Leş Kaktüsü Bakımı ve Çoğaltılması

Leş kaktüsü kendine has bir bitkidir. Adının leş kaktüsü gibi garip olmasının nedeni saldığı kokudur. Ayrıca leş kaktüsü, deniz yıldızı, stapelia, leopar çiçeği gibi farklı adlarla anılır. Güney Afrika’dan gelen bir sukulent olan bu bitki, çöl sıcaklarını sevdiği için kuraklık onun için bir sorun değildir. Bu özelliği ve kokusu yüzünden dış mekan bitkisi olan Leş Kaktüsü bakımı, zahmetli değildir.

Leş Kaktüsü Bakımı Nasıl Yapılır?

En özet haliyle bu sukulenti anlatalım. Daha sonra detaylara girip anlattıklarımızı genişleteceğiz.

Tür:Stapelia
Ortak Ad:Stapelia çiçekleri, leş çiçekleri, deniz yıldızı çiçeği
Aile:Apocynaceae alt ailesi
Bitki Türü:Sukulent
Menşei:Güney Afrika
Maksimum Boyut:100 – 110 cm
Sulama Gereksinimleri:Geniş Aralıklı Sulama
Işık Gereksinimleri:Parlak dolaylı ışık
Tercih Edilen Nem:Yüksek
Tercih Edilen Sıcaklık:Sıcak
Toprak veya Saksı Ortamı:Havadar, iyi drene edilmiş toprak
Gübre:Yok
Yayılma Yöntemi:Tohum veya çelikler
Toksisite:Evcil hayvanlar için zehirli değildir (kaynak)
leş kaktüsü bitkisi bakımıPin

Leş Kaktüsü Güneş Sever mi?

Menşei olarak Güney Afrika olan bu bitki, bir çöl bitkisi. Bu bakımdan evet, Leş Kaktüsü güneş çok sever. Ancak direkt güneş ışığında uzun süre kalamaz. Dolaylı ve parlak ışıktan en iyi formuna kavuşur.

Leş Kaktüsü Kokar mı?

Leş kaktüsü gerçekten de leş kokar. Çürümüş et kokusu gibi bir koku yayar etrafa. Bunun nedeni de doğası gereği, böcekleri kendine çekme gerekliliğidir. Ancak bu kokunun tarif edilmesi konusunda bazı anlaşmazlıklar var. Bu çürük kokunun algılanması kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar kötü kokunun çürüyen et gibi ezici olduğunu söylüyor. Bazıları ise burnunuzu bir çiçeğe çok yaklaştırmazsanız, kokusunu zar zor alabileceğinizi söylüyor.

Carrion bitkinizi küçük, sıcak bir terasta veya serada tutuyorsanız, onların kokusunu büyük, açık bir oda veya açık havada olduğundan daha fazla alırsınız. Dolayısıyla eğer bu sukulent balkonda evinizin içine kadar bu koku gelmeyecektir. Elbette hamilelik, regl döneminde bu kokuyu daha güçlü şekilde alabilirsiniz.

Leş Kaktüsü Nasıl Köklendirilir?

Denizyıldızı bitkinizin saplarının çok geniş ve uzamaya başladığını fark ettiğinizde, onları nakletmenin zamanı gelmiştir. Yine, bunu yapmak için en iyi zaman ilkbahardır.

  • Sapların herhangi bir yönde büyümesine izin vermelisiniz. Bunun için bitkinizin saksınızı genişletin.  Drenajı iyileştirmeye yardımcı olmak için yeni ve geniş saksının tabanına bir çakıl tabakası yerleştirin.
  • Ölü sapları almak dışında sukulenti budamaya gerek yok. Çiçekler öldüğünde yeni çiçeklenmeyi teşvik etmek için çiçekleri de kaldırabilirsiniz.
leş kaktüsü bakımı nasıl olurPin

Leş Kaktüsünün Çoğatılması

Bu sukulent çeşidini tohum ekerek veya gövde kesimleri kullanarak çoğaltabilirsiniz. Yine de tohumları ekerken çimlenmelerinin birkaç gün sürebileceğini unutmayın.

  • Kök kesimleri için olgun bitkinin bir kısmını çıkarmak için sterilize edilmiş keskin bir bıçak kullanabilirsiniz. Saksı değiştirmede olduğu gibi, en iyi zaman, büyüdüğü ilkbahar veya yaz başıdır.
  • Çeliklerin iyileşmesine  yardımcı olmak için kesimlerinizi gece boyunca dışarıda bırakın. Sukulent için hazır topraklar kullanmanızı ve altı çakıl taşı olan bir saksı hazırlayın. İyi drenajlı bir saksı ve sukulent ya da kaktüs toprağı kesilen çeliklerin daha iyi köklenmesini sağlar.
  • Toprağı nemlendirin, tohumlarınızı/çeliklerinizi içine yerleştirin ve 15 ila 18 santigrat derece arasında değişen ışık koşullarında örtüsüz olarak koyun.

Leş Kaktüsü Zararlı mı?

Leş kaktüsü kokusundan dolayı zararlı sanılır. Ancak bu bitki türü toksik değil. Hem insanlar hem de hayvanlar için toksik olmamakla birlikte hayvanların ulaşamayacağı yerde olmalarında fayda var.

Leş Kaktüsü Nasıl Sulanır?

Stapelia çiçeğinizi fazla sulamayın. Çoğu Stapelia bitkisi, sıcaklıklar yükseklere ulaştığında hayatta kalmak için su depolar. Bunun için toprağı hafifçe nemlendirin ve sulamalar arasında kuru bırakın. Kök çürümesine yol açan tutarlı neme sahip olmak yerine toprak kurumalıdır. Stapelia kaktüsünüzü yaz aylarında iki haftada sularsanız yeterli olacaktır. Leş kaktüsü iç mekan bitkiniz ise ayda bir aralıklarla sulayabilirsiniz.

Kış aylarında, sulama sıklığınızı çok ama çok azaltın. Hatta bütün kış sulamayabilirsiniz. Sadece toprak tamamen kuru olduğunda ve kolları büzüştüğünde su verin.

Leş Kaktüsü Bakımı için İdeal Sıcaklık ve Nem

Stapelia nemli, sıcak bir alanı sever. Bu nedenle, bitkinizi bir saksıda yetiştirmek oldukça kolaydır. Böylece bitkinin yerini sevdiği sıcaklık ve nem ortamına göre değiştirebilirsiniz. Soğuk aylarda, bitkinin bulunduğu sıcaklığın 10°C üzerinde olmasına dikkat eden. Eğer solma başlamazsa yerini sevmiş demektir..

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın