Evinizin Havasını Değiştirecek Çiçekler

Evinizin Havasını Değiştirecek Çiçekler

Ev dekorasyonunun olmazsa olmaz parçaları hiç kuşkusuz çiçeklerdir. Bulunduğu ortamın ambiyansını değiştirdiği kadar enerjisini de etkilerler. Severek yetiştirilen kapalı alan bitkileri, dekoratif birer nesne olmalarının yanı sıra insan vücudu üzerinde de çeşitli etkilere sahipler. Ruh halimizden sağlıklı bir uykuya kadar birçok dışsal faktörü belirgin şekilde etkiliyorlar.

Evlerde çiçek yetiştirmek için genellikle salonlar tercih edilse de mutfaktan banyoya kadar tüm alanlarda bitki yetiştirmek mümkün. Bu konuda asıl önemli olan, çiçeklerin gereksinimlerini göz önünde bulundurarak doğru alanı seçmektedir. Örneğin bambu gibi karanlığı ve nemi seven, büyümek için toprağa ihtiyaç duymayan çiçekler banyolarda rahatlıkla bakabileceğiniz bitkiler arasında geliyor. Yine aynı şekilde cilt bakımında da oldukça revaçta olan aloe veralar, ışığı ve fazla sulanmayı sevmemesi ile evlerin genellikle karanlıkta kalan bölümleri için oldukça idealdir.

Pin

Banyolar kadar mutfakları da güzelleştiren pek çok bitki bulunuyor. Salon sarmaşığı, paşa kılıcı, kaktüs, sukulent, Afrika menekşesi ise en çok tercih edilenlerden. Sıcağa ve güneşe ihtiyaç duyan bu çiçekler, doğrudan güneş alan mutfakların pencere önlerinde yetiştirmeye müsait iç mekan bitkileri arasında yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak fesleğen, reyhan, biberiye, nane, rezene gibi baharatları da küçük saksılarda çiçek olarak yetiştirebilir; ihtiyaç halinde dalından koparıp mutfaklarda kullanabilirsiniz.

Bitki bakımında, evin diğer alanlarına göre en kolay çiçek yetiştirilen bölge ise salonlardır. Deve tabanı, sarmaşık, para çiçeği, bonsai ağacı, begonya kapalı alanlarda bakımı en kolay olanlar arasında yer alıyor. Odanın nemi, ısısı, ışık alma miktarı gibi çevresel faktörlere göre değişkenlik arz etmekle beraber uzun ömürlü salon bitkileri olarak evlerde konumlanıyorlar.

Bonsai Ağacı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Japonca kökenli bir sözcük olan bonsai, “saksıdaki ağaç” anlamınına geliyor. Minyatür görünümleriyle ev ve ofislerde çoğu kişi tarafından tercih edilen bu küçük ağaçlar, tohumu olmayan bitkilerdir. Özel tekniklerle yetiştirilir, bakımı özen ve dikkat istemektedir. Normal bir saksı çiçeğine göre kendine has ihtiyaç ve rutinleri olan bonsai bakımında nelere dikkat edilmeli inceleyelim:

 • Doğru sulama bitkinin uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir. Yaz aylarında haftada 2 defa, kış aylarında ise haftada bir sulanması yeterlidir.
 • Bir sonraki sulama zamanı geldiğinde toprağı mutlaka kontrol ediniz. Saksı kuru değilse sulama işlemini ertesi güne bırakabilirsiniz.
 • Düzenli toprak değişimi bonsainin gelişebilmesi için önemli faktörler arasında yer alıyor. Her iki üç yılda bir bayatlayan toprağı değiştirerek sağlıklı büyümenin önü açılmalıdır. Söz konusu işlemin ilkbahar aylarında yapılması tavsiye edilmektedir.
 • Bonsailerin uzaması kontrol altında tutulmalıdır. Saksı değişim zamanlarında 1 /3’ü budanarak kök ve gövdenin hızlı büyümesi desteklenmelidir.
 • Gün ışığına ihtiyaç duyan bonsailer, karanlık ortamlarda sararır ve yaprak dökerler. Eğer bitkinize yeterli güneş ışığı sağlayamıyorsanız, yapay aydınlatıcılarla beslenmesine yardımcı olmalısınız.

