Kartopu Çiçeği Yetiştirilmesi ve Bakımı

Kartopu çiçeği yetiştirilmesi için bazı önemli biraz da zahmetli püf noktalar vardır. Ancak bu püf noktaları bilince de çiçeğin yetiştirilmesi çok kolaydır. Görsel bir şölen olan ve herkesin hayranlıkla bakacağı Ortanca nasıl yetiştirilir sorusunun cevabını, püf noktaları ile sizlere anlatmaya çalıştık.

Kartopu, çalı kartopu ya da ortanca olarak bilinen bu bitki yoğun, yuvarlak,  popüler ve büyümesi kolay bir melez çalıdır. Büyük, beyaz bahar çiçekleri ile göz doldurur. Çiçekler elma yeşili renkte başlar, beyaza dönüşür ve sonunda ortanca çiçeklerine çok benzeyen gül rengine döner. En iyi ilkbahar veya sonbaharda ekilen bu hızlı büyüyen çalı, akçaağaçlarınkine benzer koyu zümrüt yeşili yapraklara sahiptir. Akçaağaçlar gibi, kartopu çalı kartopunun yaprakları sonbaharda kırmızımsı-turuncuya dönüşebilir. Dolayısıyla bu da onu yıl boyunca mükemmel bir peyzaj dekoru haline getirir

Bu çalı ve meyveleri toksik değildir. Bununla birlikte, kuşlar için çok çekicidirler. Kartopu olan bir evin ya da bahçenin etrafından deyim yerindeyse kuşlar eksik olmaz.

Kartopu bitkisi yetiştirilmesi ile ilgili özet bu tabloda olduğu gibidir:

Yaygın isimKartopu çalı kartopu, kokulu kartopu, Avrupa kızılcık çalısı
Bitkisel isimViburnum x carlcephalum
AileAdoxaceae
Bitki TürüYaprak döken çalı
olgun boyutu6–12 m yüksekliğinde, 6–10 m genişliğinde
Güneşe maruz kalmaTam güneş, kısmi gölge
Toprak tipiOrtalama, iyi drene edilmiş toprak
toprak pH’ıOrta asidik ila hafif alkali (5.5 ila 8.0)
Çiçeklenme ZamanıBahar, sonbahar başı
Çiçek rengiBeyaz, açık pembe
Sertlik Bölgeleri6–8 (USDA)
Kaynakça

Kartopu Çiçeği Yetiştirilmesi Nasıldır?

Kartopu çalı kartopu, yapay bir fidanlık melezidir; ana türleri Çin, Kore ve Japonya’ya özgüdür. Aynı zamanda hoş kokulu ve çekici olan bakımı kolay bir bitkidir. Kartopu çiçeğinin yetiştirilmesi için en uygun ortamı şu adımları izleyerek oluşturabilirsiniz:

  • Kök top kadar derin, ancak iki ila üç kat daha geniş olan sığ ve geniş bir delik kazın.
  • Deliği, kök tacı toprak seviyesinin yaklaşık 2 cm üzerinde kalacak şekilde, çıkarılan toprakla doldurun.
  • Yeni ekilen çalıyı iyice sulayın ve etrafına yaklaşık 4 cm derinliğinde malç yerleştirin.
  • Bir yer seçerken, kartopu çalı kartopunun oldukça büyüyeceğini unutmayın.
  • Bol güneş sağlayacak ve çalının olgun halindeki ebatlarına izin verecek bir yer seçin.
  • Bir kez dikildikten sonra, çalının bakımı çok kolay olacaktır.
  • Yılda yalnızca bir kez gübrelenmelidir ve budama isteğe bağlıdır.

Bazı kartopu türleri birçok bölgede istilacı olarak kabul edilirken, bahsettiğimiz tür bundan değildir. Ancak , kesinlikle istilacı olan benzer görünümlü bir çalı olan Japon kartopu ( Viburnum plicatum ) değil, bu melezi büyüttüğünüze dikkat edin.

 

kartopu çiçeği yetiştirilmesiPin

Kartopu Çiçeği Yetiştirilmesi: Işık

Bir kartopu çalı kartopu için en iyi yer, özellikle menzilinin daha serin kuzey kesiminde, genellikle tam güneştedir. Kartopu çalısı, en iri çiçek yığınlarını üretmek için günde en az altı saat güneş ışığını sever.

