Şans Bambusu Bakımı

Şans bambusu bakımı konusu, çiçek bakmasını sevenlerin en çok merak ettikleri konulardan birisi olmaktadır. Asya kökenli olan şans bambusu çiçeği, Çin’de ortaya çıkan bir çiçek olup, literatürdeki adı ise Dracaena Sanderiana olarak geçmektedir. Bakımı oldukça kolay ve zahmetsiz bir bitki türü olan şans bambusu düz, spiral ya da düz olarak büyüyen bir bitkidir.

Şans Bambusu BakımıPin

Çin inanışlarında şans, bolluk ve bereket getirildiğine inanılan şans bambusu pek çok kişinin en çok sevdiği ve yetiştirdiği çiçek türlerinden birisi olmaktadır. Şans bambusu evde yetiştirmeye uygun olan en güzel çiçeklerden birisi olmaktadır. Evlere bolluk ve bereket getirdiğine inanılan şans bambusu, bambu ağacına benzediği için bu adı almış bulunmaktadır. Tek ya da bir kaç dalın bir araya gelmesi ile büyüyen şans bambusu, aynı zamanda Çin inanışlarına göre dallarının sayısı kadar şans getirdiğine inanılan bir ev bitkisidir. Buna göre aşk için 2 adet bambu, mutluluk için 3 adet bambu, sağlıklı bir ömür için 8 adet bambu ve iyi bir gelecek için ise 9 adet şans bambusu bir araya getirilerek yetiştirilmektedir.

Şans Bambusu BakımıPin

Şans Bambusu Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Şans bambusu bakımı en kolay olan ev bitkilerindedir. Bazı noktalara dikkat edildiği müddetçe şans bambusu yetiştirilmesinde hiç bir sorun yaşanmamaktadır. Şans bambusu bakımında bitkinin kesinlikle oda sıcaklığında olması lazımdır. Ilık ortamları seven şans bambusunun sulamasının da ılık su ile yapılması gerekmektedir. Topraksız ve sadece içine konulan çakıl taşları ile büyümesi sağlanan bir bitki olan şans bambusu en güzel şekilde derin olan bir cam vazoda yetiştirilmektedir.

Şans Bambusu BakımıPin

Şans Bambusu Sulaması Nasıl Yapılır?

Şans bambusu bitkisinin suyunun ise 15 günde bir olmak üzere değiştirilmesi lazımdır. Şans bambusu suyunun değiştirilmesi sırasında, vazosunun da iyicene yıkandıktan sonra taze suyun konulması lazımdır. Şans bambusunun sulanması ise vazonun içerisine az bir su ilave edilerek olmaktadır. Bu sulama esnasında ise bitkinin yapraklarına da az miktarda su püskürtülmesi, bitkinin çabuk büyümesi açısından iyi bir yol olmaktadır. Şans bambusunun evde olan konumunun ise gölgelik bir yer olması ve bitkinin doğrudan güneş ışığı almaması şarttır.

Oylayın post

Yorum yapın