15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?
15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir? Yoğun bir günün ardından fiziksel ve ruhsal gücümüzü yeniden kazanabileceğimiz, rahatlayabileceğimiz bir yatak odasına ihtiyaç duyarız. Yatak odasının doğru renklerde boyanmış olması, doğru...
15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir? Yoğun bir günün ardından fiziksel ve ruhsal gücümüzü yeniden kazanabileceğimiz, rahatlayabileceğimiz bir yatak odasına ihtiyaç duyarız. Yatak odasının doğru renklerde boyanmış olması, doğru şekilde dekore edilmiş olması rahat bir uyku için çok önemlidir. 15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir? İyi bir dinlenme alanı yaratmak için yatak odasının 15 metrekare büyüklüğe sahip olması ideal büyüklük kabul edilir.

Yatak odası dekorasyonu için öncelikle evinizin büyüklüğüne göre bu odayı sadece yatmak için mi yoksa iş ve/veya hobi için de mi kullanılacağının belirlenmesi gerekir. Odanın işlevselliği belirlendikten sonra dekorasyon nasıl olacak, bunu belirleyebilirsiniz.

Genel olarak yatak odasında olacak eşyalar şöyledir:

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

  • Geniş bir yatak
  • Büyük bir gardırop
  • Şifonyer
  • Başucu masaları
  • Tuvalet masası
  • Dinlenme koltuğu veya sandalyeler

Mobilya Yerleştirme

Yatak odasını klasik şekilde döşemek isterseniz şu şekilde döşeyebilirsiniz:

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

Yatak, iyi bir uyku için baş tarafı pencereden uzak tarafa olacak şekilde monte edilmelidir. Tuvalet masasını pencerenin yanına/yakınına koymak, gün ışığından faydalanmak açısından uygun olacaktır. Gardırop ve şifonyer kapının yanına ve/veya köşeye doğru olacak şekilde yerleştirilirse daha rahat bir kullanım alanı yaratmaya yardımcı olacaktır. Koltuk ya da sandalye konarak daha sıcak bir dinlenme alanı elde edebilirsiniz.

Eğer yaşam alanınız 1+1 ya da daha küçük bir daire ise odanızı çok daha işlevsel şekilde düzenlemeniz gerekecektir. Örneğin yatak odası ile oturma odasını birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Eğer böyle bir dekorasyon yapmaya karar verirseniz yatacağınız bölme ile oturacağınız bölmenin uygun şekilde bölünmesinde fayda olacaktır.

Şöyle ki, yatak odasında kullanacağınız renklerle diğer tarafta kullanacağınız renkler farklı olabilecektir. Bu nedenle çift taraflı bir kitaplıkla veya cam kapı ile bu bölümleri dekoratif şekilde ayırabilirsiniz. Özellikle çift taraflı bir kitaplık kullanmak işlevsellik açısından da çok iyi olacaktır.

Balkonlu Yatak Odası

Böyle bir odanız varsa yatak odasını da odaya dahil etmek isteyebilirsiniz. Böylece alanı genişletmeniz mümkün olacaktır.

Ancak bunu yaparken özellikle sitede yaşıyorsanız ilgili birimlerden izin almanız gerekebilir. Ayrıca bu kısmın kış için yalıtılmış olması gerekecektir. Eğer böyle bir yalıtım yoksa bunu da dekorasyon çalışmalarına dahil etmeniz gerekecektir. Bu da ekstra maliyet ve zaman kaybı demektir.

Fakat böyle bir işleme karar verirseniz odanızın alanı 2-3 metre artmış olacaktır. Bu alanı giyinme odası, iş için bir alan olarak kullanabilirsiniz.

Yatak Odası Stilleri

Odayı ne şekilde kullanacağınıza karar verdikten sonra döşemek için hangi stili seçeceğinize karar vermeniz yerinde olacaktır.

  • Minimalist Stil

Sade, açık renk mobilyaların kullanıldığı stildir.

  • Modern Stil

Daha kompakt mobilyaların kullanıldığı stildir.

  • Klasik Stil

Uygun yatak başlığı, gardırop, perdeler, yatak örtüsü, halı seçimleri ile şık bir odaya sahip olabilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatma

Odanızın işlevselliğine uygun olarak aydınlatma modelini seçmelisiniz. Örneğin sadece yatmak için kullanılacak bir oda dizayn edilecek ise seçilecek ışığın sıcak sarı renklerde olması gerekir. Aydınlatma modeli de mobilyalara uygun olarak seçilmelidir.

Ancak hem çalışma alanı hem yatma alanı olarak dizayn edilecek ise çalışma alanının bulunduğu bölgedeki ışığın daha soğuk renklerde seçilmesi gerekir. Bunun yanı sıra masa lambası kullanarak da aydınlatmayı destekleyebilirsiniz.

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

15 M2 Yatak Odası Nasıl Döşenir?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.