Oturma Odası Koltuk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kişiler evde en çok vakit geçirdikleri alan olarak oturma odası dekorasyonuna büyük bir özen gösterirler. Oturma odası koltuk seçimi oldukça keyiflidir ve kişiler saatlerce eşya bakmaktan keyif alabilirler. Bir oda dekore edilmeden önce odanın boyutları belirlenmelidir..

Koltuk SeçimiPin

Dekorasyon tamamen odanın boyutları ele alınarak yapılabilecek bir işlemdir. Odanın boyutları ele alındığı zaman geriye kişinin zevki ve tarzını belirlemesi kalır.

L Koltuk Dekorasyon Fikirleri başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Koltuk SeçimiPin

Eğer küçük bir oturma odasına sahipseniz eşyalarınızın tümü işlevsel olmalıdır ve her alanı verimli kullanmanız gereklidir. Odayı ferah tutacak eşyalar seçilmelidir. Ancak oturma odanız büyük ise odayı boş göstermeyecek eşyalar tercih etmeniz önemlidir. Fakat her mobilya seçiminde mutlaka işlevsellik olması gerektiği unutulmamalıdır.

Koltuk SeçimiPin

Koltuğun Boyutunu Belirleyin

Koltuk seçimi yaparken öncelikle ihtiyacınız olan koltuğun boyutunu belirleyin. Eğer küçük bir oturma odası için dekorasyon yapacak iseniz küçük koltukları tercih etmeniz gereklidir. 3+2+1 koltuk takımları küçük odalarda kullanım için idealdir. Eğer daha fazla boş alan olmasını tercih ederseniz L koltuk tercih edebilirsiniz. L koltuk ile ona uyumlu bir tekli koltuk da küçük oturma odalarında kullanılabilir.

Koltuk SeçimiPin

Büyük oturma odası için aksine büyük koltuklar tercih edilmelidir. Bu durumun asıl sebebi odanın boş durmaması ve tamamen göze hitap etmesidir. 3+3+1+1 koltuk takımları büyük oturma odasında tercih edilebilir. Koltuğun yüksek ya da alçak olması ise tavan boyuna bağlıdır. Alçak tavanlı odalar için alçak koltuklar kullanılabilir.

Koltuk SeçimiPin

Kullanışlı Mobilyalar Tercih Seçin

Koltuk takımı tercih ederken dış görünüşü kadar kullanımı da önemlidir. Yıllarca rahat bir kullanım için oturma odanızda kullanışlı mobilyalar tercih seçin. Oturma odası evde en çok zaman geçirilen alanlardan birisidir. Misafir geldiğinde kalabalık bir şekilde oturulan bu odadaki temizlik de oldukça önemlidir. Koltuklar en çok kirlenen mobilyalardan birisidir.

Koltuk SeçimiPin

Bu nedenle silinebilir kumaşlı ve leke tutmayan mobilyalar tercih edilmelidir. Ayrıca koltuğun oturma esnasındaki rahatlığına da dikkat edilmesi gereklidir. Oturma noktalarında düğme ya da işleme gibi rahatsız edici detayların olmaması daha rahat bir kullanım sağlar. Yatak haline gelen ve depolama imkanı veren mobilyalar da kullanılabilir.

Galeri

Koltuk SeçimiPinKoltuk SeçimiPin Koltuk SeçimiPin Koltuk SeçimiPin Koltuk SeçimiPin

Oylayın post

Yorum yapın