Evde Ok Başı Sarmaşığı Yetiştirmek için Kılavuz

Evde Ok Başı Sarmaşığı yetiştirmek için sulama, gübreleme, saksı seçimi, toprak türleri hakkında birkaç şey bilmeniz gerekiyor. Ancak merak etmeyin, Ok Başı Sarmaşığı bakımı çok kolay olan bir ev bitkisidir. Bu bakımdan da en popüler ev bitkilerindendir.

Evde ok başı sarmaşığı yetiştirmek için onun seveceği birkaç şeye dikkat etmelisiniz. Bitki aroid toprağını, kuru bir saksıyı ve kısmi gölgeli bir ortamı sever. Bu bitkinin ilk  büyümesi çok hızlıdır. Ancak zamanla büyümesi yavaşlar. Bir sarmaşık cinsidir, bu bakımdan da tırmanacak bir şeye ihtiyaç duyar. Yosun sopaları, eski bir şemsiye, orta kalınlıkta bir dal iş görecektir. Ok Başı sarmaşığı, dört mevsim yeşil kalan bir bitkidir. Dolayısıyla iyi bakılırsa beyaz çiçekler de açmaya başlayabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta direkt güneş ışığından olabildiğince uzak tutmaktadır. Aslında bu, tüm sarmaşık bitkileri için geçerlidir. Sarmaşık bitkileri, genelde ağaçların altında ya da yaprakların gölgesinde yetiştiği için direkt güneş ışığı onlar için uzun zaman tolere edebilecekleri bir durum değildir.

evde ok başı sarmaşığı yetiştirme şartlarıPin

Ok Başı Sarmaşığı Nasıl Işık Sever?

Bu bitkiler son derece düşük ışığa toleranslıdır. Yani çok ama çok az güneş alan bir odada da Ok Başı sarmaşığını yetiştirebilirsiniz. Ama orta ila parlak dolaylı ışıkta  daha hızlı büyürler. Bu ışık onların canlı renklerini ve beyaz lekelerini korumasını sağlar. Ancak doğrudan güneş yapraklarını kavurur.

Syngonium için alanınızda yeteri kadar ışık yoksa bu bitki, yapay ışık kaynakları altında da gelişir. Kış aylarında Arrowhead sarmaşıklarınızı pencerenize, daha doğrusu iyi ışık alan pencerenize yakın tutmalısınız. Ek olarak bitkilerinizi her suladığınızda döndürüp her yerinin güneş almasını sağlayın.

evde ok başı sarmaşığı yetiştirmek için ipuçlarıPin

Ok Başı Sarmaşığı Sulama Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Bu iç mekan bitkilerinin sulama periyodları arasında onun kısmen kurumasına izin verin. Ama çok uzun süre kuru bırakılırsa alt yapraklar kurur ve kahverengiye döner. Bu olursa, toprağı ıslatın ve bitkinin yeniden su almasına izin verin.

Toprağın uzun süre ıslak kalması da tavsiye edilmez. Çünkü toprak uzun süre ıslak kalırsa yapraklar sararır veya kahverengiye döner. Bir bitki aşırı sulandığında toprak su ile tıkanır ve oksijenin köklere ulaşmasını engeller. Toprağın bu bataklık durumu, bakteri ve hastalık için mükemmel bir üreme havuzudur. Bu bakımdan aşırı sulamaktan kaçınmak bitkiyi hastalıklardan korumanın en iyi yoludur.

evde ok başı sarmaşığı yetiştirmek için neler yapabilirizPin

Ok Başı Sarmaşığı için İdeal Sıcaklık Nasıl Olmalıdır?

Bu bitkiler, 20 – 25 derece  arasında değişen oda sıcaklığında büyüyecektir. Sıcaklıkların 20 derecenin altına düşmesinden hoşlanmazlar. Kış aylarında onları cereyanlardan ve kapılardan uzak tutmalısınız. Mümkün mertebe oda sıcaklığının ortalama olduğu bir yerde kışı geçirmeli.

Ok Başı Sarmaşığı Nem Sever mi?

Bu iç mekan bitkileri için ortalama ev nemi %40-50’dir. Ancak çoğu ev bitkisi, eğer mümkünse %60’ın üzerindeki nemde çok iyi gelişir. Ok uçlu sarmaşıklarınızın etrafındaki nemi artırmanın birkaç yolu vardır: Buhar makinesi, terletme yöntemi gibi.

evde ok başı sarmaşığı yetiştirmekPin

Ok Başı Sarmaşığı Gübre Sever mi?

Ok uçlu sarmaşıklar, büyüme mevsimi boyunca ayda iki kez ½ kuvvette tam sıvı gübre ile gübrelenmelidir. Alternatif olarak ilkbahar başlarında solucan gübresi veya kompost yani yavaş salınan bir gübre uygulaması yapabilirsiniz.

Bunlar hızlı büyüyen bitkilerdir ve büyük yapraklar ve sağlıklı bir kök sistemi geliştirmelerine yardımcı olacağı için gübrelemeden yararlanırlar.

Oylayın post

Yorum yapın