Bonsai ağacı bakımı, zor olmayan ancak titizlik isteyen türdedir. Ev ve iş yerlerinin atmosferini güzelleştiren bu bitkileri uygun yetiştirme teknikleriyle uzun yıllar ortamınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

 

Para Çiçeği Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Para çiçeği tıpkı bonsai ağacında olduğu gibi kapalı mekan bitkileri arasında en popüler olanlardandır. Oldukça sevilen, bakımı kolay ve hoş görünümüyle hediye edilen bitkiler arasında yer alan para çiçeği, halk arasında bolluk ve bereketin simgesi olarak da görülmektedir. “Para” kavramı ile anılmasının çeşitli nedenleri olan bu çiçeğin, insanlar arasında kabul gören bir takım batıl inançları bulunuyor. Besleyen kişiye uğur getirdiği, yedi yapraklı olanların şansı sembolize ettiği gibi değişik efsanelere sahiptir.

Hakkında pek çok söylenti ve inanış barındıran para çiçeğinin dünyada 77 farklı türünün olduğu bilinmektedir. Bulunduğu iklime göre değişiklik gösteren para çiçeği çeşitleri içinde en bilinenler ise; kamp ateşi, crassula ovata, crassula david, crassula hybrid, crassula hobbit, crassula spanning ve sukulent crassuladır.

Kaktüsgiller familyasından olan para çiçeği fazla suya ihtiyaç duymadığı için bakımı en kolay saksı bitkileri arasında yer alıyor. Temel noktalara dikkat ettiğinizde uzun yıllar evinizin en güzel süsü olmaya aday para çiçeği yetiştirmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, ele alalım:

 • Bitkinin bulunduğu mekanın sıcaklığı 15- 30 derece arasında olmalıdır.
 • Yazları haftada bir, kışları iki haftada bir kez sulamanız yeterlidir.
 • Para çiçeğini rüzgarlı ortamlardan korumalısınız.
 • Direkt gün ışığında bırakmamalı ancak güneş alan bir yere koymalısınız.
 • Hemen her saksıya uyum sağlasa da geniş hacimli saksılarda daha rahat kök salmaktadır.
 • Rutubetli ortamlardan uzak tutmalısınız.

 

Evde Çiçek Yetiştirmenin Faydaları

Çiçek yetiştirmenin insanlar üzerinde fiziksel ve zihinsel birçok etkisi bulunuyor. Özellikle kapalı mekan bitkileri ortamın havasını sadece göze hitap ederek değil içerideki oksijen miktarını da etkileyerek değiştiriyor. Ev ve ofislerin adeta aurasını değiştiren çiçekleri, kapalı mekanlarda yetiştirmenin bizlere ne gibi faydaları var göz atalım.

Hijyenik bir alan oluşturur: Kapalı ortamların en büyük sorunlarından olan kalitesiz hava, bazı iç mekan bitkileri sayesinde iyileştirilebilmektedir. Kurdele çiçeği, salon palmiyesi, aşk merdiveni, kasımpatı gibi bitkiler ortamdaki toksinleri emerek karbondioksit seviyesini düşürür.

Stresi azaltır: Araştırmalara göre toprak ve bitkilerle temas etmenin mutluluk üzerinde etkileri vardır. Düzenli olarak çiçeklerle ilgilenmek, toprağını değiştirmek gibi aktiviteler stres üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Sorumluluk duygusunu geliştirir: Bir çiçeği hayatta tutabilmek ancak ona karşı sorumlu davranarak mümkündür. Düzenli olarak gerçekleştirmeniz gereken rutinler sayesinde sorumluluk duygunuz gelişerek, disiplinli hareket etmeniz noktasında size yardımcı olacaktır. 

 

 

 

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın