Areka Palmiyesi Bakımı

Areka Palmiyesi Bakımı
Areka palmiyesi bakımı, kolaylığıyla çoğu kişinin salonlarını süslemektedir. Dypsis lutescens diye isimlendirilen areka Palmiyası, iç mekanlarımızı şenlendiren bir çiçek türüdür. Palmiyeyi andıran görüntüsü...

Areka palmiyesi bakımı, kolaylığıyla çoğu kişinin salonlarını süslemektedir. Dypsis lutescens diye isimlendirilen areka Palmiyası, iç mekanlarımızı şenlendiren bir çiçek türüdür. Palmiyeyi andıran görüntüsü insanların daha çok dikkatini çekmeye başladı. Dekor bitkisi olarak isimlendirilen areka Palmiyesi yapraklarıyla da adından söz ettiriyor. Sıcak ve nemli alanların bitkisi olan areka palmiyesi, Türkiye’de de çok beslenmeye başlamıştır. Bu bitki, dipten çoğalma özelliğiyle biliniyor. Palmiyegiller familyasına ait olan areka palmiyesi, ruhsal anlamda da insanları dinlendiriyor.

Areka Palmiyesi Bakımı

Areka Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

“Areka palmiyesi bakımı nasıl yapılır” noktasında bu ünlü çiçeği kesinlikle güneş ışığının dik geldiği noktaya koymayınız. Güneş ışınlarına maruz bıraktığınızda areka palmiyesinin yaprakları yanar. Ayrıca yeteri kadar güneş ışığı alamadığında da gelişimini tamamlayamaz. O yüzden bu çiçek türünün bakımında her iki dengeyi de çok iyi kurmak gerekiyor. “Areka palmiyesi yaprakları neden kurur” sorusunu; direkt çiçeği güneş ışınlarına maruz bırakma şeklinde yanıtlayabiliriz.

Areka Palmiyesi Bakımı

Areka palmiyesini sulamak için toprağın kurumasını kesinlikle beklemeyiniz. Yaz döneminde çok su isterken, kışın o kadar su aramaz. Çiçeği sulamayı; her zaman aynı saat ve günde yapmalısınız. Areka Palmiyesinin saksısı da sadece senede 1 değiştirilmelidir. Areka palmiyesinin çoğaldığı dönemse, ilkbahar olduğunu söyleyebiliriz.

Areka Palmiyesi Bakımı

Areka Palmiyesi Nasıl Çoğalır?

“Areka palmiyesi nasıl çoğalır”;

  • Palmiyenin köklerini ayırdıktan sonra onları şeffaf poşet içine koyup, ağzınızı bağlayınız.
  • Areka palmiyesi ilkbahar döneminde daha çok çoğalıyor.
  • Palmiye canlandıktan sonra köklerini güzel bir saksıya dikiniz.
  • Kök kısımdan çıkan palmiyenin filizlerini ayrmalısınız.
  • Aydınlık ortamda filizleri birkaç gün bekletiniz. Kökün canlandığını göreceksiniz.

Areka Palmiyesi Bakımı

Areka Palmiyesi Faydaları Nelerdir?

“Areka palmiyesi faydaları nelerdir” noktasında; ruhsal açıdan insana huzur verdiğini söyleyebiliriz. Areka palmiyenin kötü enerjiyi gidereceğine insanlar inanıyor. Yalnız bu güzel istenmeyen bir rahatsızlığı var. Areka palmiye mantar hastalığına çok yakalanabiliyor. Palmiyeyi mantar hastalığından kurtarmak için ziraatçılardan ilaç alabilirsiniz.

Areka Palmiyesi Bakımı

Areka palmiyesini mantar gibi çeşitli hastalıklara karşı korumak için sulamayı çok dikkatli yapınız. Sulamayı her zaman ölçülü yapınız. Toprağı nemli bırakıp bitkininde ömrünü uzatabilirsiniz. Özellikle yapraklarını kurutmamaya çok dikkat ediniz.

Galeri

Areka Palmiyesi Bakımı Areka Palmiyesi Bakımı Areka Palmiyesi Bakımı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.