Orkidenin Yaprakları Neden Sararır?

Orkidenin yaprakları neden sararır? Orkideler oldukça hoş bir görünüme sahip çiçekler arasında yer alsa da bakımları oldukça zor olmaktadır. Genellikle oldukça narin çiçekler olarak bilinen orkidelerin bakımı doğru şartlarda ve koşullarda yürütülmediği zaman oldukça olumsuz etkilenmekte ve genellikle sarmaktadırlar.

Birçok kişi tarafından sıkça merak edilmekte olup birçok farklı faktöre bağlı olarak gelişen bu durum özellikle orkidenin bakım şartlarına dikkat edilmediği takdirde en çok karşılaşılan problemler içerisinde yer almaktadır.

Orkide yapraklarının sararma neden ne değilsen birçok kişi tarafından sıkça merak edilmektedir. Çoğu zaman iyi şartlarda bırakılmadığını da veya eksik uygulamalar yapıldığından görülen orkide yapraklarının sararması durumu daha sonra müdahale edilmediği takdirde orkidenin ölmesine neden olmaktadır.

Pin

Orkide Yaprakları Nasıl Canlanır?

Evde bakılan orkide yapraklarında sararma meydana geldiğinde özellikle orkide sahipleri en çok orkide yaprakları nasıl canlanır? Sorusunun cevabını merak etmektedirler. Bu noktada orkide yapraklarının yeniden eski haline gelmesi ve canlanması için evde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Bu noktada salon orkideleri için kullanılabilecek en temel yöntem içerisinde bir adet aspirin, bir tatlı kaşığı tarçın ile bir su bardağı suyun karıştırılarak sprey şişesine konulması ve yaklaşık olarak 10 ila 12 saat kadar beklettikten sonra tüm noktalara gelecek şekilde bitkiye fısfıs yardımıyla uygulanması gerekmektedir.

Ancak burada bitkiyi çok ıslak hale getirmemeye dikkat edilmesi gerekmekte olup 2 günde bir şekilde tekrarlandığı zaman bir hafta içerisinde bitkiler yeniden canlandırmaktadır.

Pin

Bakım sırasında özellikle kökleri çürüyen orkideler için uygulanacak bazı yöntemler de bulunmakta olup köklerinin ve yapraklarının mantarlar olmaması ve çürümesi için sulama yaparken aşırı sulama yapılmaması oldukça önemlidir. Çoğu zaman köklerin çürümesine deki en temel nedeni aşırı sulama yapmaktadır.

Hava şartlarına göre sulama miktarının ve sıklığının ayarlanması gerekmekte olup mümkün olduğunca her gün aynı saatte sulamaya özel gösterin. Genellikle orkideler sabah saatlerinde suçlandıklarını da daha etkili olmakta ve yapraklarının hastalanması için ise haftada en az bir kez nemli bez ile yaprakların güzelce temizlenmesi gerekmektedir.

Orkide Çiçeği Kaç Günde Bir Sulanır?

Evde orkide bakımı yapmak neredeyse tüm bayanların en çok tercih ettikleri çiçek türü olsa da bakımları bir hayli zor olduğundan neredeyse her şeylerine dikkat edilmesi ve önerilen miktarda yapılması gerekmektedir.

Bu noktada en çok merak edilen konular içerisinde orkide çiçeği kaç günde bir sulanır? Sorusu kapsamında özellikle hoş kokusu ve şık görünümüyle salonların vazgeçilmez çiçekleri arasında yer alan orkidenin mevsime göre sulama sıklığında değişiklik görülmekte olup kış aylarında daha az sulanması gerekirken yaz aylarında daha çok suya ihtiyacı bulunmaktadır. Köklerinin belirli oranda neme ihtiyaç duyması nedeniyle hafta içerisinde 2 veya 3 kez sulanması yeterli olup daha fazla su bulandığında köklerinde çürüme meydana gelebilmektedir.

Pin

Orkidenin Suya İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Orkide bakımının önemli unsurları içerisinde yer alan sulama doğru yapılmadığı takdirde orkidenin köklerinin çürümesine veya köklerinin çekilmesine neden olmaktadır. Genellikle çok fazla su istemeyen çiçekler arasında yer alan orkide fazla miktarda suya maruz kaldığı zaman köklerinde çürümeler meydana gelmektedir. Bu nedenle de ihtiyaç duyduğu kadar sulama yapılması için ilk önce orkidenin suya ihtiyacı olduğunu nasıl anlarız? Sorusunun cevabını bilmemiz gerekmektedir.

