İç Mekan Sarmaşık Türleri Nelerdir?

İç mekan sarmaşık türleri için en genel geçer kanı tüm türlerinin yaprak dökmeyen bitkilerden olmamasıdır. Dört mevsim yeşil kalan sarmaşık türleri, evlerde hem çok hoş bir dekorasyon olurken hem de yaprak dökmediği için temiz kalan bitki türleridir.

İç mekan sarmaşık türlerinin genel özellikleri şunlardır:

  • Çok sık gübreleme istemezler
  • Her daim yeşil kalırlar
  • Güneş ışığını direkt sevmezler ancak parlak ışık severler.
  • Sarkan ya da sarılan formda oldukları için çok hoş bir görüntüye sahiptirler
  • Sık sulamaya ihtiyaç duymazlar

Ev Tipi Sarmaşık Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bitkinin ihtiyacı olanı sağladığınız sürece, iç mekanda sarmaşık yetiştirmek zor değildir. İç mekan sarmaşık bitki bakımının en önemli kısmı ışıktır. Tüm orijinal tür sarmaşıkların parlak ışığa ihtiyacı vardır. Alacalı çeşitler orta derecede ışık alabilir, ancak renklerinin daha az ışıkta daha az belirgin hale geleceğini bilmeniz gerekir. Yeterince ışık olmadan, sarmaşık bitkileri uzun bacaklı ve hastalıklı görünecek. Ayrıca zararlılara daha yatkın olacaklar.

  • Sarmaşığınızı sularken, su eklemeden önce daima toprağı kontrol edin. Sarmaşıklar biraz kuru toprağı tercih eder.  Bu nedenle sarmaşık bitkinizi tekrar sulamadan önce toprağın biraz kurumasını bekleyin (üste dokunarak kuru olup olmadığını anlayabilirsiniz).
  • Ayrıca, sarmaşık durgun suda veya aşırı ıslak toprakta olmayı sevmediğinden, bitkinizin mükemmel drenaja sahip olduğundan emin olun.
  • Sarmaşık bitkilerinin bakımı, düzenli gübrelemeyi de içermelidir. Sarmaşığınızı ilkbahar, yaz ve sonbaharda ayda bir kez suda çözünür, azot açısından zengin bir gübre ile gübreleyin. Kışın gübreleme yapmayın, çünkü bu sarmaşıkların uyku dönemidir. Gübre bu zamanda yarardan çok zarar verebilir.
  • Sarmaşık bitkileri, yapraklarından toz ve zararlıları çıkarmak için periyodik yıkamaya ihtiyaç duyar. Sarmaşık bitkinizi yıkamak için, bitkinize üstüne fıs fıs ile su sıkabilirsiniz.
  • Bitkide ciddi bir haşere istilası olduğunu tespit ederseniz, tüm haşereleri yok etmek için spreyi bitkiye yaklaştırarak tazyikli bir sulama gerekebilir.

İç Mekan Sarmaşık Türleri Nelerdir?

En çok sevilen ve tercih edilen iç mekan sarmaşık türleri, görüntülerine,  bakımlarının genel bakım kurallarından çıkmayanlara göre seçilmiştir.

Tesbih Çiçeği

en iyi sarmaşık türleriPin

Tesbih çiçeği, boğum boğum duran kolları ile çok sevilen bir sarmaşık türüdür. Bakımı, genel sarmaşık bakımından farklı değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta sulamadılar. Eğer tesbih çiçeği gerekenden az sulanırsa boğumları zayıflar; yeterince ışık alamazsa bitkinin büyümesi durur. Bu iki noktada gereken özeni gösterirseniz herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Telgraf Çiçeği

İç mekan sarmaşık türleri tesbih çiçeğiPin

İç mekan sarmaşık türleri arasında en yaygın olan telgraf çiçeğidir. Mor ve tonların alacalı haliyle gözüme çarpan bu sarmaşık türü, bakımı en kolay bitkilerdendir. Sarmaşık türlerinin genel bakım kuralları, telgraf çiçeği için de geçerlidir.

Mum Çiçeği

İç mekan sarmaşık türleri mum çiçeğiPin

Beyaz ya da pembe çiçekler açan, çok güzel kokan bir sarmaşık türü olan mum çiçeği, çok fazla bilinmeyen sarmaşık türlerindedir. Bu bitkiyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik yapraklarının sert ve sulu bir yapıya sahip olmasıdır. Eğer yerini severse verim verecek olan bu bitki, dış mekanda yetiştirilse açık renkli yapraklara; iç mekanda yetişirse koyu renkli yapraklara sahip olur.

Kalp Kalbe Karşı Çiçeği

Kalp kalbe karşı çiçeği en sevilen sarmaşık türleriPin

Kalp kalbe karşı çiçeği, iç mekan sarmaşık türlerinde en çok tercih edilen sarmaşık türüdür. Adını karşılıklı bakan kalp şeklindeki yapraklarından alır. Eğer bakım kurallarına uyulursa çiçek açar.

Gümüş Kılıç Bitkisi

İç mekan sarmaşık türleri Gümüş kılıçPin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spagetti Kaktüs Bitkisi

İç mekan sarmaşık türleri spagetti çiçeğiPin

Görünüşü ile ilginç bir iç mekan sarmaşık türüdür. Ancak bakım kuralları diğer sarmaşık türleri kuralları ile aynıdır.

Sedum Bitkisi

İç mekan sarmaşık türleri sedum bitkisiPin

Sedum bitkisi, aslında bir sukulent türüdür. Bakımı için de sukulent bakım kuralları geçerlidir. Ayrıntılı bilgi için sedum bitkisi bakımı adlı yazımıza göz atabilirisiniz.

Orman Sarmaşığı

 

İç mekan sarmaşık türleri orman sarmaşığıPin

Diğer adıyla İngiliz Sarmaşığı, dünyada en çok tercih edilen iç mekan sarmaşık türlerindendir. Bu bitkinin en önemli özelliği ise dış mekanda da yetişebilsidir. Sarkan bir sarmaşık türüdür.

Acem Halısı

İç mekan sarmaşık türleri acem halısıPin

Son olarak Acem halısı çiçeği, istilacı bir türdür. Kendi kendine biten, kontrol edilmezse ve eğer bahçede ise tüm bahçeyi ele geçirebilecek bir sarmaşık türüdür. Acem halısı bakımı adlı yazımızda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Oylayın post

Yorum yapın