Yaprak Güzeli Begonya Bakımı ve Yetiştirilmesi

Yaprak güzeli begonya bakımı için genelde yapılan yorum, zahmetli ama zahmetine değer olmasıdır Bunun nedeni de adından da anlaşılacağı gibi gerçekten de iyi yetiştiğinde harika bir bitki ortaya çıkmasıdır.

Yaprak güzeli, doğru bakım ile çekici ve bolca güzel yaprak üreten begonya bitki türüdür. Bu bitki, çeşitli canlı renkler, şekiller ve desenlerde yetişen çarpıcı yaprakları olan çok yıllık bir çalı bitkisidir. Evde kendi begonyanızın nasıl yetiştirileceği ve bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfetmek için size bir kılavuz hazırladık! Tam bir salon bitkisi olan yaprak güzeli begonya bakımı hakkında püf noktalar için hazır mısınız?

yaprak güzeli begonya bakımı hakkındaPin

Yaprak Güzeli Begonya Bakımı Özeti

Yaprak güzeli için genel bakım kısaca şu şekildedir:

 • Güneş ışığı: Orta ve dolaylı ışık.
 • Sulama: Haftalık su vermek yeterli, toprağın üst kısmı kuru kalmalı
 • Nem: Kuru havayı tolere eder, ancak yüksek nemi tercih eder. Külleme ile ilgili sorunlara yol açabilecek aşırı nemden kaçınmak gerek.
 • Sıcaklık: oda sıcaklığı uygundur. Siz rahatsanız, yaprak güzeli de rahattır.
 • Boyut: İyi bakılmış bir Rex Begonia ürünü 1 -1.5 m uzunluğa kadar açar.

Maalesef Yaprak güzeli begonyanın hastalıklara dayanıklılığı düşüktür. Yaygın sorunlar şu şekildedir:

 • Yaprak kırışması, kayıp ve çürüme, NEDEN: Aşırı sulama
 • Aşırı yumuşak yapraklar, NEDEN: Saksı altı suyu
 • Yaprakların kıvrımlarında kabarık lekeler, NEDEN: Un bitleri
 • Yapraklarda beyaz toz lekeler, NEDEN: Külleme (Etkilenen yaprakları çıkarın ve bitki etrafındaki hava sirkülasyonunu artırın)

Not: Yutulması halinde kediler ve köpekler için toksiktir. Yutulursa, lütfen veterinerinizle iletişime geçin. En iyi tedbir, ev bitkilerini her zaman küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde tutmaktır.

Begonya Çiçeği Güneşi Sever mi?

Yaprak güzeli begonyanız, bol miktarda dolaylı güneş ışığı alan bir alanda en iyi şekilde büyüyecektir. Tüm yapraklarının eşit ışık almasını sağlamak için bitkiyi düzenli olarak döndürmelisiniz. Yaprak güzeli begonyanızın eşit büyümesini sürdürmesine yardımcı olmak için her hafta çeyrek tur tavsiye edilir (kaynak)

yaprak güzeli begonya bakımı nasıl yapılırPin

Begonya Nasıl Canlanır?

Yaprak güzeli begonyaları tipik olarak maksimum yaklaşık 1,5 m yüksekliğe ulaşır. Bitki büyümesi ılık ilkbahar ve yaz aylarında hızlanacaktır. Eğer bakımlarına dikkat eder, hastalıklar yaprakları anında keser, un bitkilerini bitkiden uzak tutabilirseniz begonyalarınız canlanır. Ve begonyalar, hastalıklarını kolayca atlatır. Bu bakımdan bakım, en iyi tedavidir.

Yaprak güzeli Begonya Nasıl Dikilir?

Yaprak güzeli begonya bitkinizi evde yetiştirirken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Dikimden Önce Yapılması Gerekenler (Temel İpuçları)

 • Yeni bitkinizi yeniden yerleştirmek için geniş, sığ bir saksı kabı ve altlığı hazırlayın.
 • Yaprak güzeli begonyanızı yerleştirmeden önce doğru toprağa ve aletlere sahip olduğunuzdan emin olun. Bu maddeler aşağıda detaylandırılmıştır.
 • Yaprak güzeli begonyanızı yerleştirmek için evinizde güzel bir yer bulun. Bol miktarda dolaylı güneş ışığı alan bir alanda en iyi haline gelecektir.

yaprak güzeli begonya bakımı püf noktalarıPin

Yaprak Güzeli Begonya Bakımı: Saksı Seçimi

Bu begonya türleri için en uygun saksılar büyüyen yapraklara ve kökler yer açmak amacıyla geniş ve sığ olanlardır. Yaprak güzeli begonyaları iyi drene olan bir saksıyı tercih eder. Bu nedenle drenaj delikleri olan kil kaplar tercih edilir. Bu bitkiler ayrıca asılı bir sepet içinde iyi büyür. Çünkü güneş ışığını her yaprağına eşit şekilde alır.

Yaprak güzeli begonyanız için ideal saksı boyutu, mevcut boyutuna bağlı olacaktır. Köklerin ve yaprakların büyümesi için alana ihtiyaç duyduğundan, bitkinin dışa doğru büyümesi için kök etrafında birkaç santim kadar boşluk olmasını sağlamak en iyisidir.

Köksaplara fazladan yer açmak için her yıl saksı değiştirmek, Yaprak güzeli begonyanızın mutlu bir şekilde büyümesini sağlayacaktır.

yaprak güzeli begonya bakımıPin

Yaprak güzeli Begonya Bitkileri için En İyi Toprak Karışımı Nedir?

Yaprak güzeli begonyanız için kullanılacak en iyi toprak türü, hafif, dengeli bir saksı karışımıdır. Bu bitkiler, bir miktar nemi tutan iyi drene olan toprağı severler. Bu nedenle kabın dibine turba ve bir taş tabakası gibi elementler eklemek, bitkinin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olmasını sağlayacaktır. Bu begonyaları ayrıca tınlı, kumlu ve kireçli ortamlardan hoşlanır.

Yaprak güzeli Begonya için Sıcaklık ve Nem Önemi

Yaprak güzeli begonyaları, sıcaklık ve nem söz konusu olduğunda seçicidir. Begonyalar tropikal ve subtropikal bitkiler oldukları için ılıman ve nemli bir ortamı isterler. Yaprak güzeli begonyanız için ideal sıcaklıkları 18 ila 21 derece arasındadır.

Bu bitkinin tropikal köklerine rağmen, nem söz konusu olduğunda bir denge kurmak önemlidir. Yaprak güzeli begonyası yüzde 50’nin üzerindeki nemde büyür, ancak aşırı sulamaya karşı hassastır. Dolayısıyla aşırı nem küf oluşumunun ilk nedenidir.

Güneye veya doğuya bakan bir pencereye yakın sıcak bir nokta mükemmel bir seçenek olsa da, içeride büyütüyorsanız banyolar ve mutfaklar genellikle begonyanın en sevdikleri yerlerdir.

yaprak güzeli begonya bakımında püf noktalarPin

Yaprak güzeli Begonya Nasıl Sulanır?

Genel bir kural olarak, aşırı nemi önlemek için Yaprak güzeli begonyanın toprağının tahliye olmasına ve sulamalar arasında %50 – 75 arasında kurumasına izin verin. Bir toprak probu veya nem ölçer, gerekli olmasa da kesin nem seviyesinin belirlenmesinde yardımcı olur. Ama bunlar yoksa toprağa parmaklarınızla hafifçe dokunmanız da size iyi bir okuma sağlayacaktır.

Bitki ayrıca hafifçe solabilir, bu da onu tekrar sulama zamanının geldiğinin iyi bir göstergesidir. Bu, ilkbahar ve yaz aylarında yaklaşık her 7 ila 10 günde bir ve sonbahar sonu ve kış aylarında yaklaşık 14 ila 21 günde bir gerçekleşmelidir.

Islak yapraklardan kaçınmak ve aşırı sulanmayı önlemek için Yaprak güzeli begonyanızı tabandan sulamalısınız.

Yaprak güzeli Begonya için Besleme ve Gübreleme

Yaprak güzeli begonyanız, sıcak aylarda büyüme döneminde dengeli bir gübre (eşit miktarda azot, fosfor ve potasyum) ister.

Yaz aylarında her 3 ila 4 haftada bu formülle besleyebilirsiniz. Son olarak, sonbahar yaklaşırken gübreleme programınızı en aza indirin ve uykuda olan kış aylarında bitkiyi gübrelemeyi bırakın.

Oylayın post

Yorum yapın

1