Orkidelerin ekilmiş olduğu saksılar çoğunlukla şeffaf renkli olması nedeniyle kökleri yardımı sayesinde suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak mümkündür. Kök rengi canlı yeşilden griye doğru dönmeye başlayan orkidelerin suya ihtiyacı olduğunu anlamak mümkün olmaktadır.

Yaz aylarından 4 veya 5 günde bir kış aylarında ise 6 ila 10 günde bir sulanması ve genellikle sulama miktarının bir su bardağını geçmemesi gerekmektedir.

Ancak sulama için doğru zamanı tespit edilebilmesi için ortam şartları oldukça önemli olup ortam sıcaklığı ve bulunduğu ortamın aldığı güneş miktarı oldukça önemlidir. Bu nedenle sulamadan önce mutlaka saksının içerisinde görülmekte olan köklerin rengine bakmak ve daha sonra ihtiyaç varsa sulama yapmak gerekmektedir.

Pin

Orkide Çiçekleri Neden Sararır?

Orkideler oldukça hassas bitkiler olması nedeniyle çok fazla miktarda suya ihtiyaç duymadıkları gibi fazla miktarda suya ve bozulmalarına neden olan bazı dış faktörlere maruz kalmaları halinde yapraklarında sararmalar söz konusu olmaktadır.

sorusu kapsamında ise organizmanın sahip olduğu yapraklarının birçok farklı faktöre bağlı olarak sardığını ve çoğu zamanda kuruduğunu söylemek mümkündür. Orkidenin sararma nedenleri genel olarak şöyledir;

  • Orkideye gereğinden fazla su verilmesi
  • Orkide yaprakları yaşlandıkça sararır
  • Orkideye yetersiz düzeyde su verilmesi
  • Orkide yaprakları döllenme eksikliğinden sararır
  • Orkidenin yoğun bir güneşin atında uzun süre bırakılması
  • Orkide yaprakları çok sıcak ya da çok soğuk olduğu için sararır.
  • Orkidenin üzerinde mantar ya da bakterilerin üremesi

Bu faktörlerden bazıları orkidenin olağan doğası nedeniyle ortaya çıkmakta olup bazılarını ise bakımı sırasında yapılan yanlış uygulamalar ya da eksiklikler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu durumda olağan yapısı nedeniyle ortaya çıkan sararmalar da yapılabilecek pek bir durum olmasa da kişiye bağlı yani bakıma bağlı durumlarda ortaya çıkan sararmalarda dikkat edilmesi ve yanlış yapılan uygulamanın değiştirilerek doğru şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Orkide Yaprakları Sarardı Ne Yapmalıyım?

ilk olarak söylemek gerekirse sararan orkide yapraklarının hemen görülür görülmez kesilip atılmaması oldukça önemlidir. Çünkü bu yapraklar zamanla kendiliğinden düşerek bitkiye herhangi bir zarar vermeden atılmış olmaktadır.

Aynı zamanda orkide yapraklarında sararma görülmesi de geri döndürülebilir bir durum olması nedeniyle orkidenin sararan yapraklarına dokunmamak oldukça önemlidir.

Orkide Coşturmak İçin Ne Yapmalı?

Sorusu da özellikle orkide bakımı yapan kişilerin merak ettiği konular içerisinde yer almaktadır. Orkide beğendiği ortamda verimli bir çiçek olsa da hoşuna gitmeyen herhangi biri ortamda verimli olmamaktadır.

Bu nedenle orkideyi coşturabilmek için mutlaka uygun ortama yerleştirilmesi ve gerek duyduğu tüm bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Orkidenin gelişimi tamamen bakım şartlarına göre değişiklik göstermekte olup olgunluğa ulaştıktan sonra saksıda ortaya çıkmakta olan kökler yardımıyla başka saksılara ekilerek çoğaltılması da mümkün olmaktadır.

Orkide En Çok Neyi Sever?

Orkide genellikle ışığı seven bir çiçek olup sıcağı veya çok fazla miktarda suyu sevmese de ışık onlar için oldukça önemlidir. Ancak bu noktada orkide bakımı yaparken ışığı sevdikleri için doğrudan ışık alacakları bir noktaya bırakılmaması da gerekmektedir. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılan orkidelerin yapraklarında yanma ve solma meydana gelmekte olup çoğu zaman kökleri de korumaktadır.

Güneşin doğrudan gelmediği bir pencere önüne yerleştirilerek ideal miktarda ışık alması sağlanabileceği gibi bol güneş alan bir pencere önüne konulacağı zaman ise perdelerin mutlaka çekilmesi gerekmektedir.

Böylece orkideler sormadan veya çürümeden kolayca bakılabilmekte mesela onların en nadide çiçeği haline gelebilmektedir.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın

1