Güzellik Salonu Dekorasyonu

Güzellik salonu, işte geçirdiğiniz uzun bir günün ardından rahatlamak ve şımartılmak için gidebileceğiniz bir yerdir. Aynı zamanda görünüşünüzü daha çekici ve cazip hale getirmek için çok ihtiyaç duyduğunuz yardımı alabileceğiniz bir yerdir. Mütevazı güzellik salonu yıllar içinde kadınların tırnaklarını yaptırdıkları bir yerden daha fazlasına dönüşmüştür.

Bugün, saç şekillendirme hizmetlerinden masajlara ve hatta yüz bakımına kadar her şeyi sağlama konusunda uzmanlaşmış birçok farklı salon türü var! Bu kadar çok seçenek varken, işletme sahipleri için işletmelerini en iyi nasıl dekore edeceklerini bilmek zor olabilir. İşte size iç dekorasyon konusunda işletmenizi benzerlerinden ayırmaya yardımcı olacak bazı ipuçları:

Güzellik Salonu İç Dekorasyonunun Önemi

Güzellik Salonu DekorasyonuPin
Güzellik Salonu Dekorasyonu

Güzellik salonunuzun iç dekorasyonu işinizin başarısı için çok önemlidir. Müşteriler için çekici ve onlar için rahat, aynı zamanda hijyenik olmalıdır.

İç dekorasyonu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar şunlardır:

 • Renk düzeni: Salonunuzda ne tür bir ruh hali yaratmak istediğinize bağlı olarak parlak renkler veya nötr renkler kullanabilirsiniz. Örneğin, cesur renkleri seven genç müşterileriniz varsa, kırmızılar veya sarılar gibi bir şey seçin! Temel renk olarak siyahı kullanmayı ve ardından etrafına farklı tonlar eklemeyi de deneyebilirsiniz (örneğin mor). Buradaki kilit nokta, yaptığınız seçim ne olursa olsun birbirleri arasında denge olması gerektiğidir, böylece her şey birlikte iyi görünür ve belirli bir şeye bakarken çok fazla dikkat çekmez. Aksi takdirde bu daha sonra baş ağrısı / mide bulantısı vb. gibi sorunlara neden olabilir…
 • Aydınlatma: Aydınlatma armatürlerini seçerken bir diğer önemli husus da pencerelerden vs. doğal ışık gelmeyen kapalı bir odaya girip girmeyeceklerini bilmektir. Bu faktörün dikkate alınmasının yanı sıra; sadece insanların ziyaretleri sırasında ne kadar rahat hissettiklerini etkilediği için değil, aynı zamanda birçok insanın güneş ışığına maruz kalmaması nedeniyle kış ayları boyunca düşük enerji seviyelerini içeren semptomların görüldüğü mevsimsel duygusal bozukluktan muzdarip olabileceği için de önemlidir (bu, kişinin yaşadığı yere bağlı olarak daha sık meydana gelebilir).

Renk Seçimi ve Kombinasyonu

Duvarların ve mobilyaların rengi bir tema oluşturmak için kullanılabilir. Örneğin, salonunuzu bir spa veya tatil köyü gibi hissettirmek istiyorsanız, bol miktarda mavi ve yeşil içeren pastel bir palet seçin (bunlar sakinlikle ilişkilendirilir). Daha çok ünlülere ve sosyeteye hitap eden lüks bir salon gibi görünmesini istiyorsanız, o zaman kırmızılar ve altınlar gibi daha cesur renkler seçin; hatta siyah!

Renk seçimi, mekanınızdaki farklı alanlar arasında kontrast yaratmaya çalışırken de önemlidir. Örneğin: işletmenizin bir bölümünde iki ayrı oda varsa (örneğin, saç şekillendirme hizmetleri için bir oda ve müşterilerin dinlenebileceği başka bir oda), o zaman bu odalar birbirinden çok farklı temalara sahip olmalıdır, böylece hangi hizmete önce ihtiyaç duyduklarını bilmeden her iki alana da aynı anda girebilecek müşterilerin kafasını karıştırmaz!

Mobilya Seçimi ve Yerleşimi

Güzellik Salonu Dekorasyonu ÖnerileriPin
Güzellik Salonu Dekorasyonu Önerileri

Mobilyaların seçimi ve yerleştirilmesi, iç dekorasyon sürecinin önemli bir parçasıdır. Mobilya, işlevinin yanı sıra odanın boyutuna ve şekline göre seçilmelidir. Örneğin, oturma odanızı dekore ediyorsanız, tüm konuklarınızın sandalyelerde veya kanepelerde rahatça oturabilmesi için yeterli alan olduğundan emin olun. Aynı şey banyolar için de geçerlidir. İnsanların kendilerine baktıklarında kendilerini görebilmeleri için içlerinde yeterince ayna olmalıdır!

Farklı aydınlatma türleri kullanmayı da düşünebilirsiniz; lambalar genellikle tepe ışıklarından daha iyidir çünkü tepe ışıkları gibi gölge oluşturmazlar (ve kimse yüzünün gölgeli görünmesini istemez!).

Aydınlatma Tasarımı

Aydınlatma hem işlevsel hem de şık olmalıdır. Aydınlatma, enerji tasarruflu olmasının yanı sıra rahatlatıcı ve konforlu bir atmosfer yaratmalıdır. Temizlemesi kolay, dayanıklı ve kurulumu kolay olmalıdır.

Zemin Kaplama Seçenekleri

 • Halı: Halı, kurulumu, temizliği ve bakımı kolay olduğu için güzellik salonu iç dekorasyonu için mükemmel bir seçenektir. Zeminleri, duvarları ve tavanı kaplamak için kullanılabilir. Halılar, gereksinimlerinize mükemmel şekilde uyacak farklı renk, desen ve tasarımlarda mevcuttur. Fiyatları kalite ve kalınlıklarına göre değişmekle birlikte ahşap veya laminat gibi diğer döşeme malzemelerine kıyasla oldukça uygundur.
 • Vinil: Vinil, güzellik salonları arasında bir başka popüler seçimdir çünkü insanların gün boyu dolaştığı resepsiyon masaları gibi yoğun trafik alanları için yeterince dayanıklıdır! Fiyat aralığı seçtiğiniz vinil türüne bağlı olarak değişir. Bazıları diğerlerinden daha pahalıdır, ancak hepsinin temizlenmesi kolaydır. Bu nedenle ne tür bir bütçeniz olursa olsun, ulaşabileceğiniz bir şey olacağından eminiz!

Duvar Dekorasyonu ve Aksesuarları

Güzellik Salonu DekorasyonPin
Güzellik Salonu Dekorasyon

Duvar Dekorasyonu, salonunuza daha fazla güzellik ve şıklık katabileceğinden, güzellik salonunun iç dekorasyonu için önemli bir faktördür. Piyasada tablolar, çerçeveler ve aynalar gibi birçok seçenek mevcuttur. Bunlardan herhangi birini zevkinize ve bütçe gereksiniminize göre seçebilirsiniz.

Güzellik salonlarına farklı bir görünüm kazandırmak için duvar aksesuarları da kullanılır. Bunlar, boyutlarına ve şekillerine, yani dikdörtgen veya yuvarlak şekilli olup olmadıklarına bağlı olarak duvarlara veya sandalyelerin veya kanepelerin üzerine yerleştirilebilen duvar saatleri, raflar vb. içerir,

Müşteri Konforu için Dikkat Edilecek Hususlar

 • Rahat bir ortam düşünün
 • Personel konforunu ve güvenliğini değerlendirin
 • İş ihtiyaçlarını ve bütçe kısıtlamalarını değerlendirin
 • Salonun genel görünümünü ve hissini göz önünde bulundurun

Hijyenik ve Temizlik Gereklilikleri

 • Hijyen müşteriler ve personel için önemlidir.
 • Temizlik, güvenlik, verimlilik ve salonunuzun genel refahı için gereklidir.
 • İyi bir aydınlatma ne yaptığınızı görmenizi kolaylaştırır, böylece müşterileriniz rahatlayabilir ve işletmenizde geçirdikleri zamanın tadını çıkarabilirler. Aynı şey havalandırma için de geçerli! Müşterileriniz saç spreyi gibi kokmaktan veya havadaki dumandan başlarının ağrımasından endişe etmek zorunda kalmazlarsa tekrar gelmeyi seveceklerdir. Ayrıca herkesin etrafındaki diğer seslerden (sokak trafiği gibi) rahatsız olmak yerine işlerine odaklanmasına yardımcı olur. Son olarak, ses yalıtımı konuşmaları gizli tutar, böylece kimse duymaması gereken bir şey duymaz!

Özetlememiz gerekirse;

Güzellik Salonu İç DekorasyonuPin
Güzellik Salonu İç Dekorasyonu

Gördüğümüz gibi, bir güzellik salonunu dekore ederken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. En önemlisi, dekorasyonun müşterinin ihtiyaç ve tercihlerine uygun olması gerektiğidir. Ayrıca dekorasyonun sadece iyi görünmesi değil, aynı zamanda işlevsel olması gerektiğini de unutmamalısınız. Dolayısıyla, müşterilerinizin en sevdikleri yeri ziyaret ederken kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak istiyorsanız, planlamaya başlamanızın zamanı geldi!

Oylayın post

Yorum yapın

5