İki Kardeş Odası Dekorasyonu

İki kardeş odası dekorasyonu yapmak sandığımızın aksine biraz çetrefilli olabilir. Biliyorsunuz, çocuklar çok kıskançtır. “Kardeşimin yastığının üstünde mavi bulutlar var, benimkinde yok!” gibi kıskançlık sorunlarıyla karşılaşmak istemezsiniz. İşin psikolojik detayının haricinde bir de güvenliği düşünmemiz gerekir. Yataklarının koruması olmalı ki geceleri sağa sola dönerken düşmesinler yavrucuklar. Tüm detaylara değineceğim ama öncesinde kahvenizi alıp arkanıza yaslanın.

İki kardeş odası dekorasyonunda renk uyumu

iki kardeş odası dekorasyonu örneğiPin
iki kardeş odası dekorasyonu örneği

İki kardeş söz konusu olduğunda, çocuklarınızın yaşını ve zevklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, küçük çocuğunuz pembe ve moru seviyorsa, ancak büyük çocuğunuz mavi ve yeşili tercih ediyorsa, o zaman bu renkleri bir odada karıştırmamak en iyisidir.

Odaların büyüklüğünü ve her çocuğun ne kadar alana sahip olacağını da göz önünde bulundurun. Çocuklardan birinin fazladan bir yatak odası veya oyun odası varsa, diğer kardeşin stil seçimleriyle çatışmaktan endişe etmeden ona kendi kişisel alanını verebilirsiniz.

İki kardeş odasını dekore etmek için mobilya seçimi

Çocuklar için bir oda dekore ederken, yaşlarına ve boyutlarına uygun mobilyalar seçmek önemlidir. Ayrıca mobilyaların güvenliğini de göz önünde bulundurmalısınız.

  • Rahat ve pratik mobilyalar seçin: Çocuklarınızın odasının kendilerini rahat ve mutlu hissettikleri bir yer olmasını istiyorsunuz. Bu nedenle oturması rahat ve günlük kullanım için pratik (kolçaklı sandalyeler gibi) parçalar seçin. (Sanırım bu tarz ürünler bazı bebek mağazalarında satılıyor; isim vermeyim, reklama girmesin)
  • Keskin kenarları veya köşeleri olan parçalar varsa, herhangi bir kaza olmaması için bunları yuvarlatmayı deneyin! Ya da marangoz tanıdığınız yoksa yuvarlak kenarlı mobilyalar tercih etmenizi öneririm.
  • Zaman içinde temizlik veya bakım açısından fazla bakım gerektirmeyen dayanıklı parçalar seçin: Bu tavsiyemiz, daha sonra temizlik gerektiğinde size zaman kazandıracaktır! Ayrıca her şeyin küçük çocukların bir yetişkinin yardımına ihtiyaç duymadan ulaşabilecekleri kadar kolay olduğundan emin olun, bu da yüksek sandalye yükseklikleri vb. nedeniyle kazalara neden olabilir.

İki kardeş odası dekorasyonunda yatak seçimi

  • Yatağın büyüklüğü odanın büyüklüğü ile orantılı olmalıdır. Odanızın boyutuna ve şekline uygun bir yatak seçmeniz önemlidir. Erkek çocukları için genellikle yarış arabalı yatak konsepti seçilirken, kız çocukları için ise Barbie bebek konseptli yatak modelleri seçilebilir.
  • Yatak, odanın ortasına değil duvara yaslanmalıdır. Bu şekilde, etrafında komodin veya gardırop gibi başka şeyler olduğunda fazla yer kaplamaz. Çocuğunuzun odasında mümkün olduğunca geniş alan yaratın ki daha rahat oyunlar oynayabilsin.

İki kardeş odasını dekore etmek için depolama çözümleri

Bu bölümde, iki kardeşin odası için bazı depolama çözümlerini ve düzenleyicileri inceleyeceğiz.

Oyuncaklar bir oyuncak kutusunda veya raflarda saklanabilir. Giysiler bir dolaba asılabilir veya katlanıp çekmecelere kaldırılabilir. (Tabii öyle yapıyorsunuzdur ama belirtmem gerekti) Kitaplar, okul malzemeleri gibi diğer eşyalar da kolay bulunabilecekleri bir yerde olmalı, ancak tüm odayı kaplamamalıdır! Kutulu kitaplıklar gibi düzenleyiciler, eşyaların kategorilere göre düzenlenmesine yardımcı olur, böylece çocuklar belirli bir şeye ihtiyaç duyduklarında (en sevdikleri boyama kitabı gibi) tam olarak nereye bakacaklarını bilirler. Ayakkabı düzenleyiciler harikadır çünkü çocukların yerde çok fazla yer kaplamadan tüm ayakkabılarını aynı anda görmelerini sağlarlar.

İki kardeşin odalarını dekore etmek için kişiselleştirilmiş aksesuarlar

iki kardeş odası dekorasyonu örnekleriPin
iki kardeş odası dekorasyonu örnekleri

Kişiselleştirilmiş aksesuarlar ve süslemeler bir odayı güzelleştirmenin harika bir yoludur. Bunu yapmanın en basit yolu duvar sanatı kullanmaktır. Duvar sanatı, çocuğunuzun odasındaki veya oyun odasındaki duvarları süslemek için kullanılabilir ve size dekorasyon sürecinde kişiliklerini ve ilgi alanlarını ifade etme fırsatı verir. Çocuklarınızın en sevdiği çizgi film kahramanlarının çıkartmalarını duvara yapıştırmayı denediniz mi? İki kardeş odası dekorasyonunda duvarlara eşsiz görsellikte sanat çalışmaları yaptırmak isterseniz, onların eline birer tane kalem verin; onlar gerekeni yapacaklardır!

İki kardeşin odasını dekore etmek için oda bölme çözümleri

Odayı her iki kardeş için kullanım açısından ortadan bölmek mantıklı bir fikir gibi görünse de bunun psikolojik tarafı biraz karışık olabilir. Eğer çok büyük çatışmalar içerisindeler ise odayı bölerek biraz birbirinden ayrılmalarını sağlayabilirsiniz. Ama bu sürenin uzamaması önemlidir.

İki kardeşin odasını dekore etmek için oda düzeni ve pratiklik ipuçları

iki kardeş odası dekorasyonuPin
iki kardeş odası dekorasyonu

Öncelikle dağınıklıktan kaçınmalısınız. Çocuğunuz odasının derli topu olduğunu gördüğünde bu doğrultuda bir birey olacak ve odasının toplu olması gerektiğini anlayacaktır.

Kardeşlerin odasında ihtiyaç duyabileceği ve kolayca ulaşabilecekleri her türlü aksesuarı bulundurmaya çalışın. Ama unutmayın ki bunların da derli toplu olması önemlidir.

Sonuç

İki kardeş odası dekorasyon önerileri konusunda atladığımız bir detay kaldı mı? Eğer varsa sizler de aşağıdaki yorum bölümünden fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Oylayın post

Yorum yapın