Kokina Çiçeği Bakımı

Kokina çiçeği bakımı, özellikle bu çiçeği yetiştirenler en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Kokina çiçeği, yani diğer adı ile yılbaşı çiçeği en sevilen çiçek çeşitleri arasında bulunmaktadır. Kokina çiçeği aynı zamanda her yılbaşında verilen en güzel hediyeler arasında en üst sıralarda gelmektedir. kokina çiçeği top top olan kırmızı çiçeklere sahip olup, ev dekorasyonlarında ve yemek sofralarının süslenmesinde de en çok kullanımı tercih edilen çiçeklerden birisidir.

Kokina Çiçeği BakımıPinPin

Yeni yıl süsü olarak da bilinen kokina çiçeği, tavşanmemesi adıyla da anılmaktadır. Kokina çiçeği 20 cm ile 50 cm arasında büyümekte olup, çok yıllık bir bitkidir. Kokina çiçeğinin dalları yaprak biçimdedir. Çalı görünüşüne sahip olan yaprakları yeşil renkte olmaktadır. Kokina çiçeğinin kök ve yaprakları ise aktarlarda taş düşürücü ve idrar arttırıcı olarak satılmaktadır.

Kokina Çiçeği BakımıPinPin

Kokina Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kokina çiçeği bakımı kolay olup, düzenli olarak sulanması ile uzun süreli yaşayan bir bitkidir. Kokina kırmızı rengi ifade eden bir kelime olup, bu kelime ise Yunancadan gelmektedir. Çok yıllık bir süs bitkisi olan kokina çiçeğinin bir evde olması ile o eve bereket ve huzur geldiğine inanılmaktadır. Kokina çiçeği çok sıcak ya da çok soğuk ortamları sevmeyen bir çiçektir. Bu nedenle kokina çiçeğinin gelişmesi için en güzel ortam ılıman olmaktadır. Kokina çiçeğinin saksı değişiminin ise yılda bir kez olması yeterli olmaktadır.

Kokina Çiçeği BakımıPinPin

Kokina Çiçeği Sulaması Nasıl Olmalıdır?

Kokina çiçeği sulamasının haftada iki kere olması gerekmektedir. Kokina çiçeği sulamasında kullanılacak olan suyun ise oda sıcaklığında ve dinlenmiş su olması lazımdır. Fazla su verildiği zaman çürüyen bir bitki olan kokina çiçeğinin, bu nedenle sadece toprağı nemini kaybettiği zaman sulanması gerekmektedir. Kokina çiçeğinin sulamasının düzenli ve doğru olarak yapılması ile çiçek uzun süre yaşamaktadır. Kokina çiçeği genellikle Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de doğada da yetişen bir bitki olmaktadır. Bu nedenle kokina çiçeği hem ev içinde, hem de bahçede yetiştirilebilen bitkiler arasında bulunmaktadır. Bahçede yetiştirilen kokina çiçeklerinin boyu ise 1 metreyi bulabilmektedir.

Galeri

Kokina Çiçeği BakımıPinPin Kokina Çiçeği BakımıPinPin Kokina Çiçeği BakımıPinPin

Oylayın post

Yorum yapın