Yemek Takımı Markaları ve Fiyatları

Yemek takımı markaları oldukça fazladır ve neredeyse hepsi de yerli üretimdir. Bu bakımdan hem mutfak kültürüne uygun modeller üretilir hem de fiyat yelpazesi oldukça geniştir.

Mutfak malzemelerinden olan yemek takımları, çeyizlerin de baş tacıdır. Yemek takımı çeyiz seti olarak satıldığı gibi yine çeyiz seti adı altında günlük yemek takımları bulunmaktadır.

Yemek Takımı Markaları ve Modelleri

Türkiye’deki en popüler yemek takım markaları ve modelleri şu şekildedir:

 1. Kütahya Porselen
 2. Madame Coco
 3. Karaca
 4. Porland
 5. Güral Porselen

Yemek takımı Kütahya Porselen markasıyla bütünleşmiştir. En çok tercih edilen yemek takımı markası Kütahya Porselen’dir. Bu markanın çokça tercih edilmesinin en önemli nedeni fiyat ve kalite dengesini tutmuş olmalarıdır. Ayrıca Kütahya Porselen, sadece bilindik, klasik modeller ortaya çıkamamaktadır. Güncel, modaya uygun yeni tasarımlar yaratmakta, bu konuda sektörde öncü hale gelmektedir.

yemek takımı markaları kütahya porselenPin
Kütahya Porselen Modern Yemek Takımı

Yemek takımı Madame Coco markasının çizgisinde daha modern bir çizgidedir. Ayrıca Madame Coco, yemek takımlarındaki parçaları tek tek de satışa sunduğu için en çok tercih edilen markalar arasında yer almaktadır.

Porland, yemek takımı BİM denilince akla gelen ilk markadır. Genelde de en ucuz yemek takımları Porland markasından çıkmaktadır. Elbette sadece ucuz sofra takımı modelleri yoktur, aynı zamanda kaliteli yemek takımları da bulunmaktadır.

Yemek Takımı Çeşitleri ve İçerikleri

Yemek seti içinde neler var, sorusu en çok sorular arasındadır ve cevabı da basit bir algoritmaya dayanır. Yemek takımı modellerinde yazan 6, 12 , 24 sayıları kişiyi temsil eder. Yani 12 kişinin tüm yemek ve tatlı ihtiyacını karşılayacak parçalar bulunur. Parça ile kişi iki ayrı kavramdır. Parça, 12 kişinin kullanacağı yemek -tatlı – salata tabağıdır.

En iyi yemek takımı markasıPin

12 kişilik yemek takımında 39 parça bulunur. Bu da 12 kişilik yemek takımı kaç parça, sorusunun cevabıdır. Genelde 12 kişilik sofra takımından şu parçalar bulunur:

 • 12 Adet Servis Tabağı
 • 12 adet Yemek Tabağı
 • 12 Adet Çorba Kasesi
 • 2 Adet Küçük Kayık Tabak
 • 1 Adet Büyük Kayık Tabak

Yemek takımı 24 parça ise yemek takımı 6 kişiliktir. 24 parça yemek takımı içeriği şu şekildedir:

 • 6 Adet Servis Tabağı
 • 6 adet Çukur Tabağı
 • 6 Adet Çorba Kasesi
 • 6 Adet Pasta Tabağı

Yemek takımı ile kahvaltı takımı ayrıdır. Kahvaltı takımlarında kahvaltılık malzemeler için de ayrıca parça bulunur.

2021 Yemek Takımı Fiyatları Ne Kadar?

Parça sayısına göre de yemek takımı fiyatları değişmektedir. Yemek takımı fiyatları 12 kişilik fiyatı ile  yemek takımı fiyatları 6 kişilik fiyatları aynı değildir. Marka, kullanılan malzeme, yemek takımı parça sayısı fiyatı etkileyen unsurlardandır.

Yemek takımı fiyatları Karaca markasında 6 kişilik olarak 199.00 TL – 550.00 TL arasındadır.

Karaca 12 kişilik yemek takımı en düşük fiyat 550..00 TL.dir; bu da internete özel fiyattır.  Karaca Jumbo yemek takımı ise  8.000 TL.dir. İçerisinde 64 parça ürün bulunur ve 12 kişiliktir. Ayrıca Karaca’nın gerçek incilerden yapılan Pearl Extra serisi bulunur, bunun da 12 kişilik fiyatı 5.800 TL.dir.

Pin

Yemek takımı fiyatları Kütahya porselen markasında biraz daha uygundur. Ayrıca tasarım olarak en yenilikçi ve modern görüntü, Kütahya Porselen’dedir.

 • Kütahya 6 kişilik yemek takımı fiyatları 200 TL ile 1.150 TL arasındadır.
 • Kütahya 12 kişilik yemek takımı fiyatları 670 TL ile 4.450 TL arasındadır.

Bu fiyatlar, Kütahya Porselen’in kendi internet sitesinden alınmıştır, 2021 güncel fiyatlardır. Yemek takımı fiyatları çeyiz paketi olduğunda biraz daha uygundur.

Yemek Takımı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Sofra gruplarında en önemli şey, uzun ömürlü olmasıdır. Bu bakımdan da özel günlerle günlük yemek takımı ayrımı yapılır.
 • Sofra gruplarında kişi sayısını olduğundan bir fazla seçmek her zaman daha iyidir. Örneğin 8 kişilik yemek takımı yerine 12 kişilik almak, yemek takımını daha uzun ömürlü hale getirir.
 • Büyük markalar, yemek takımlarının parçalarını tek tek satmaktadır. Ürünü alırken mutlaka bunu sormalı ya da model seçerken kırılma ihtimalinde yerine başka bir parça koyabilecek modeller seçmelisiniz.

Sofra takımları ile ilgili en önemli şey, bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanmamalarıdır. Özel günler için alınan sofra takımlarının hassas yıkaması olan makinelerde ya da elde yıkanması gerekir. Günlük takımlar için hassas yıkamaya ihtiyaç yoktur. Bu konuda bulaşık makinesi  seçimi ile ilgili daha fazla bilgi için şu yazıya göz atabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın