Salon Sarmaşığı (Pothos) Bakımı ve Çeşitleri

Salon sarmaşığı bakımı bazı püf noktalara dikkat ettiğiniz sizi zorlamayacak bir rutindir. Az ışık ister, çok fazla gübre sevmez, sarmaşığı iyi tutturduğunuzda sizi üzmez. Ama elbette her sarmaşık da olduğu gibi bakım rutini oluşturmak ve aksatmamak gerekli. Elbette bunun için de Pothos bakımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Pothos,  bitkilerinizi sulamayı unutan biri olsanız bile size küsmeyen harika bir salon bitkisidir. Hatta muhtemelen büyümesi en kolay ev bitkilerinden biridir. Güney Pasifik’teki Solomon Adaları’na özgü bu sarmaşık,  beyaz, sarı veya soluk yeşil çizgilerle alacalı olan kalp şeklinde yeşil yapraklara sahiptir. Pothos, tüm yıl boyunca iç mekanlara ekilebilir ve hızlı bir şekilde büyür. Genellikle ayda 12 ila 18 cm arasında bir uzunluğa ulaşırlar. Ancak bu bitkinin evcil hayvanlar için zehirli olduğunu unutmayın. Onlardan uzak tuttuğunuz ve yemelerini engellediğiniz sürece evde bu sarmaşığın olmasında bir sakınca olmayacaktır.

salon sarmaşığı bakımı için önemli noktalarPin

Salon Sarmaşığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Pothos ,diğer sarmaşık türleri gibi, kendi başlarına kafeslere ve desteklere yapışamazlar. Ancak bu görüntüyü yakalamak için destekler üzerine tutturabilirsiniz. İç mekan bitkileri olarak, çoğu çok daha kısa, daha düzgün bir uzunlukta tutulsa da, pothos örneklerinin 30 m uzunluğa kadar büyüdüğünü görmek yaygındır.

Pothos’unuzun uzun bir sarmaşık haline gelmesine izin vermek isterseniz, duvar ve pencerelere çerçeveleri boyunca takip etmek için kancalara sabitleyebeilirsiniz. Kendi başlarına büyümeye bırakılan sarmaşıklar çok karışık olabilir, bu nedenle onları eğitmeniz gerekecektir. Kancalar, destek, çubuklar bunun en kolay yoludur.

Pothos parlak, dolaylı ışığı severken, düşük ışıklı alanlarda veya yalnızca floresan aydınlatmaya sahip alanlarda da gelişebilir. Bu da onu ofisler ve yurt odaları için mükemmel bir seçenek haline getirir. Salon sarmaşığı bakımı için daha ayrıntılı bir incelemek için okumaya devam edin!

Salon Sarmaşığı Bakımı için Işık

İç mekanda yetiştirildiğinde, Pothos parlak ama dolaylı ışığı tercih eder. Alacalı bitkiler bazen yaprak desenlerini kaybederler ve yeterli ışık almazlarsa tamamen yeşil yapraklara dönerler. Bunları daha parlak koşullara taşımak genellikle renklerini yeniden kazandırır. Aniden solgun görünen yapraklar ise bitkinin çok fazla güneş aldığı anlamına gelir. Kısaca, fazla ya da az ışık salon sarmaşığının yapraklarının rengini etkiler ama onların ölmelerine neden olmaz.

salon sarmaşığı bakımıPin

Salon Sarmaşığı Bakımı için Toprak Seçimi

Pothos bitkileri klasik, iyi drene olan saksı toprağında gelişir. Salon sarmaşığı, toprak pH’ına oldukça toleranslıdır. Dolayısıyla nötrden asidik koşullara kadar çeşitli koşullarda gelişebilir.

Salon Sarmaşığı Ne Kadar Sulanmalı?

Bir Pothos bitkisi, sulama zamanları arasında toprağının tamamen kurumasını sever. Sürekli nemli toprakta bırakılırsa bitkinin kökleri çürür. Yapraklardaki siyah noktalar (veya bitkinin aniden çökmesi), toprağın çok ıslak tutulduğunu gösterir.

Bitki suya ihtiyacı olduğunda bunu gösterecektir. Sarkmaya başladığında suya ihtiyacı vardır. Ancak, yapraklar büzülmeye başlayana kadar beklemeyin, aksi takdirde bitki  yaprak kaybeder. Kuru, kahverengi kenarlar bitkinin çok uzun süre kuru tutulduğu anlamına gelir.

salon sarmaşığı bakımı nasıl yapılırPin

Salon Sarmaşığı için Sıcaklık ve Nem

Pothos, sürekli olarak 20 – 25 derece  üzerinde olan sıcaklıklarda tutulmalıdır. Ancak en çok 25  ila 26 derece  arasında değişen ortalama bir oda sıcaklığında en iyi halini alır.

Ek olarak, Pothos bitkileri yüksek nemi sever, bu nedenle onu mutfak veya banyo gibi evin tipik olarak nemli bir alanında tutabilirsiniz. Yine de düşük nemli ortamlarda bile gelişebilir. Bu nedenle banyoda ya da mutfakta olması bir zorunluk değildir.

Salon Sarmaşığı Ne Kadar Gübre İster?

Pothos bitkileri gübre seven bitkilerden değildir. Ancak, çoğu saksı toprağında tipik olarak hiçbir besin maddesi bulunmadığından, beslenmeyi artırmak için bitkiyi dengeli ev bitkisi gübresiyle aylık ila iki ayda bir besleyebilirsiniz.

Oylayın post

Yorum yapın