Kaynana Dili Kaktüsü Bakımı ve Çoğaltılması

Kaynana dili kaktüsü, her ofiste, evde yetişebilen bir bitkidir. Salon ya da ev bitkisi olarak kaynana dili kaktüsü bakımı ve çoğaltması gerçekten çok basittir. Üstelik verilen tüm emeklerin de karşılığını mis misli veren bu kaktüs, bahçede bakılırsa dikenli incir denen harika bir meyve de verebilir.

Diğer adı Opuntia olan bu kaktüs, saksıda, bahçede, ofiste; kısaca ona uygun saksısı ve toprağı olan her yerde yetişebilir. Ancak özellikle sulamada bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Kaynana dili kaktüsü bakımı her ne kadar ihmal edilse de bitki kolay kolay ölmez ama neden onları daha sağlıklı hale getirmeyelim?

kaynana diki kaktüs bakımı nasıl olurPin

Kaynana Dili Kaktüsü Bakımı Nasıl Yapılır?

Dünyadaki en yaygın kaktüs cinsleri arasındadır. Yüzden fazla türü olan bu bitki, dikenli, düz, yassı şeklindeki yaprakları ile meşhurdur. Birçok çeşidin büyük, yuvarlak dikenleri vardır, diğerlerinin ise temas halinde ayrılan küçük, saç benzeri dikenleri vardır.

Kaktüsler genellikle ılık hava çöl bitkileri olarak nam salmıştır. Bazı kaktüsler, meyveleri için ekilir. Ancak bitkinin büyüme hızı oldukça yavaştır ve yeni bir bitkinin meyve vermeye başlaması üç veya dört yıl alabilir.

Farklı kaynana dili kaktüs türlerinin biraz farklı bakım ihtiyaçları vardır, ancak genel olarak bol güneş ve iyi drene toprak, büyümelerinin anahtarıdır. Çok nemli toprak, bitkiyi çeşitli çürüme biçimleriyle çabucak öldürebilir. Kaynana dili dahil pek çok kaktüs türü kışın uykuda kalır; kurur veya söner. İlkbaharda, bu kuruyan yaprakları ve dikenleri dökülerek yepyeni bir hal alır.

kaynana dili kaktüs bakımıPin

Kaynana Dili Nasıl Güneş Sever?

Bir çöl kaktüsü olarak, kaynana dili kaktüsü tam güneşte büyür. Bu, günde en az altı saat doğrudan güneş ışığı anlamına gelir. İç mekanlarda, batıya veya güneye bakan bir pencere en iyi sonucu verir. Çok sıcak iklimlerde, öğlen saatlerinde biraz gölge, yanmasını önler.

Kaynana Dili Kaktüsü için Toprak Seçimi

Opuntia cinsindeki herhangi bir bitki için en önemli gereksinim, iyi drene olan topraktır. Kaynana diki kaktüsü kumlu veya çakıllı toprakta kolayca yetişir. Ancak iyi drenaj olduğu ve çok fazla su olmadığı sürece diğer toprak türlerini de sever.

saksıda kaynana dili kaktüsü bakımıPin

Kaynana Dili Kaktüsü Bakımı için Sulama Nasıl Olur?

Kaynana dili kaktüsü kuru koşulları sever ve bitkinin bakımı için çok az sulama gerekir. Sulamayı her iki ila üç haftada bir veya toprak tamamen kuruduğunda sulayın. Sularken, sadece ıslatmadan toprağı nemlendirin. Eğer bahçede ise minimum yağış , genellikle bitkinin tüm ihtiyacını karşılar.

Çok yağış alan bölgelerde peyzaj bitkisi olarak kaynana dili kaktüsü yetiştirirken, toprağın son derece gözenekli ve iyi drene olmasına dikkat edin.

Kaynana Dili Kaktüsü içim Sıcaklık ve Nem Dengesi

Kaynana dili kaktüsü sıcak ve kuru çöl yazlarının bitkisidir. Ancak türlerinin çoğu soğuğa toleransa sahiptir. Çölün, gece ve gündüz olarak sıcaklık dengesinin farklı olduğu düşünüldüğünde bu durum daha anlaşılır gelecektir. Genellikle ılıman kışları ve düşük nemli, yazları sıcak  olan bölgelerde iyi sonuç verir. Ama kaynana dili kaktüsü, çok yüksek neme duyarlıdır. Tipik oda sıcaklıkları ve nem seviyeleri, bir ev bitkisi olarak yetiştirilen bu bitki için yeterlidir.

kaynana dili kaktüsü nedirPin

Kaynana Dili Kaktüsü Nasıl Gübre Sever?

Kaynana dili kaktüsü çok zayıf bir toprağınız yoksa nadiren gübreye ihtiyaç duyar. Bitkinin yeşil pedleri donuk görünmeye başlarsa veya bitki çiçek açmazsa, bu onun gübreye ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca daha büyük yapraklar için yüksek azotlu bir gübre veya daha fazla çiçek ve meyve için düşük azotlu bir gübre seçebilirsiniz.

Oylayın post

Yorum yapın