Mavi İle Uyumlu Renkler

Mavi ile uyumlu renkler, günlük hayatta büyük bir yere sahip olan renkler, taşıdığı anlam ve uyum nedeniyle tercih edilmektedir. Ev dekorasyonu, kıyafet kombinleri gibi pek çok detayda mavi renge rastlamak mümkündür. Buna bağlı olarak mavi ile uyumlu renkler de önem taşıyan noktalar arasında yer almaktadır. Mavi ile kullanılabilecek renkler şunlardır:

Mavi İle Uyumlu RenklerPin

  • Beyaz
  • Kırmızı
  • Kahverengi
  • Gri
  • Sarı
  • Turuncu
  • Pembe

Sıralanan bu renkleri mavi ile bir arada kullanmak mümkündür. Aynı zamanda bu renklerin farklı tonları ile mavinin diğer tonlarını uyumlu hale getirerek farklı bir kombin elde edilebilir. Mavi renk, diğer renkler ile pek çok alanda karşınıza çıkabilir. Bu konuda bilmeniz gerekenler bir diğer alt başlıkta açıklanmıştır.

Mavi İle Uyumlu RenklerPin

Mavinin Kullanım Alanları

Mavinin kullanım alanları, maviyi sıklıkla kullanan veya hayatında mavi renge henüz yeni yer veren kişiler tarafından merak edilen bir konu haline gelmiştir. Mavi, başta doğa olmak üzere her an her yerde karşınıza çıkabilir. Bu nedenle mavinin kullanım alanlarını belli bir kategoriye göre sıralamak zordur.

Mavi İle Uyumlu RenklerPin

Olumlu bir enerji yayması, mavinin en bilinen özellikleri arasında yer almaktadır. Huzur, mutluluk ve pozitif enerji ile dolu olan bu renk çoğu birey tarafından pek çok alanda tercih edilmektedir. Günümüzde ev dekorasyonlarında da vazgeçilmez renkler arasında yer alan mavi, genellikle salon veya oturma odasında kullanılmaktadır. İnsanların tercihine göre de evin farklı alanlarında mavi renkten yararlanmak mümkündür.

Mavi İle Uyumlu RenklerPin

Mavi Nasıl Elde Edilir?

Her bir tonu birbirinden hoş olan mavi, birkaç boyanın karışımı ile kolaylıkla elde edilebilmektedir. Özellikle bir alanı renklendirmek söz konusu olduğunda ve elde mavi renk olmadığında mavi nasıl elde edilir sorusu ön plana çıkmaktadır. Mavi rengin elde edilebilmesi için belirli renklere sahip olmak yeterli olacaktır.

Mavi İle Uyumlu RenklerPin

Mavinin tonları, farklı renkler karıştırılarak elde edilebilmektedir. Mavi, ana renk olması nedeniyle her alanda bulunabildiği için karışım yapmaya pek ihtiyaç duyulmamaktadır. Örneğin açık mavi elde edebilmek için mavi ve beyazı doğru oranlarda karıştırmak yeterli olacaktır. Aynı şekilde mavi ve siyahın karışımı da koyu mavi elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Oylayın post

Yorum yapın