Orkide Bakımı

Orkide bakımı, çiçekler ile alakalı olarak incelenen içeriklerden birisidir. Bilindiği üzere orkideler, özel günlerde en çok hediye edilen çiçekler arasında yer almaktadır. Bu denli tercih edilen bir çiçek olması da beraberinde bakımının nasıl olabileceği sorunu akıllara getirmektedir. Evinde orkide beslemek isteyen kişilerin bu alanda dikkat etmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Orkide BakımıPin

Öncelikle seçeceğiniz orkidenin nasıl bir durumda olduğu oldukça önemlidir. Tamamen çiçek açmış orkideler her ne kadar hoş görünse de bu süreç oldukça kısadır. Bunun yerine tomurcuk halinde olan orkideleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda şeffaf saksı seçmeniz bakım sürecinde hem kolaylık sağlayacak hem de durumu gözlemlemenizde yardımcı olacaktır.

Orkide BakımıPinPin

Orkidenin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Özellikle mevsim geçişlerinde ve belirli mevsimlerde orkide bakımının nasıl olması gerektiği sıklıkla ele alınmaktadır. Konuyla alakalı olarak kışın orkide bakımı veya yazın orkide bakımı nasıl olmalıdır sorularının ön plana çıktığını görmek mümkündür. Kişilerin bakım aşamasında uygulayabileceği bazı işlemler şu şekilde açıklanabilir:

Orkide BakımıPin

  • Hassas bir bitki olması sebebiyle direkt güneş ışığından uzak tutulması ancak yine de ışıklı bir ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir.
  • Küçük ve şeffaf saksı seçerek orkide köklerinin dolaylı yoldan güneş ışığı almasını sağlayabilirsiniz.
  • Fazla suyu sevmeyen orkidenin drenaj delikleri bulunan saksılarda bakılması önerilmektedir.
  • Orkide için hazırlanan özel orkide toprakları ve gübreleri seçmeniz verim almanız açısından doğru olacaktır.

Orkide BakımıPinPinPin

Orkide Nasıl Sulanır?

Orkide nasıl sulanır sorusu da bu konu dahilinde ele alınan başlıklardan birisidir. Fazla nemi ve suyu sevmeyen orkideler, aşırı sulama yaptığınızda çürüyebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek adına haftada 2-3 kez sulama yapmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında haftada bir kez olacak şekilde yapraklarına az miktarda su sıkabilirsiniz.

Orkide BakımıPinPinPin

Orkide bitkisine sahip olan kişilerin sulama konusunda mevsimleri de göz önünde bulundurması oldukça önemlidir. Yaz aylarında suya daha fazla ihtiyaç duyan bu çiçekli bitkiler, kış aylarında daha az sulama ile yaşamına devam edebilmektedir. Sulama zamanlarını anlamak için saksının ortasına kurşun kalem bırakabilir ve kalemin ucu kuruduğu zaman çiçeği sulamaya başlayabilirsiniz.

Galeri

Orkide BakımıPinPinPin Pin Orkide BakımıPinPin

Oylayın post

Yorum yapın