8 Soruda Klozet Su Kaçırıyor (Güncel Soru-Cevap)

Klozet su kaçırıyor konusundan pek çok kişi zaman zaman mustarip olmuştur. Genel olarak klozetlerin sık sık başına gelen bir arıza olarak su kaçırma sorunu su deposu olsa bile meydana geliyorsa bu durum birkaç sebebe bağlı olarak meydana gelmiş olabilir. Mesela klozetin sifon düğmesi ile alakalı bir sorun olduğundan bu noktada rahatlıkla söz edebiliriz. Ya da şamandırası da bozulmuş olabilir.

Her ne sebepten olursa olsun genel olarak klozetin su kaçırması son derece sinir bozucu bir şeydir. Bütün tuvaletin ya da banyonun her yerinin mahvolmasına neden olur. Özellikle de banyo paspasını ıslatarak son derece pis bir kokunun tüm her yere hâkim olmasına neden olur. Durum böyle olunca da klozetin bir an önce hızlı bir şekilde tamir edilmesi gerekli olacaktır.

Pin

Klozet Su Kaçırıyor Ne Yapmalıyım?

Klozet su kaçırıyor ne yapmalıyım diye soracak olursanız bu genel olarak çok sık rastlanan bir şeydir. Bu konuda eğer ki tesisatçı değilseniz sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Bu konu ile ilgili olarak yapabileceğiniz tek bir şey vardır o da tuvaletin su kaçırma durumunu sık sık kontrol etmektir. Mesela bu kontrolü nasıl sağlayabilirsiniz? Tuvaleti her kullandığınızda kontrol edip alttan su kaçırıp kaçırmadığını takip etmek bu konuda yapmanız gereken en önemli şeydir. Çünkü belki de bir anlık tuvaletin altından su gelmiş ve siz de klozet su kaçırmaya başlamış diye düşünmüş de olabilirsiniz. En iyisi bu durumdan yana bir şüpheniz varsa konuyu takip etmek olacaktır.

Klozeti her kullandığınızda zemini kuru bir bez yardımıyla silin ve aynı şeyin tekrar tekrar olup olmadığına bakın. Bu noktada ayrı yeten dikkat etmeniz gerekli olan esas nokta; klozetin sifonu çekildiği zaman mı klozetin alt kısmından su akıntısı geliyor yoksa daha önce klozete bir kovayla su döktünüz de o sebepten dolayı mı klozetin altında bir ıslaklık meydana geldi. İşte bu iki durumun ayrımına varmak bu noktada son derece büyük bir önem taşıyor. Yoksa klozetin altından su geliyor ne yapmalıyım diye durduk yere eve tesisatçı da çağırmış olabilirsiniz.

Klozetten ayrıca pis su sızması olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekli olacak. Eğer ki klozetten akan ya da sızan su pis su ise zaten direkt olarak çok kötü bir kokunun bütün eve yayıldığını fark edebilirsiniz. Ayrıca bu pis su derzlerin arasına girerek de sarı sarı lekelerin meydana gelemsine sebep olur. Eğer ki klozetten pi su akıyorsa bu da zaten eve son derece acil bir şekilde bir tesisat ustası çağırmanız gerektiği anlamına gelir. Ve muhtemelen klozetinizin ekipmanında bir arıza meydana gelmiş ya da klozetinizin artık eskimiş olduğunu da söyleyebiliriz.

Pin

Klozet İçi Neden Su Akıtır?

Klozet içi neden su akıtır? Konusunda bir sıralama yapacak olursak şu sebepler son derece olasıdır;

  • Klozetin bağlantısında bir hata olması ya da tam olarak yerine oturmamış olması
  • Klozetin gider borusunda tıkanıklık meydana gelmiş olması
  • Klozetin kurulumunda montajlaam hatası yapılmış olması
  • Pis su ile temiz su borularında hasar meydana gelmiş olması
  • Klozetin iç rezervuarında sorunlar meydana gelmiş olması
  • Taharet musluğunun ömrünü tamamlamış olması
  • Klozet zemininde yapılmış olan silikonun düşük kalitede olması ya da yıpranmış olması
  • Klozetin takımında kırık veya da çatlakların meydana gelmiş olması
  • Eksantrik kadanda yıpranma meydana gelmesi

Genel olarak klozetlerin su sızdırma nedenleri yukarıda sözünü etmiş olduğumuz bir takım sorunların meydana gelmiş olmasıdır.

 Tuvalet Taşı Neden Su Kaçırıyor?

Tuvalet taşı neden su kaçırıyor? Konusu için de klozetin su kaçırma nedenlerine benzer pek çok sorundan söz etmek mümkün olabilir. Ancak bunun yanı sıra tuvaletin S borusu adı verilen hortumunun yıpranmış olması tuvalet taşının su sızdırması için en büyük etkeni oluşturur. Yani eğer ki bir tuvalet taşı su sızdırıyorsa çok büyük bir ihtimalle S borusunda deformasyon meydana gelmiştir. Bir diğer ihtimal ise derzin yıpranarak artık incelmiş olmasıdır. Her iki ihtimalin de altında yatan genel sorun her zaman için ya tuvaletin artık çok eskimiş olması ya da kalitesiz bir malzeme kullanılmış olması olacaktır.

Tuvalet taşının su sızdırması alt kata kadar inebilir. Hal böyle olunca da bir alt katın tuvaletinin tavanından su damlamasına da sebebiyet verir. Bu durumun çaresine bir an evvel bakılmazsa bu sorun artık sadece sizin sorununuz olmaktan çıkar ve alt kattaki komşunuza da sızmış olur. Bu sebepten dolayı da bu tip bir durum ile karşı karşıya kaldığınız an hemen bir tesisat ustası bulmak herkes için en doğrusu olacaktır.

Pin

Klozet Suyu Nasıl Kapatılır?

Klozet suyu nasıl kapatılır? Aslına bakacak olursanız bu noktada yapmanız gereken şey tam olarak klozetin suyunu kapatmaktan da ziyade klozetin su ile bağlantısını tamamen kesmek olması gerekir. Klozetin vanasını bularak su kanalı ile ilişkisini tam olarak kesebilirsiniz. Bu vana tam olarak tuvaletin en arka kısmına tutturulmuş durumdadır.

Klozet Şamandırası Neden Su Akıtır?

Klozet şamandırası neden su akıtır? Sorusunu en kolay şekilde açıklayacak olursak bu şamandıranın contası uzun süre boyunca suyun içinde dura dura bir süre sonra gevşer ve sonuç olarak klozetin su akıtmasına neden olur.

Tuvaletten Alt Kata Su Sızması Kim Öder?

Tuvaletten alt kata su sızması kim öder? Bu tip bir sorun ile karşı karşıya kalan hemen hemen herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çok sık çıkar. Genel olarak da kiracılar bu konuda bir kafa karışıklığı yaşamaktadır. Alt kata su sızması kim öder kiracı şeklinde bir araştırma yapacak olursak tamamen evin eskimesinden kaynaklı bir sorun olduğu için ev sahibi öder. Eğer ki bu sorun üst kattaki kişinin borularında meydana gelmiş olan bir sorun ise bunu üst kattaki komşu yani soruna sebep olan dairenin sahibinin ödemesi gerekli olacaktır.

Alt Kata Su Sızması Nasıl Önlenir?

Alt kata su sızması nasıl önlenir? Konusunda ilk yapmanız gereken şey direkt olarak bir su sızma durumu söz konusu olduğu an hemen gidip dairenin su vanasının nerede olduğunu bulup kapatmak olması gerekir. Ancak burada direkt olarak ana vanayı kapatmak çok daha mantıklı olacaktır. Ana vanayı bile kapattığınız halde su sızması alt kat komşunun tavanına devam ediyorsa çok büyük bir ihtimalle pimaş hattında bir arıza meydana gelmiş olabilir. Bu sebepten dolayı pimaş hattı kullanılmamalıdır.

Su Kaçağı Tespiti Ne Kadar?

Su kaçağı tespiti ne kadar? Diye soracak olursanız da bu durum kaçağın tam olarak nerede ve ne şekilde meydana gelmiş olabileceği ile de ilgilidir. Yani bu duruma bağlı olarak fiyatlar da değişkenlik gösterir. Aşağı yukarı bir fiyattan söz edecek olursak 100 ya da 150 TL arasında bir ücretten söz edebiliriz. Su kaçakları genel olarak birkaç saat içinde tamir edilebilir.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın

2