Silikon Nasıl Çekilir?

Silikon nasıl çekilir? Daha önce silikon uygulaması yapmayan kişiler, bunu sık sık merak edilebilir. Silikon, birçok endüstride çok çeşitli uygulamalarda kullanılan çok yönlü sentetik bir malzemedir. Silikon, günlük hayatımızda kullanılan ürünlerde, sürdüğümüz arabalarda, yiyecek hazırlama ve saklama ürünlerinde, biberonlarda ve emziklerde, diş ve diğer günlük kişisel hijyen ürünlerinde bulunabilir.

Silikon, Polisiloksan olarak da bilinen silikon, insan yapımı bir malzemedir. Alternatif oksijen ve silikon atomlarından oluşan zincirlere sahip moleküllerle kauçuk benzeri bir kıvama sahip siloksandan oluşan bir polimerdir. Silikonlar ve diğer endüstriyel polimerler arasındaki belirgin bir fark, moleküler omurgalarının karbon içermemesidir. Silikon kullanan yaygın uygulamalardan bazıları şunlardır;

 1. Yağlayıcılar
 2. Hidrolik Sıvılar
 3. Su İticiler
 4. O-Ringler
 5. Isıya Dayanıklı Contalar
 6. Kalafatlar
 7. Esnek Kalıplar
 8. Cerrahi İmplantlar
 9. Contalar
 10. Elektrik İzolatörleri
 11. Cam Silecekleri
 12. Amortisörler

Bunların dışında da kullanım alanları oldukça geniştir.

Pin

Silikon İşlemi Nasıl Yapılır?

Silikon işlemi nasıl yapılır? Daha önce silikon yapmayan kişiler, bu konuda soru işaretlerine sahip olabilir. Her ne kadar çok zor gibi dursa da aslında oldukça kolaydır. İlk olarak silikon tüp, metal silikon tabancası, maskeleme bandı gibi ürünlere sahip olmanız şarttır.

Uygulamaya başlarken ilk olarak ilgili alanı temizlemeniz gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra da ilgili alana maskeleme bantları çekilir. Böylece silikon yüzeyi kontrol altında tutulabilir. Uygulama böylece daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Bundan sonra silikon uygulamasına geçilmelidir. Bunun için silikon tüpünün ağzı, uygulama yapılacak alanın genişliğine göre 45 derecelik açı ile kesilir. Tüp, silikon tabancasına yerleştirildikten sonra hemen ilgili bölgeye uygulanmamalıdır.

Akış seviyesini görebilmek için öncelikle boş bir kartona yapılmalı, sonuçlar görülmelidir. Ardından 45 derecelik açı ile çalışma gerçekleştirilebilir. Bu esnada acele edilmemeli, rahat ve yavaş bir şekilde çalışılmalıdır. Silikon işlemi nasıl yapılır alana tek seferde uygulanmalıdır.

Uygulama bu şekilde tamamlandıktan sonra, yalnızca maske bantlarını çıkarmanız ve bölgeyi temizlemeniz gerekir. Kuruma süreci ortalama 24 saattir.

Pin

Silikon Nasıl Kolay Çıkarılır?

Peki silikon nasıl kolay çıkartılır? Silikon her ne kadar dayanıklı olsa da farklı nedenlerden ötürü tekrar uygulama gerektirebilir. Bu durumda önce geçmişte çekileni temizlemek gerekir. Ancak daha önce yapmayanlar, bir soru işaretine sahip olabilir.

Bunun için kurutma makinesi ya da ısı tabancası ile donmuş silikonu çözülene kadar ısıtabilirsiniz. Ardından da nemli ve temiz bir bez ile rahat şekilde silebilirsiniz.  Bu tüm silon tipleri için geçerlidir;

 1. Isıya dayanıklı silikonlar: Bu maddeler, yüksek ısıya dayanıklılık gerektiren durumlarda kullanılır. Elektrikli ev aleti tamiratı, otomobil yedek parça değişimi bunlardan bazılarıdır.
 2. Akvaryum silikonu: Akvaryum imalatı ve tamiratında yararlanılır. Cama problemsiz bir şekilde yapışabilir.
 3. Ayna silikonu: Ayna ve pencerelerde kullanılmakta olup yapıştırmak için yararlanılır.

Bu bakımdan tıpkı uygulaması gibi çıkartılması da oldukça kolaydır.

Silikon Üstüne Silikon Çekilir Mi?

Silikon üstüne silikon çekilir mi? Bazı durumlarda insanların tekrar silikon yapması gerekebilir. Bu durumda eskisini çıkarmak istenmiyorsa, mümkün olup olmadığı sık sık sorulur. Her ne kadar sorun çıkmayacağı düşünülse de aslında yapılmaması şarttır.

Çünkü bu yeni uygulamanın tutmaması ile sonuçlanacaktır. Dolayısıyla ilk olarak eskisi dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

Silikon Nasıl Çıkarılır?

Silikon nasıl çıkartılır? Eğer yukarıda bahsettiğimiz işlemleri uygularsanız, silikonu kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Bunları nerede kullanabileceğinizi merak ediyorsanız, temel olarak şu şekildedir;

 1. Kozmetik: Silikonun biyouyumluluğu, renk tutması ve yayılma kabiliyeti, onu kozmetikte kullanım için mükemmel bir seçim haline getirir.
 2. Fotovoltaik ve Güneş Paneli Malzemeleri: Silikon, yapışkanlığı, çevresel kararlılığı, mekanik/kimyasal özellikleri ve şeffaflığı nedeniyle fotovoltaik ve güneş panellerinde kullanılır.
 3. Elektrik İletim Uygulamaları: Silikon, elektroniği korumak için bir sızdırmazlık maddesi, yapıştırıcı veya kaplama görevi görür.
 4. Yapıştırıcılar ve Sızdırmazlık Malzemeleri: Silikon, aşınma ve hava koşullarına dayanıklılığı ve termal kararlılığı nedeniyle mükemmel bir yapıştırıcı ve sızdırmazlık maddesidir.
 5. İnşaat ve Yenileme: İnşaatta silikon kullanımı, mükemmel aşınma ve hava direnci ve termal kararlılığı nedeniyle yapıştırıcıları ve sızdırmazlık malzemelerini içerir.
 6. Pişirme Gereçleri ve Pişirme Gereçleri: Esnekliği, antimikrobiyal özellikleri ve temizleme kolaylığı, silikonu pişirme gereçleri ve pişirme gereçleri için harika kılar.
 7. Boyalar: Silikonun esnekliği, dış mekan boya ve kaplamalarını donma ve çözülme döngüleri sırasında çatlamaya karşı korur.
 8. Gözlükler ve Dalış Maskeleri: Silikonun hafifliği, esnekliği, dayanıklılığı ve su iticiliği, onu gözlük ve dalış maskesi gibi yüzme ekipmanları için harika kılar.

Bu açıdan kullanım alanları oldukça geniştir. Yaşam alanlarında ve iş yerlerine geniş bir şekilde kullanılabilir.

Silikon Kaç Saatte Tutar?

Silikon kaç saatte tutar? Başarılı bir silikon uygulaması ardından 4 saate kurulmaktadır. Böylece pratik bir şekilde kullanılmaya başlanabilir Ancak bu tam anlamıyla kuruduğunu ve etkin hale geldiğini göstermez.

Bunun için 24 saat kuruması için beklemeniz gerekir. Lakin ne kadar silikon kullanıldığı, nereye sıkıldığı bunu değiştirebilir. Eğer süreci hızlandırmak isterseniz fan kullanabilirsiniz. Ancak bunun en düşük ısıda olması ve belirli bir uzaklıkta tutulması şarttır. Çünkü çok yakından kullanılması, tutması yerine çözülmesine neden olabilir. Tavsiye edilen yaklaşık olarak 0,30 metre uzaktan kullanmaktır.

Bununla bağlantılı olarak sıcak havalarda veya sıcak bir ortamda uygulanan silikon da daha çabuk kurur. Bundan sonra sorunsuz bir şekilde yararlanmanız mümkündür. Böylece beraberinde şu gibi avantajları da getirir;

 1. Esneklik
 2. Netlik
 3. Sıcaklık Direnci
 4. Su Direnci
 5. Hava Geçirgenliği
 6. Dayanıklılık
 7. Temizlemesi Kolay
 8. Yapışmaz
 9. Leke Koruması
 10. Yüksek Gaz Geçirgenliği
 11. Uzun Ömürlü
 12. Kokusuz

Böylece pratik ve verimli bir şekilde yararlanmayı mümkün hale getirir.

Silikon Ne İle Sökülür?

Silikon ne ile sökülür? Bu konuda yukarıda belirttiğimiz yöntemin dışında da çözümler vardır. Bunlardan bir tanesi kimyasal temizleyicilerdir. Çamaşır suyu ya da amonyaklı kimyasal temizleyiciler, kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca aseton ve alkol de duruma göre tercih edilebilir.

Özel bir ürün olan silikon kalemi de aynı şekilde kullanılabilir. Böylece sökmeye gerek kalmadan, yenilenmiş bir çözüm elde edilebilir.

Silikon İle Yapıştırılan Nasıl Sökülür?

Silikon ile yapıştırılan nasıl sökülür? Yapıştırılan yere göre bunlar farklılık göstermektedir. Eğer fayans yapıştırılmışsa, ıslak mendil ya da bez gibi bir çözüm kullanılabilir. Ancak iyice donmuşsa, deterjanlı bezden de aynı şekilde yararlanılabilir.

Bununla çıkmıyorsa sert bir spatula da kullanılabilir. Ancak zeminin çizilmemesi için dikkatli bir şekilde hareket edilmelidir. Cam ve ahşap yüzeyler de cam kazıyıcılar kullanılarak temizleyebilir. Bunun dışında ahşabın yapısı sebebiyle, yavaşça çekmek de çözüm sunabilir.

Bundan sonra geriye kalan kalıntılar, kimyasal sıvılar ile temizlenebilir.

Islak Zemine Silikon Çekilir Mi?

Silikon ıslak yerlere çekilebilir. Ancak ıslak zemine silikon çekilir mi sorusunun yanıtı hayırdır. Uygulama öncesine tam anlamıyla kuru olduğundan emin olunmalıdır. Aksi halde sonuçlar da alınamaz.

Oylayın post

Yorum yapın

1