Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Mutfak dolabı nasıl boyanır? Her ne kadar zor gibi dursa da bu işlemler oldukça kolaydır. Öncelikle odanızı hazırlamakla başlanır.

Dolapları boşaltarak, tezgahları temizleyerek ve bağımsız cihazları kaldırarak bu işe başlamanız gerekir. Masaları ve diğer mobilyalar da zarar görmemesi için başka bir odaya taşınır ya da üzeri örtülür. Aynı şekilde tezgahlar ve taşınamayacak şeyler de güvene alınır. Perdeler de sökülerek boyanması önlenir.

Dolapların etrafındaki duvar da boya akmaması için maskelenmelidir. Böylece boyama işlemleri için hazır hale gelinebilir. Burada başarılı bir boya işinin, özenli hazırlık çalışmasından geçtiğin utulmamalıdır. Tüm ön hazırlıklar tamamlanınca, mutfak dolabı nasıl boyanır için ilgili işlemler yapılmalıdır.

Mutfak Dolapları Hangi Boya İle Boyanır?

Peki mutfak dolapları hangi boya ile boyanır? Bu sorunun yanıtı oldukça geniştir. Bu nedenle kişiler kendi isteklerine göre tercih etmelidir. Lateks boyalar, bunlardan bir tanesidir. Lateks boyalar çabuk kurudukları ve su ile temizlendiklerinden dolayı yağ bazlı boyalara göre daha kullanıcı dostudur.

Ancak yağlı boyalar daha sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu ikisi karşılaştırıldığında lateks boyaların tamamen kürlenmesi de yağ bazlı boyalardan daha uzun sürdüğü belirtilmektedir. Bunların dışında farklı seçenekler de yer alır. Her birinde zengin renk çözümleri yer almaktadır.

Boya tercihini yapınca sırada kapıları, çekmeceleri ve rafları çıkarmak vardır. Böylece bunların da işlemler esnasında zarar görmesi engellenebilir. Ardından da temizlik işlemleri başlar. Kirli bir yüzeyi boyamak, sonuçlardan pişman olmanıza neden olur.

Kabini yağ giderici solüsyonla püskürterek bir bezle silerek temizlenir. Bu, mükemmel bir bitişi engelleyebilecek tüm yağları ve gresi giderir. Sıradan temizleyiciler etkili değilse, donanım ve boya mağazalarında satılan daha güçlü bir temizleyiciler kullanılabilir. Bu esnada ürünün üzerindeki güvenlik önlemlerini takip ettiğinizden emin olunmalıdır. Tüm dolap parçaları temizlendikten sonra, suyla iyice durulamanız ve kurumasını beklemeniz kalır.

Mutfak Dolap Kapakları Boyanır Mı?

Mutfak dolap kapakları boyanır mı? Her ne kadar insanlar bu gibi yerleri boyayıp boyayamayacağından emin olamasa da herhangi bir riski yer almamaktadır. Sadece ne yapılması gerektiği bilinmelidir.

Eğer mutfak dolabı nasıl boyanır için yukarıdaki süreçleri tamamlamışsanız, sırada havalandırma için pencereleri açın ve güvenlik tertibatını takmanız kalır. Sıvı parlatıcıya batırılmış bir aşındırıcı ped kullanarak tüm yüzeyler de ovalanmalıdır. Bu esnada yere damlamaması için altında bez tutulabilir.

Dolapların içini boyamak için önce burası temizlenmelidir. Eğer pürüzler varsa öncelikle bunlar zımparalanmalıdır. Böylece pürüzsüz bir hal alabilir. Eğer çatlak varsa gidermek için dolgu malzemesi de bundan sonra uygulanabilir.

Ardından da toz bulaşmadığından emin olmak için dolapların içini ve dışını vakumlanır.

Mdf Mutfak Dolapları Boyanır Mı?

MDF mutfak dolapları boyanır mı? Bu dolaplar da normal bir şekilde boyanabilir. Sadece standart boyama süreçlerini bilmeniz yeterlidir.

Yukarıdaki işlemleri takip ettikten sonra sırada astar gelmektedir. Böylece daha parlak ve ışıltılı sonuçlar elde edilebilir. Astar başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra kuruması için izin verilmelidir.

Ahşap Dolap Hangi Boya İle Boyanır?

Dolapları ahşap olan kişiler, bu soruyu yakından sorabilir. Zira hatalı bir boya yapıya zarar verebildiği için oldukça endişe uyandırır.

