Fayans Boyası

Fayans boyası, evini yenilemek ve bu noktada yeni fayans kullanmak istemeyen bireylerin ilgilendiği başlıklardan birisidir. Fayans boyaları, eski gibi görünen ve rengi solan fayansların yeni renklerine kavuşması adına uygulanan bir işlem olarak bilinmektedir. Bu işlem esnasında kullanılan uygun boyama teknikleri sayesinde eski fayanslar yeni gibi görünmektedir. Fayans boyası tercih edip daha az maliyetle zemin yenilenmesini sağlamak istiyorsanız bu işi alanında uzman olan ustalara bırakmanızda fayda olacaktır. Çünkü hem kullanılacak olan boyalar hem de boyama yöntemleri, bilmediğiniz şekilde olabilir. Bu da verimli bir sonuç almanızın önüne geçecektir. Fayans boyama ile alakalı bilmeniz gereken diğer detaylara alt başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Fayans BoyasıPinPin

Fayans Boyamada Hangi Boya Kullanılır?

Bir önceki başlıkta anlatılan işlemin uygulanacağı zamanlarda fayans boyamada hangi boya kullanılır gibi sorular ilk etapta ele alınan başlıklardan birisidir. Özel bir boya ile yapılan bu işlem için mutlaka uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Aksi halde boyama işleminden verim alınması bir hayli zor olacaktır.

Fayans BoyasıPinPin

Fayans boyama için tercih edilebilecek iki farklı boya türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Epoksi boya
  • Yağlı boya

Olarak ikiye ayrılmaktadır. Her bir boya türü, farklı süreçlere ve uygulama şekline sahip olsa da alınan sonuç aynı olmaktadır. Fayans boyası kullananlar, bu konudaki görüşlerini pek çok yorum ve forum sitesinden paylaşmaktadır. Bu tarz siteleri ziyaret ederek bu işlem hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Fayans BoyasıPin

Fayans Boyası Renkleri

Fayans boyası renkleri, genel atmosfere bakılarak seçilmesi gerekmektedir. Ancak tamamen yenilemek istiyorsanız son dönemlere damga vuran renk seçeneklerine göz atmanız tavsiye edilmektedir. Fayans boyanacak alan geniş ise koyu renkler ve özellikle siyah tonlarını tercih edebilirsiniz. Ancak dar bir alanda boyama yapılacaksa açık renkler kullanmanız önerilmektedir.

Fayans BoyasıPin

Boyama işleminin ardından isteğe bağlı olarak desen de yaptırabilir ve ortamın çok daha modern görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle banyo fayanslarının yenilenmesi söz konusu olduğunda modern banyo modellerini inceleyerek nasıl bir fayans tercih edildiğine bakabilirsiniz. Bu da yapacağınız boya seçimini ve desen şeklini belirlemede etkili bir rol oynayacaktır.

Galeri

Fayans BoyasıPinPin Fayans BoyasıPinPin

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın