Hercai Menekşe Bakımı Püf Noktaları Nelerdir?

Hercai menekşe yenilebilir, minyon, ilkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açan mevsimlik bir bitkidir. “Gülümseyen yüze” benzetilen hercai menekşe bakımı püf noktaları öğrenildiğinde kolaylıkla yetiştirilir. Ülkemizde özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde genelde sokak ve caddelerde de menekşeleri görebilirsiniz.

Aslında Hercai menekşe, orman kır çiçeklerindendir.  Petunyaya benzer olan bu çiçekler, çok fazla büyümezler. Minyon çiçek grubuna girerler. Bu güzel çiçekler genelde beyaz, sarı ve mavi renktedir. En çok sevilen ise derin mor rengi ile siyah andıran menekşelerdir.

hercai menekşe bakımı püf noktalarıPin

Hercai Menekşe Ne Zaman Dikilir?

Hercai menekşe ilkbahar ve sonbaharın serin geceleri ve ılık günlerinde çiçek açar. Ilımlı güney kışlarında yani Akdeniz bölgesinde olan don olsa dahi kışın bile çiçekli kalabilir. Birçok kuzey bahçesinde, sonbaharda ekilen hercai menekşeler, sonbaharın son zamanlarında ve ilkbaharın tamamında çiçek açar. Karlı bir yerse bu çiçekler, kışın çiçeklerini döker.

İlkbaharda veya sonbaharda ekilen hercai menekşeler, gece sıcaklıkları ısındıkça ve yaz sıcağı geldikçe yavaş yavaş azalır ve ölür. Sonbaharda ekilen hercai menekşeler daha büyük, daha çok sayıda bahar çiçeklerine sahip olma eğilimindedir, ancak ilkbaharda ekilen hercai menekşe ısıyı daha iyi tolere edebilir. Dolayısıyla çiçeklerin iki ayrı dikim mevsimi vardır diyebiliriz.

mor hercai menekşePin

İlkbahar Dikimi

Hercai menekşe, toprak sıcaklıkları 45 ila 65 derece arasında değiştiğinde en iyi şekilde büyür. İlkbahar ekimi, mart sonunda olmalıdır. Kuzey bölgelerinde menekşe dikimi ilkbaharın sonuna doğru olabilir ancak güneyde ekim ilkbaharın ortalarında, toprağın ısındığı zamanlarda olur.

Ancak erken dikim yapılmaması hercai menekşe bakımı püf noktaları arasında en önemlisidir. Dayanıklı bir bitki olduğu için yine çiçek açar. Ancak aşırı soğuk toprak, hercai menekşeleri strese sokarak bodur büyümeye, zayıf çiçeklenmeye ve renk bozulmasına neden olur. Çoğu hırdavat ve bahçe mağazasında bulunan ucuz bir toprak termometresi, ekim için en uygun zamanın ne zaman olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Pin

Sonbahar Dikimleri

Hercai Menekşe, yaz toprağı soğuduktan sonra sonbahar bahçelerinde ekilebilir. Ancak köklerin kıştan çok önce yerleşmesi için zaman gerekir. Çok erken ekilirse, aşırı sıcak toprak, soğuktan, hastalıktan ve zararlılardan kaynaklanan hasara duyarlı zayıf büyümeye yol açar.

Ekim zamanı bölgeler arasında önemli farklılıklar gösterir. Burada yine devreye toprak termometresi girecektir. Bununla sağlıklı bir ölçüm yaparak en iyi ekim zamanını kendiniz tayin edebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak eğer saksıda ekim yapılacaksa evin süzülen ışık olan bir bölgesine ekim yapmanız gerekir. Herhangi bir saksı toprağına hercai menekşe tohumu dikilebilir.

Hercai Menekşe Ekimi için Püf Noktaları

  • Hercai menekşeler, tam ve doğrudan sabah güneşi sağlayan, ancak onları yoğun öğleden sonra ışınlarından koruyan yerleri tercih eder.
  • Organik madde bakımından yüksek, iyi drene edilmiş, verimli toprak, bol hercai menekşe çiçeklerini beslemeye yardımcı olur.
  • Dikim yatağınızın üzerine kompost ve solucan gübresi gibi 3 parmak derinliğinde organik maddeyi katmanlayarak hercai menekşe büyümesi için besleyici bir ortam yaratabilirsiniz .
  • Topraktan, gübrelerden ve hercai menekşeden en iyi şekilde yararlanmak için ekimden önce toprağınızı test edin.  Toprak testi sonuçları , hercai menekşelerin size her şeylerini verebilmeleri için toprağı değiştirme konusunda tavsiyeler verir. Hercai menekşe, pH değeri 5.4 ila 5.8 arasında olan asidik toprağı tercih eder. Daha yüksek pH seviyelerinde, demir ve diğer temel hercai menekşe besinleri daha az bulunur hale gelir ve besin kıtlığı oluşur.
  • Bu eksiklikler, hercai menekşe çiçeklerini engeller, yaprakları sarı ve solgun bırakır ve kök hastalığını teşvik eder. Demir sülfat gibi bir toprak düzenleyici toprak pH’ını düşürür ve fazladan demir de ekler. Toprak testi sonuçları tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkarır. Eğer bahçenize ekecekseniz bu toprağın testini il ve ilçe tarım müdürlüklerinde ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Eğer saksı ekimi yapacaksanız saksı toprağı alırken içindekiler kısmı size bu konuda yardımcı olacaktır.
  • Hercai menekşe dikim aralıkları 6 ile 10 cm olmalıdır. Sık ekimler çiçeklerin birbirinin üstüne çıkmasına neden olur.

bahçede hercai menekşePin

BAHÇE MENEKŞELERİNİN BAKIMI

İlkbahar ve sonbaharda sık bir menekşe köşeniz olsun istiyorsanız bu adımları takip edin:
  • Besleme: Aktif büyüme sırasındaki periyodik beslemeler, üretken hercai menekşe çiçeklerini besler. Özellikle toprağın demir emilimi çiçeklerin daha canlı olmasını sağlar.
  • Sulama: Tutarlı nem, hercai menekşe çiçeklerini yumuşak ve esnek tutar, ancak kökler ıslak toprağı tolere etmez. Hercai menekşeleri büyüme mevsimi boyunca düzenli olarak sulayın, ancak sulamalar arasında toprağın hafifçe kurumasına izin verin. Daha kuru toprak koşulları, hercai menekşelerin sertleşmesine ve soğuğu tolere etmesine de yardımcı olur.
  • Koruma: Çiçeklenme mevsimi boyunca organik malç toprak nemini korur ve yabani otları caydırır. Soğuk iklim kışları boyunca, koruyucu bir saman örtüsü, kökleri hızlı sıcaklık dalgalanmalarına ve kabarmaya karşı korur. Yer donduktan sonra saman uygulayın ve ilkbaharda kar ve buz eridiğinde hemen çıkarın.
  • Savunma: Hercai menekşe, yaprak bitleri ve örümcek akarları gibi böceklere eğilimlidir. Görünür hasar, yapraklar üzerinde küçük delikler ve kahverengi lekeler olabilir. Bunun için zirai ilaç desteği almalısınız.

 

Oylayın post

Yorum yapın