ve cep telefonlarındaki anakartlarda yüksek kaliteli altın bulunduğunu gösteriyor.

Yıllar boyunca çöpe atılan veya hurda olarak satılan eski elektronik cihazların anakartlarının yaklaşık %99’unun altın kaplamalı olduğu ortaya çıktı. Bu altın kaplama, teknoloji cihazlarının içindeki önemli bir bileşen haline geldi. Hurdacılar, bu değerli metalin peşine düşmüş durumda ve altın fiyatlarının artmasıyla birlikte bu gizli serveti çıkarmaya başladılar.

Pin
Scrap metal, iron and computer dump, please see also my other images of computer dump and metal and iron in my lightbox:

Eskişehir’de telefon tamircisi olarak çalışan Hıdır Yıldız, atıl cihazlardan elde ettikleri ana kartları altın kaplamalı iğnelerle dolduğunu söyledi. Yıldız, “Anakartlar, birçok elektronik sistemde bulunuyor ve üzerindeki sarı kaplamaların %99’u altın” dedi.

İstanbul’dan gelen ve hurda toplayan bir kişiden bu işi öğrendikten sonra Yıldız, çalışmayan telefonları kullanarak içlerindeki ana kartları çıkarmaya başladı. Sonrasında, internetten ana kartlardaki altının nasıl ayrıldığını öğrenerek, bu değerli metalin izini sürdü.

Yıldız, ana kartları içeren bir demir bidona kezzap ve asitli su eklediklerini belirtti. Bu kimyasal karışım, kartları eritti ve altınlar su yüzeyine çıktı. Sonuç olarak, atıl durumda olan teknoloji cihazlarından elde edilen altınlar geri dönüşüme kazandırılmış oldu.

Artık eski teknoloji cihazlarını çöpe atmaktansa, içlerindeki altın hazineyi geri dönüştürmek daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte, eski cihazlar sadece çöp olmaktan çıkıyor, aynı zamanda ekonomiye katkı sağlayan bir kaynağa dönüşüyorlar. Altın fiyatlarının yükselişiyle birlikte, bu sürpriz servet daha da önemli hale gelebilir. Unutmayın, çöpe atmadan önce içindeki değeri düşünün!

Oylayın post

Yorum yapın