Evde Mum Yapımı

Kişiler evde mum yapımı öğrenebilir ve kendilerine istedikleri mumu yapabilirler. Mum yapmak için kişilerin istedikleri tarzı belirlemesi yeterlidir. Kalıplar ile kolaylıkla mum yapılabilir. Şık mumlar ile birlikte odaya bambaşka bir hava katmak mümkündür. Ancak piyasada yer alan mumların fiyatları bazen oldukça uçuk olabilir

Evde Mum YapımıPin

Mum yapmak için öncelikle balmumu satın alınmalıdır. Şekil vermek için kalıp, booma vermesi için koku ve fitil gerekli malzemelerdir. Bu malzemeler ile tamamen hayalinizde olan her türlü mumu elde edebilirsiniz. Mumun nasıl olacağı tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır. Farklı aromalar ile birlikte hoş kokulu mumlar yapabilir ve evinizi süsleyebilirsiniz.

Evde Mum YapımıPin

Mum Yapım Aşamaları

Mum yapım aşamaları aşağıda anlatılmıştır. Bu aşamaları takip ederek kendi mumunuzu yapabilirsiniz.;

  • Öncelikle balmumunu rendeleyin ya da küçük halde kesin,
  • Benmari yöntemi ile eritin,
  • Balmumuna herhangi bir koku ya da renk eklemeden önce soğumasını bekleyin,
  • Bu esnada mumun hangi şekilde olmasını istiyorsanız o kabı alın ve temizleyin,
  • Kuru bir kabın üzerine fitili sabitleyin, bu işlem için çubuklara bağlamayı tercih edebilirsiniz,
  • Tercih ettiğiniz aromayı erimiş balmumu içerisine koyun ve birkaç saniye karıştırın,
  • Renk tercihinizi de kattığınız zaman mumu kalıplara koyabilirsiniz.

Evde Mum YapımıPin

24 saatin sonunda mumlar artık kullanılabilir bir halde olacaktır. Fitili her zaman mumun boyundan daha uzun olarak koymanız gerekmektedir, aksi halde fitil içeride kalacak ve yanmayacaktır.

Evde Mum YapımıPin

Mum Yapımında Kullanılacak Malzeme

Mum yapımında kullanılacak malzeme isteğe göre seçilmelidir. Mum yapmak için üç farklı alternatif bulunmaktadır. Soya mumu, parafin mumu ya da balmumu malzemelerinden herhangi birisi tercih edilebilir.

Evde Mum YapımıPin

Balmumu birebir olarak aynı miktarda mum elde etmenize yardımcı olacaktır. Eğer az malzeme ile daha fazla mum elde etmek isterseniz parafini tercih edebilirsiniz. Parafin mum eridiği zaman %30 oranında daha fazla artacaktır. Son zamanlarda en çok kullanılan malzeme parafindir. Erimesi oldukça kolaydır ve az maliyetlidir. Diğer malzemelere oranla koku ve renk eklemesi daha kolaydır. Eğer yenilenebilir bir mum tercih ederseniz tamamen doğal olarak soya mumu kullanabilirsiniz.

Galeri

Evde Mum YapımıPin Evde Mum YapımıPin Evde Mum YapımıPin

Akrilik Mutfak Dolabı Tasarımı başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Oylayın post

Yorum yapın