Sedum Bitkisi Bakımı ve Çoğaltma

Sedum bitkisi bakımı, özellikle geldiği yer olan Meksika iklimine benzeyen yerlerde çok ama çok kolaydır. Çünkü neredeyse hiçbir şey yapmadan büyüyebilen bir bitkisidir. Öyle ki tıpkı Acem bitkisi gibi toprağı tamamen kaplayan bir bitkiye rahatlıkla dönüşebilir.

Jöle fasulyesi sulu meyveler (Sedum rubrotinctum), Meksika’ya özgü, yaprak dökmeyen, çok büyümeyen çok yıllık sulu ya da etli meyveli bir sukulent cinsidir. Genellikle “domuz eti ve fasulye” veya “muz kaktüsü” olarak da adlandırılan Sedum bitkisi, Crassulaceae familyasındaki Sedum cinsinin bir parçasıdır. Etli aranjmanlarda güzel görünürler ve neredeyse tamamen kendi başlarına büyüyebilirler. Yayılan büyüme alışkanlıkları sayesinde olgun Sedum çiçekleri zemin örtüsü olarak da kullanılabilir.

Bu sevimli sulu meyveler, Sedum pachyphyllum ve Sedum stahlii’nin bir melezidir ve sıcak, güneşli koşullarda parlak kırmızı/bronzlaşan küçük tombul yapraklarla karakterize edilir. İç mekanlarda bir ev bitkisi olarak veya daha sıcak iklimlerde dış mekanlarda başarılı bir şekilde yetiştirilebilirler.  Soğuk iklimlerde, jöle fasulye sulu meyveleri yazın dış mekanlarda kapta yetiştirilebilir ve iç mekanlarda kışı geçirilebilir.

Çoğu sukulent cinsinde olduğu gibi, Sedum bitkisi bakımı çok zahmetli değildir. Büyümeleri ve gelişmeleri için fazla dikkat gerektirmez. Bu onları hem yeni başlayanlar için mükemmel kılar!

 

sedum bitkisi bakımıPin

 

 Botanikteki  İsmiSedum rubrotinctum
 Yaygın İsmidomuz eti,  fasulye, muz kaktüsü
  Bitki TipiSukulent
 Ortalama  Boy6 – 20 cm
 Sevdiği IşıkTam Güneş
 Toprak TipKumlu, drenajlı
 Toprak pHNötr, Alkali
Çiçeklenme Bahar, yaz
 Çiçek RengiSarı
 Geldiği YerMeksika
Toksik Oranıİnsanlar, kediler ve köpekler için zehirli olabilir
Kaynak

 

Sedum Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Sedum çiçeği bakımı kolay olduğu için bitki yetiştirmeye yeni başlayanlar için harika bitkilerdir. Kuraklığa tahammül edebilirler, budama veya sık saksı değişimi gerektirmezler ve çoğaltılmaları son derece kolaydır.

Bol güneş ışığı ile gelişirler ve aşırı neme tolerans göstermezler. Bu sevimli sukulenti güneşli, sıcak bir yere koyun ve nadiren sulayın, mutlu olacaktır!

Pin

Sedum Bitkisi Bakımı için Işık

Sedum bitkisi gelişmesi için bol miktarda parlak, doğrudan güneş ışığı gerekir. Tam güneş koşullarında, yaprakların uçları ısı stresi ile kırmızı veya turuncuya döner. Tamamen yeşil bir bitki veya uzun, etsiz yapraklı bir büyüme, bitkinin yeterince güneş ışığı almadığının göstergeleridir. Aşırı sıcak iklimlerde, birkaç saat gölge alan bir yer faydalı olabilir.

İç mekanda yetiştirilirse, doğrudan bir yetiştirme ışığının altına yerleştirilmedikçe bitkinin kırmızıya dönmesi olası değildir. Bununla birlikte, batıya veya güneye bakan bir pencere gibi en az altı saat tam güneş alan bir yer seçtiğinizden emin olun.

Sedum Bitkisi Nasıl Toprak Sever?

Sedum çiçekleri çok iyi drene edilmiş toprakları sever. Bu bitkiler aşırı nemi iyi tolere etmez ve kök çürümesine karşı son derece hassastır. Etli ve kaktüslü topraklar idealdir çünkü bunlar tipik olarak inorganik madde bakımından yüksek (perlit ve pomza gibi) ve organik madde bakımından düşük (turba ve hindistancevizi hindistan cevizi gibi) olan topraklardır. Saksı için de bahçe ekimi için de bu geçerlidir.

Pin

Sedum Bitkisini Hangi Sıklıkla Sulamak Gerekir?

Sedum bitkisi, gelişmek için çok az su ister. Sedum bitkisi kısa nem patlamaları ile uzun kuraklık dönemlerine alışkındır. İç mekanda yetiştirildiğinde, toprağın sulamalar arasında iyice kurumasına izin vermeniz gerekir.

Suyu uygulamadan önce, bitkinin susuz kalmasını sağlamak için sukulentin dolgun yapraklarının “buruşmuş” bir görünüme sahip olmasını bekleyin. Dışarıda Sedum bitkisi yetiştiriyorsanız, muhtemelen ek su sağlamanız gerekmeyecektir çünkü yağış yeterli olacaktır.

Sedum Bitkisi Bakımı için Sıcaklık ve Nem Faktörü

Bu çöl sakinleri sıcak ve kuru koşulları çok sever. Dolayısıyla tam aksi durumda yani aşırı nemli ortamlarda hayatta kalmak için mücadele edeceklerdir. Donmaya dayanıklı değildirler, ancak sıcaklıklar 20 derece  (-6.7 santigrat derece) altına düşmediği takdirde açık havada iyi büyüyebilirler.

Pin

Sedum Bitkisi Gübre İster mi?

Sedum bitkisi düzenli gübreleme gerektirmez ve besin açısından zayıf koşullarda iyi sonuç verir. Büyüme mevsimi boyunca sağlıklı büyümeyi desteklemeye yardımcı olmak için ilkbaharın başlarından ortasına kadar çok amaçlı bir kaktüs ve etli gübre uygulayabilirsiniz. Ancak bu gerekli değildir. Aşırı gübreleme bu bitkilerde kök yanmasına veya yaprakların renginin bozulmasına neden olabilir, bu nedenle dikkatli bir şekilde uygulamak gerekir.

 

Oylayın post

Yorum yapın