Mandala Boyama ve Örnekleri Nelerdir?

Mandala boyama örnekleri başlığına geçmeden önce kısaca mandalanın ne olduğunu anlayalım. Sanskritçe “daire” veya “diskoid nesne” anlamına gelen mandala, Hindu ve Budist kültürlerinde sembolizm barındıran geometrik bir tasarımdır. Mandalaların evrenin farklı yönlerini temsil ettiğine inanılır ve özellikle Çin, Japonya ve Tibet’te meditasyon araçları ve dua sembolleri olarak kullanılır. Kadim bir kültürün parçalarıdır. Tıpkı ev dekorasyonunda kullanılan Feng Shu tekniği gibi.

En temel biçiminde mandalalar, bir kare içinde yer alan ve hepsi tek bir merkezi nokta etrafında organize edilen bölümlere ayrılmış dairelerdir. Tipik olarak kağıt veya kumaş üzerinde üretilirler. Geleneksel olarak çizgilerle bir yüzeye çizilirler. Bronzdan veya taştan yapılan çeşitleri de vardır. Bağımsız bir sanat eseri olarak olağanüstü olsa da, mandalalar, canlı görünümlerinin ötesinde sembolik ve meditatif bir anlam taşır.

mandala örnekleri nelerdir nasıl boyanırPin

Mandalaların Kısa Tarihi? Mandala Nasıl Ortaya Çıktı?

Budizm’in kurucusu Siddhartha Gautama, bugün Nepal olarak bilinen bölgede doğdu. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte tarihçiler MÖ 560 civarında olduğuna işaret etmektedir. Gautama, insan ıstırabının farkına vardıktan sonra krallığını terk etti. Siddharta meditasyon ve düşünce yoluyla aydınlanmaya ulaşmaya çalıştı. Felsefesini Hindistan’ın çeşitli yerlerinde vaaz etmeye başladı, burada dindar takipçiler kazandı ve sonunda Budist keşişler topluluğu olan ilk Sangha’yı kurdu.

Bu Budist rahipler, Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan eski bir ticaret yolu İpek Yolu’nu gezerken Budizm’i diğer topraklara da taşıdılar. Bunu yaparken mandalaları yanlarında taşıdılar. 4. yüzyılda Tibet, Çin ve Japonya gibi bölgelerde ortaya çıkan bu manevi kompozisyonları Asya’nın diğer bölgelerine de getirdiler. Kökleri Budizm’de olsa da, mandalalar kısa süre sonra Hinduizm’de ve diğer dini uygulamalarda da ortaya çıktı. Manevi zanaatın ressamları, genellikle bir “patron” tarafından görevlendirilen dindar sıradan kişilerdi. Kucaklarına veya bağdaş kurmuş bacaklarının önüne bir şövalye dayayarak yerde oturarak çalıştılar.

mandala örnekleri nelerdirPin

Mandala Çeşitleri Nelerdir?

Farklı kültürlerde bulunan ve hem sanatsal hem de ruhsal olarak farklı amaçlar için kullanılan çeşitli mandala türleri vardır. Aşağıda üç ana mandala türü ve bunların nasıl kullanıldığı yer almaktadır.

mandala nedir ne işe yararPin

Öğretmek Amacıyla Yapılan Mandala

Mandalaları öğretmek semboliktir ve her şekil, çizgi ve renk, felsefi veya dini bir sistemin farklı bir yönünü temsil eder. Öğrenci, öğrendiği her şeyin görsel bir sembolizasyonunu yansıtarak tasarım ve yapım ilkelerine dayalı olarak kendi mandalasını yaratır. Mandalaları öğretmek, yaratıcıları için renkli, zihinsel haritalar görevi görür.

mandala örnekleri siyah beyazPin

İyileştirmek Amacıyla Yapılan Mandala

İyileştirici mandalalar, mandalaları öğretmekten daha sezgiseldir ve meditasyon amacıyla yapılırlar. Şifa mandalaları, bilgelik sağlamak, sakinlik uyandırmak içindir. Ayrıca odaklanma ve konsantrasyona kanalize etmek için tasarlanmıştır.

Kum Mandalası

Budist rahipler ve Navajo kültürleri uzun zamandır kum mandalalarını geleneksel, dini bir unsur olarak kullanmıştır. Bu karmaşık tasarımlar, insan yaşamının süreksizliğini temsil eden renkli kumdan yapılmış çeşitli semboller kullanır. Bunlar mandala boyama örnekleri grubuna girmez; bunlar elle yapılan, uzun süren bir meditasyon sürecidir.

kum mandalasıPin

kum mandalası örnekleriPin
Görsel Kaynağı

Mandala Boyama Nasıl Yapılır?

Mandala için kuru ve keçeli boyalara; bir de size mandala boyama kitabı gerekecek. Daha ayrıntılı bilgi için bu videoya göz atabilirsiniz.

 

Oylayın post

Yorum yapın

1