Ahşap dolap hangi boya ile boyanır sorusuna yağlı veya akrilik şekilde cevap verebilir. Yağlı boyalar, temel olarak şu özellikleri taşır;

 1. Yüksek kaliteli ve orantılı sonuçlar: Dolabın zengin, canlı renkler sergilemesini sağlamak için muhteşem sonuçlar teklif eder.
 2. Doku ve Tutarlılık: Boyanızın kıvamının kalın, kremsi ve iyi karışmış olmasını sağlar.
 3. Karıştırılabilirlik: Boyalarınızın iyice karışmasını ve bu süreçte çamurlaşmamasını sağlar.
 4. Kuruma Hızı: Boyanızın kuruması için gereken süre kısadır.
 5. Işığa Dayanıklı ve Kalıcı: Boyanızın ışığa maruz kaldıktan sonra orijinal rengini koruyabilir.

Akrilik boyanın özellikleri ise bunlara göre daha farklıdır. Temel karakteristikleri şu şekildedir;

 1. Islakken suda çözünür renklere sahiptir.
 2. Kuruduğunda kalıcı, suda çözünmez yapısı vardır.
 3. Esnek renklerdir.
 4. Kuru bir akrilik boyanın yüzeyi su ve sabunla hafifçe yıkanarak temizlenebilir.

Ahşap dolap hangi boya ile boyanır diyorsanız ve karar veremiyorsanız, her birini ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Eğer boyama işlemlerini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, aynı renk tonlarında iki kat yapılmalıdır. Ancak açık bir renkle koyu bir yüzey üzerine boyamak daha zordur ve üç kat gerektirebilir. Her kat için yeni bir fırça ayrılmalıdır.

Boya kovasına bir miktar döşeme ve dolap emaye boyası dökülür ve fırça buna bulanır. Böylece uygulama da gerçekleştirilir. Her ne kadar ilk işlem zor olsa da ikincisi daha kola gelecektir. Ne var ki yanlış bir işlem yapmak, pişman olmanıza neden olur. Bu sebeple emin değilseniz profesyonel bir yardım almanız tavsiye edilir.

Dolap Boyadıktan Sonra Vernik Atılır Mı?

Dolap boyandıktan sonra vernik atılır mı? Bu sorunun yanıtı evettir. Dolayısıyla endişelenmeden kullanılması mümkündür. Bu işlemler esnasında su bazlı olan ürünlerden yararlanılmalıdır.

Vernik, bilindiği üzere günlük hayatta kullanılan eşyaların daha uzun süre dayanabilmesi için faydalanılır. Böylece dış etkenlerden verimli bir koruma sağlanır. Bunun dışında şu gibi etkileri de yine vardır;

 1. Yüzeyler daha parlak bir hale getirilir.
 2. Daha kullanışlı çözümler elde edilir.
 3. Çizilme ve darbelere karşı yüzeyler korunur.
 4. İklim şartlarına karşı dolaplar korunabilir.
 5. Dekoratif bir dokunuş sağlanır.

Bu bakımdan vernik, dolaplara birçok avantaj kazandırır. Tıpkı boyama da olduğu gibi burada da rahat bir şekilde uygulanabilir. Ancak bilmiyorsanız, profesyonele bırakmak tavsiye edilir.

Mutfak Dolapları Boyadıktan Sonra Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolaplarının ilk günkü gibi kullanılmasını istiyorsanız, nasıl temizlediğinize de özen göstermeniz gerekir. Hatalı bir silme, kısa sürede pişman olmanıza neden olabilir.

Silme işlemleri için mikrofiber bezler tavsiye edilir. Bunun bir bölümü sabunlu çözeltiye daldırılmalı, iyice sıkıldıktan sonra temizlenmelidir. Ancak çok ıslak olmamasına, nemli olmasına özen gösterilmelidir.

Böylece kirler çözüldükten sonra ikinci bir bez aynı şekilde ıslatılmalı, bu sefer sabunlu izlerin kalmadığından emin olunmalıdır. Bu şekilde boyalı dolaplar, problemsiz bir şekilde silinebilir. Mutfak dolapları boyandıktan sonra nasıl temizlenir diyorsanız, böylece kısa sürede aradığınız çözümlere kavuşmanız mümkündür.

Lake Dolap Boya Tutar Mı?

Lake boya son zamanlarda sık sık tercih edilen bir çözümdür. Zira şu gibi karakteristik özellikleri yer almaktadır;

 1. Vernik gerektirmez.
 2. Koruyucu özelliğe sahiptir.
 3. Fırça ile uygulandığında iz bırakmaz.
 4. Su bazlı akrilik boyadır.
 5. Çok parlak yapısı vardır.
 6. Şık izlenim bırakır.
 7. Fırça ile yapıldığında iz kalmaz.

Bu nedenle birçok yaşam alanında bunlar tercih edilir. Her ne kadar düşünülmese de lake dolap boya tutar mı sorusunun yanıtı evettir. Sadece profesyonel olarak yapılması gerekir.

Mutfak Dolapları Ne Renk Olmalı?

Mutfak dolapları ne renk olmalı? Mutfak dolapları geleneksel olarak beyaz ya da açık renklere boyanır. Anca bu bir kural, şart değildir. Dolayısıyla zevkinize göre farklı çözümler de olabilir.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın

1