Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür? (Tüm Detaylarıyla)

Kombi basıncının özellikle 3 barın üzerine çıkması, kombi basıncı nasıl düşürülür? pek çok önemli sorunu beraberinde getirebilirken tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle de 2,5-3 barın üzerine çıkması halinde mutlaka yetkili servisten destek alınması gerekmekte ve özellikle bilinçsiz bir şekilde basınca müdahale edilmemesi gerekmektedir.

Kombi basıncının yükseldiği durumlarda kişiler, yetkili servisten derhal destek almanın yanı sıra kombiye fazla su basılması durumunda yaşanan bu sorun için kişiler şu adımları uygulayarak kombi basıncını düşürebilmektedir;

 • Kombiye en yakın durumdaki radyatörden su almak
 • Tahliye vanasını açmak
 • Bu işlemlerin işe yaramaması halinde mutlaka teknik servisten destek almak
Pin

Kombi Basıncını Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Kombi basıncını düşürmek için ne yapmalı? Sorusuna yanıt olarak; Kombiye fazla su basılması durumunda meydana gelen yüksek basıncı azaltabilmenin en etkili yollarından biri kombiye yakın radyatörün hava alma purjöründen su veya hava alınmasıdır. Bunun için kaloriferin üst kısmındaki müşür bölümü açılmalı ve su gelene kadar açık tutulmalıdır. Buradan suyun akması ile basınç da düşecektir. İdeal basınca gelene kadar buradaki suyu boşaltın.

Tahliye vanasını açma yönteminde ise kombi markası ve modeli fark etmeksizin her kombide yer alan tahliye vanaları, cihazın alt kısmında monteli bir şekilde bulunurken, bu tahliye muslukları açılarak kombinin içerisindeki yüksek basınca sebep olan fazla su akıtılabilmekte ve bu sayede basınç düşebilmektedir.

Ancak tüm bu yöntemler ile basınç düşmüyor ve hala yükselmeye devam ediyor veya kritik seviyelerde bulunuyorsa, önemli bir arıza meydana gelmiş olabilir veya bu önemli arızanın meydana gelmemesi için mutlaka yetkili servisten destek alınması ve gerekli tamirin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kombiye Fazla Su Bastım Ne Yapmalıyım?

Kombiye fazla su basılması, kombinin basınç değerinin yükselmesine ve kritik seviyelere çıkmasına neden olabilir. Özellikle kombiye fazla su bastım ne yapmalıyım? Sorusu, bu yanlış uygulamayı yapan kişiler tarafından oldukça merak edilirken, fazla su basımı sebebiyle 2,5-3 bara çıkan basınç değeri ile kombide sorun veya sorunlar meydana gelmemesi için mutlaka kombideki fazla suyun boşaltılması gerekmektedir.

Bunun için de yukarıda bahsedilen yöntemlerden biri uygulanmalı, kişilerin bu uygulamalarından sonuç alamaması halinde de yetkili servisten destek alması gerekmektedir.

Pin

Kombinin Su Basıncı 3 Olursa Ne Olur?

Kombinin su basıncı 3 olursa ne olur? Sorusuna yanıt olarak; Kombi basıncının 3 barın üzerine çıkması halinde kombide bir sorunun meydana geldiğini söylemek mümkün olmakla birlikte, su basıncının 3 ve üzeri bar değerinde olması halinde öncelikle yapılması gereken şey fazla suyun tahlil edilmesidir.

Kombi basıncı 3 barı geçtikten sonra, kombilerin ve kullanıcıların güvenliği için bulunan emniyet ventili devreye girerek açılmakta ve kombideki suyu dışarı atmaya başlamaktadır. Ancak bu durumda kombi su akıtmaya başlamakta, bununla birlikte kombi yüksek basınç sebebiyle arıza yaşayabilmektedir.

Özellikle kombinin kalitesiz veya içerisindeki parçaların uygunsuz olması halinde kombi patlamasına kadar ciddiyette sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de mutlaka dikkatli olunması gerekmektedir.

Kombinin İçindeki Su Nasıl Boşaltılır?

Kombinin basıncının yükselmesi ve 2,5-3 ve hatta 3 üzeri bir değere ulaşması halinde kombinin içerisindeki suyun mutlaka boşaltılması gerekmekte, böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişiler de özellikle kombinin içindeki su nasıl boşaltılır? Sorusunun cevabını öğrenmek istemektedir. Kombinin içerisindeki suyu boşaltmanın iki farklı yöntemi bulunmaktadır.

Bunlardan ilki, kombiye monteli bir şekilde bulunan tahliye musluğu yani su vanası kullanılarak kombi suyunu boşaltmaktır. Hemen hemen her kombide iki adet filtre, bir adet doldurma ve bir adet boşaltma vanası bulunmakta ve kombi suyunu boşaltmak için bu boşaltma vanası saat yönünün tersine çevrilerek açılması gerekmektedir.

Bu vana açıldıktan sonra kombinin içerisindeki su tamamen boşalana kadar beklemek gerekmekte ve ardından bu boşaltma ile kombinin güncel basınç değerinin incelenmesi gerekmektedir. Bir diğer yöntem ise petekler üzerinden kombinin içerisindeki suyu boşaltmaktadır. Herhangi bir boşaltma vanasına sahip olmayan kombiler için kombideki suyun boşaltımı petekler sayesinde gerçekleştirilebilmekte ve peteklerin hava alma purjörü üzerinden kombinin içerisindeki su boşaltılabilmektedir.

Purjörün altına bir kap koyarak buradan akan suyu doldurabilir ve gelen su kesilene kadar bekleyebilirsiniz. Bu sayede de kombinizin içerisindeki suyu boşaltarak sebebiyet verdiği yüksek basınç değerinden kurtulabilirsiniz.

Pin

Kombi Basıncı Neden Düşmez?

Kombi basıncının yükselmesine pek çok husus neden olabilirken, bazı durumlarda yükselen bu basınç değeri bir türlü düşürülmeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda da kombi basıncı neden düşmez? Sorusuna pek çok kişi yanıt aramaktadır.

Kombi basıncı yükseldikten sonra bu basıncı düşürmek ve sürekli olarak bu basıncın yükselmesini önlemek son derece önemlidir. Ancak kombi basınının yükselmesine sebebiyet veren yani düşmemesine neden olan etkenler arasında şunlar yer almaktadır;

 • Doldurma musluğunun açık bırakılmış olması
 • Kombide plaka eşanjör arızası yaşanması
 • Doldurma musluğunun arızalı olması
 • Genleşme tankı ön basıncının eksik olması
 • Membranın delik olması
 • Kombinin otomatik bypassa sahip olmaması durumunda cihazın tesisatında hidrolik sıkışma yaşanması
 • Genleşme tankı ön basıncının olması gereken değerden çok daha yüksek değerde olması

Bu gibi nedenlerden dolayı kombi basıncı yükselmekte ve bu durumlardan biri meydana gelmesi halinde kombi basıncı sürekli olarak yüksek kalabilmekte ve bir türlü düşürülmeyebilmektedir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması halinde kombinin basıncı da düşecektir.

Kombi Patlaması Neden Olur?

Kombi patlaması neden olur? Sorusuna yanıt olarak; Öncelikle kombi patlaması, oldukça ciddi ve tehlikeli bir durumdur. Şebekeden gelen su basıncının 3 bara kadar yükselmesi durumunda normal şartlarda fazla basınca sebebiyet veren fazla su, kombinin emniyet sistemi devreye girerek dışarı atılmaktadır.

Ancak kombilerde kurulum sırasında veyahut tesisatında bir sorun oluşması veya kombi sistemine uygun olmayan bir ekipmanın kullanılmış olması, kombinin bu yüksek basınç sebebiyle patlamasına neden olabilmektedir.

Kombi Su Basınç Yükselmesi Tehlikeli Midir?

Kombi su basınç yükselmesi tehlikeli midir? Sorusu, sıkça yaşanabilen bir durum olan kombide yüksek su basıncı hakkında en çok merak edilen sorulardan biridir. Kombi su basıncının yükselmesi tehlikelidir. Yükselen su basıncının düşürülmemesi, su seviyesinin artmasına ve kombinin su sızdırmasına sebep olabildiği gibi çeşitli sorunlara da sebebiyet verebilmekte, yükselmeye devam eden su basıncı, kombinin arızalanmasına da neden olabilmektedir.

Kombi Su Basıncı Ne Kadar Sürede Düşer?

Kombi su basıncının kendi kendine düşmesi yaşanabilen bir durumdur. Kombi su basıncı ne kadar sürede düşer? Sorusuna yanıt olarak da kombi su basıncının yaklaşık 3 ayda 1 düşmesi normaldir ve böyle bir durumda kombinin takviye vanasından kombi içerisine su takviyesi yapılmalıdır. Ancak daha sık bir sürede bu düşüş yaşanması durumunda bir arıza var demektir ve yetkili servisten destek alınmalıdır.

Kombi Bar Ayarı Kaç Olmalı?

Kombi bar ayarı kaç olmalı? Sorusuna yanıt olarak; Tesisat suyunun soğuk olması ve kombinin kapalı olması durumunda gerçek basınç değerinin 1-1,5 barda olması, doğru bar ayarı olduğu anlamına gelmektedir.

Kombi Basınç Vanası Açık Kalırsa Ne Olur?

Kombi basınç vanası açık kalırsa ne olur? Sorusuna yanıt olarak; Doldurma musluğu kombiye suyun basılmasını sağlamakta ve bu musluğun açık kalması durumunda kombideki su miktarı giderek yükselmektedir. Bu da kombideki su basıncının artmasına neden olmaktadır. Su basıncının 3 seviyelerine gelmesi durumunda da kombi emniyet ventilinden su akıtmaya başlamakta ve devamı sorun teşkil etmektedir.

5/5 - (1 vote)

“Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür? (Tüm Detaylarıyla)” üzerine 2 yorum

 1. Kombi basıncını düşürmek için birkaç yöntem var. Birincisi, kombinin sıcak su emme hortumunun ve soğutma hortumunun temizliğidir. Bu hortumların tıkanması, kombinin basıncını arttırabilir. Bu nedenle, bu hortumları düzenli olarak temizlemek önemlidir.

  İkinci olarak, kombinin su deposunun su seviyesini kontrol etmek önemlidir. Eğer su deposu dolu ise, su seviyesini düşürmek veya su deposunu boşaltmak kombi basıncını düşürebilir.

  Üçüncü olarak, kombi filtresinin temizliği de önemlidir. Kirli bir filtre, kombi için yeterli hava almasını engelleyebilir ve bu da kombi basıncını arttırabilir.

  Dördüncü olarak, kombi sisteminin genel bakımı yapılması önemlidir. Kombi uzmanı tarafından yapılan bakım, sistemin çalışmasını optimize edebilir ve basıncı düzenleyebilir.

  Son olarak, eğer basıncın düşürülmesi ile ilgili sorunlar devam ediyorsa, kombi uzmanına danışmak önemlidir. Uzman, sorunun ne olduğunu ve nasıl çözüleceğini tespit edebilir.

  Yanıtla

Yorum yapın

1