Kartopu Çiçeği Püf Noktası: Toprak

Kartopu çalısı, iyi drene edilmiş, tınlı toprağı tercih eder, ancak çok özel değildir ve birçok farklı toprak türünde iyi yetişir. Çok çeşitli toprak pH’ını tolere eder, ancak orta derecede asidik toprağı tercih eder.

Kartopu Çiçeği Nasıl Sulanır?

Kartopu çalınızı kuru zemini sevmediği için toprağını eşit derecede nemli tutacak kadar sulamakta fayda var. Önerilen bir program haftada 1 sulamadır. Ancak aşırı sıcakla karşılaşırsanız daha sık sulamayı planlamalısınız.  Ek olarak, çalınızın etrafına yabani otları bastırmanın bonus etkisine sahip olacak kalın bir peyzaj malç tabakası uygulayarak toprak nemini koruyabilirsiniz  .

Kartopu Çiçeği Nasıl Sıcaklık Sever? Neme Dayanıklı mıdır?

Hava sirkülasyonu ve toprak drenajının iyi olması koşuluyla hem kuru hem de nemli koşullarda gelişebilir. Toprağın nemi iyi tutulur ve köklerinin donmaması sağlanırsa kışın da canlı kalır.

Kartopu Çiçeği Ne Zaman Gübre İster?

Kartopu çalı bitkinizi ilkbaharda yavaş salınan bir gübre ile gübreleyin veya istediğiniz zaman bitkinin etrafındaki toprağa kompost yapın. Aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Çünkü çok fazla nitrojen alırsa, çok fazla gübreleme bitkinin çiçek açmasını engelleyebilir.

Kartopu Çalı Kartopu Çeşitleri Nelerdir?

Yıllar boyunca “kartopu çalısı” adını alan birkaç farklı bitki olsa da, gerçek kartopu çalı kartopunun çok az çeşidi vardır. Bununla birlikte, birbiriyle yakından ilişkili bazı kartopu tipi hibrit kartopu türleri vardır:

  • Cayuga kartopu , V. carlesii (Kore baharat kartopu) ve V. x carlcephalum arasında bir melezdir . Daha kompakt bir büyüme alışkanlığına sahiptir. İlkbaharda 4 cm çapınca beyaz kümelerle bolca çiçek açar.
  • Judd kartopu ( Viburnum x juddii ), V. carlesii ve V. bitchiunse arasında bir melezdir. Yaprak lekesi enfeksiyonuna karşı daha dirençlidir ve daha kolay yayılır.

Budama Kartopu Çalı Viburnum

Gerekirse (örneğin dar bir yerde yetiştiriyorsanız) çiçeklenme dönemi bittikten hemen sonra veya çit uygulamasında kullanıyorsanız hafifçe budayın . Gerektiğinde, bu çalı, bitkinin yenilenmesi için zemin seviyesinde bir budamayı tolere edebilir.

Viburnum opulus roseum (Schneeball) Bl 01Pin

Viburnum opulus

Kartopu Çiçeği Bitkisi Nasıl Çiçeklenir?

Bu çalıların çiçek açması için çapraz tozlaşması gerekir. Sizinki bolca çiçek açmıyorsa, bölgeye bir veya iki ek kartopu çalı kartopu dikmek muhtemelen yardımcı olacaktır. Birçok peyzaj mimarı bu nedenle bu çalıyı gruplar halinde eker.

Çok fazla gölge de çiçeklenmeyi azaltabilir. Güneş ışığını açmak için yakındaki ağaçları budamak yardımcı olabilir. Çiçeklenme olmamasının bir diğer önemli nedeni de uygun olmayan budamadır. Viburnums çiçek açma dönemi sınırlıdır. Bu dönemleri aştıysa çiçek açmayabilir. Kartopu çiçeği ilkbaharda çok erken veya sonbaharda çok geç budanırsa, ilkbaharda çiçek açma potansiyelini ortadan kaldırmış olursunuz. Bu çalıyı her zaman çiçek açtıktan hemen sonra budamalısınız. Bu, çalıya gelecek yılın çiçeklerini sağlayacak ortamı geliştirmek için bolca zaman verir.

Kartopu, genelde bahçe bitkisidir. Kartopuna uygun bahçe peyzaj önerileri için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Oylayın post

Yorum yapın